Rozhovory

Fischer: Přál bych si, aby prezident nemluvil vulgárně – TÝDEN.cz

Česko čeká přímá volba prezidenta. První kolo se uskuteční 12. a 13. ledna. On-line deník TÝDEN.CZ vyzpovídal kandidáty na post hlavy státu, kterým položil čtrnáct totožných otázek. Třeba vám jejich odpovědi napoví, koho volit. Tentokrát jsme mluvili s PAVLEM FISCHEREM.

Často se teď mluví o odklonu České republiky z pozice země, která zastává havlovské ideály, například v jednání s dalšími státy. Místo toho začali nejvyšší ústavní činitelé prosazovat spíše obchodní zájmy, například ve vztahu s Čínou a Ruskem. Jak se na situaci díváte vy? Existuje vůbec něco jako havlovské ideály, nebo byly svázány jen s jeho osobou a dobou a nyní jsou už dílem minulosti?

Přínos Václava Havla pro naši dobu a zem je naprosto zásadní. Zdá se mi, že celá řada z toho, co on odpracoval, v co věřil nebo co formuloval, zůstává nadále platné. Na druhou stranu žijeme v 21. století a přiznám se, že si často kladu otázku, co by na ten dnešní svět vlastně říkal. Nicméně jsem toho názoru, že dnes je potřeba připravit a nabídnout dlouhodobou vizi pro Českou republiku a já mám z těch setkání na různých místech republiky dojem, že občané už opravdu nechtějí vědět, kdo bude jejich politikem na nejbližší volební období, ale kde budou a v jaké zemi budou žít za deset let. A to je práce pro všechny a prezident s tím může něco udělat.

Podpořil byste jako prezident legalizaci marihuany?

Já zatím nevím, co by ta legalizace marihuany přesně znamenala. Pokud by se jednalo o lékařské účely, tak jsem samozřejmě pro a už včera bylo pozdě. Jestli by to ale bylo celoplošně a pro všechny od 14 let věku, tak určitě ne. Spodní hranici bych nastavil na 18 let.

Koho byste si vzal na Hrad jako kancléře a jako svého mluvčího?

Prezidentská kancelář má nespočet odborů a já bych si tam chtěl vzít tak dvacet lidí, kteří by však měli zkušenosti s diplomacií, ústavním právem a s politikou. Rovněž bych se zaměřil na lidi, kteří mají vystudované zahraniční školy, protože dnešní svět je natolik propojený, že nemůžeme spoléhat na to, že všechno na nás bude promlouvat v češtině. Ale už vím, na koho bych se obrátil.

Zaslouží si dvojnásobný vrah Jiří Kajínek milost prezidenta?

Milost pan Kajínek už dostal, a to rozhodnutí podepsal Miloš Zeman. Já to rozhodnutí nezpochybňuji.

V čem spatřujete největší nebezpečí pro českou společnost?

Velké nebezpečí vidím v nedůvěře, která roste mezi lidmi a institucemi. Začínají se objevovat takové názory, že jsou pouze oni a my. A přitom nejdůležitější je, abychom si uvědomili, že to my jsme všichni. Máme možnost ovlivňovat politiku, vstupovat do ní, kandidovat a být slyšet. Ten pocit, že nemáme svoje slovo, mi přijde nebezpečný.

Nač mohou být Češi hrdí a v čem děláme v Evropě ostudu?

Občané České republiky mohou být hrdí na to, co dokázali. Ve světě sportu, kultury, průmyslu, vědy, technologií, máme skvělé osobnosti, na které můžeme být hrdí. Máme technologie, které se uplatní v kosmu, rovněž jsme dobří v bio technologiích, nanotechnologiích a když se na to člověk dívá zblízka, zjistí, jak je úžasné, kolik se toho u nás dá vynalézt a vyrobit.

Co se týče té ostudy, já bych si přál, aby prezident České republiky nemluvil vulgárně, některé jeho výrobky totiž do cizích jazyků nelze překládat, a pokud ano, lidé se pak diví, zdali správně rozuměli.

Která vlastnost nejlépe vystihuje typickou povahu Čechů?

Žádnou typickou vlastnost nevidím, ale mezi spoluobčany se cítím dobře a jsem mezi nimi rád. Možná bych uvedl smysl pro určitou neformálnost a kamarádskost ale těžko zevšeobecnit. Když se podíváte na obyvatele z jižní Moravy, tak je hodně jiný než člověk, který žije v Krkonoších. Nemyslím si, že je možné Čechy škatulkovat. Nic jako typický Čech a typická Češka není.

Kdo podle vás vyhraje parlamentní volby v roce 2021?

Vyhraje určitě politická strana, která přesvědčí o tom, že porozuměla výzvám doby a stará se o zájmy občanů.

Prezident je volen přímo. Odpovídají tomu jeho pravomoci?

Na ústavu bych doporučoval nesahat. Je to příliš citlivý dokument a žijeme v příliš citlivé době.

Řekněte jména pěti lidí, které vás ihned napadnou, jimž byste „z fleku“ udělil státní vyznamenání. A proč?

Vyznamenal bych vojáka, který působí v zahraniční misi, maminku od rodiny, která dokázala vychovat spoustu dětí a třeba zůstala vdovou. Dále někoho, kdo pečuje o staré a nemocné za hodně skromných podmínek, zasloužilého učitele či učitelku a v neposlední řadě osobu, která se zasloužila o záchranu lidského života.

Byl byste pro přesunutí sídla prezidenta ČR z Pražského hradu někam jinam?

Pokud by to vyžadovala bezpečnostní situace, tak je potřeba, aby měl prezident záložní pracoviště, a nevím, jestli by ta bezpečnostní situace vzhledem k těm zátarasům nenastane. Nicméně si umím představit, že by prezident úřadoval v mnohem civilnějších prostorách.

Která historická postava je vaším vzorem či ideálem státníka?

Je jím Karel IV. Dokázal přijít s takovými odvážnými stavbami a založil tolik zajímavých institucí, že o nich mluvíme dodnes.

Kterou knížku jste naposledy četl?

Poslední dobou místo knih spíš čtu smsky a e-maily. Mám ale doma na stole rozečteného básníka Jiřího Kuběnu.

Jak se díváte na větu vyřčenou Andrejem Babišem: „Chci řídit stát jako firmu.“?

Já, když se dívám na naši zem, tak vidím rodinu, národ a vlast. Já tam žádnou firmu nevidím.

 

Blesková anketa:

1. Pivo nebo víno?

2. Euro, nebo koruna?

3. Merkelová nebo Trump? – Macron.

4. Klasika nebo pop?

5. Divadlo nebo kino?

6. Venkov nebo město?

7. Zákaz kouření ano, či ne?

8. Hlava, nebo srdce?

9. Blondýna nebo bruneta? – Neprozradím.

10. Praha nebo Brno?

11. Tlačenka nebo zeleninový salát? – Husí jatýrka.

12. S šípkovou, nebo se zelím?

13. Sparta, nebo Slavia?

14. Východ, nebo Západ? – Střední Evropa.


Zdroj: https://www.tyden.cz/rubriky/domaci/fischer-pral-bych-si-aby-prezident-nemluvil-vulgarne_461175.html