Pavel Fischer – životopis

Pavel Fischer

Vzdělání

Vyrůstal v Praze na Vinohradech. V letech 1984 – 1990 absolvoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, obor čeština – francouzština. Ve studiu v roce 1990 a 1991 pokračoval na Centre International de Formation Chrétienne ve Švýcarsku, kde se zabýval problematikou migrace. Mezi lety 1998 – 1999 absolvoval vysokou školu Ecole Nationale d´Administration (ENA) se sídlem v Paříži a Štrasburku, určenou pro vysoké státní úředníky. O tři roky později  na ENA studoval i současný francouzský prezident Emanuel Macron.

Profesní zkušenosti

V osmnácti letech nastoupil do pražského závodu Geofyzika Brno jako dělník geofyzikálního průzkumu. V rámci civilní služby v letech 1991 – 1993 pracoval na pražském arcibiskupství. Mezi lety 1993 – 1995 působil jako zástupce ředitele pražského Institutu komunikace. Během prezidentství Václava Havla pracoval v Kanceláři prezidenta republiky, nejprve jako tiskový specialista (1995 – 1997), později jako vedoucí tiskového odboru (1997 – 1998) a v letech 1999 – 2003 jako ředitel politického odboru. Od roku 2003 až do roku 2010 zastával funkci českého velvyslance ve Francii a Monaku.

PF v kostce

Pracovní zkušenosti:

  • Kancelář prezidenta republiky
  • velvyslanec ve Francii a Monaku
  • ředitel bezpečnostně-multilaterální sekce na MZV ČR
  • poradce pro strategické a bezpečnostní otázky
  • ředitel STEM
  • senátor v obvodu č. 17 v Praze
  • předseda senátního Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost

Ocenění

  • monacký Řád svatého Karla
  • francouzský Řád čestné legie
  • francouzský Národní řád za zásluhy

Jazykové znalosti

  • plynně francouzsky, anglicky a katalánsky
  • částečně německy a rusky

Rodina

  • ženatý, manželka Klára
  • společně vychovali čtyři děti

V letech 2010 – 2013 působil jako vrchní ředitel sekce bezpečnostně-multilaterální na Ministerstvu zahraničních věcí ČR. Kvůli zhoršenému zdravotnímu stavu nejstaršího syna z pozice odešel. V období 2014 – 2017 spolupracoval s nevládními sdruženími a s českými firmami při exportu do Francie v oblasti městské dopravy a digitální ekonomiky. Byl poradcem náčelníka Generálního štábu Armády ČR pro zahraniční politiku (2016) a poradcem ministra kultury ČR pro oblast zahraniční politiky (2016 – 2017). V letech 2015 – 2017 zastával pozici ředitele Ústavu empirických výzkumů STEM.

V prezidentské volbě v roce 2018 se umístil na třetím místě se ziskem 526 694 hlasů (10,23 %).

Ve volbách do Senátu Parlamentu ČR v říjnu 2018 byl zvolen senátorem ve volebním obvodu č. 17 v Praze. Třikrát byl zvolený předsedou Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost.

V prezidentské volbě v roce 2023 se umístil na čtvrtém místě se ziskem 376 705 hlasů (6,75 %).

Členství v neziskových organizacích

V období 1999 – 2003 byl předsedou správní rady Nadace Forum 2000, později zde působil v dozorčí radě a programovém výboru. Od roku 1999 je předsedou Sdružení bývalých českých studentů E.N.A. Je členem správní rady organizace SIRIRI pro vzdělávací programy ve Středoafrické republice.

Ocenění a vyznamenání

Je nositelem monackého Řádu svatého Karla (2009) a francouzského Řádu čestné legie (2010).

Rodina

Manželka Klára Fischerová pracuje v domácím hospici Cesta domů a je zakladatelkou nadačního fondu Loďka, zaměřeného na zlepšení podmínek dětské paliativní péče v nemocnicích. Společně vychovali čtyři děti, nejstarší Vojtěch od narození čelil těžkému postižení, kterému v roce 2013 podlehl. Barbora, Benedikt a Markéta studují na vysokých školách.

Jazykové znalosti

Hovoří plynně francouzsky a anglicky. Domluví se německy, rusky a katalánsky.

 


Novinky

14.10.2024

Rozhovory

Rozhovor pro odpolední vysílání ČT24

Chtít spravedlivý mír pro Ukrajinu předpokládá, že musí skončit násilná rusifikace dětí

Prezident Zelenskyj představil mírový plán Evropě, když navštívil Řím, Paříž, Londýn nebo Berlín. Třeba německý kancléř Olaf Scholz slíbil další vojenskou pomoc bezmála za 1,5 miliardy EUR, další vojenské dodávky avizoval i francouzský prezident Emmanuel Macron. Největší podporovatelé Kyjeva, USA a jejich vrcholní představitelé znají detaily plánu už od konce září. Podrobnosti toho ukrajinského mírového plánu nejsou známé. Nicméně jak by měl vypadat, aby se dal označit za realistický a udržitelný? Pavel Fischer:  To nejdůležitější pro jednání o míru se dělo už ve Švýcarsku, kde se sešlo na 92 reprezentantů států, z toho více než polovina byly prezidenti. A jak dobře víme, tak tam se vytvořila široká mezinárodní koalice na […]

9.10.2024

Projevy

Vystoupení v senátu k pozicím vlády na Evropské radě

O “mírové” iniciativě Maďarska, která může prodlužovat válku, a dalších otázkách

Vážený pane předsedající, vážený pane ministře, dámy a pánové, Jednáme o tom, s čím pojede vláda ČR na říjnovou Evropskou radu, která se koná 17. a 18. října. Chtěl jsem komentovat krátce to, co řekl pan ministr Bek ve svém úvodním slovu, a upozornit na dvě oblasti, které nezmínil a které si myslím, že bychom měli mít také na zřeteli. Jedná se o zahraničně-politickou agendu, která je také součástí tohoto jednání. Můj první komentář se týká Ukrajiny. Když se podíváme na bod jednání Ukrajina, když se podíváme na tu hrůzu, kterou sledujeme a která se odehrává dnes na Ukrajině, uvědomujeme si, že ruské útoky směřovaly především v posledních měsících na elektrárny a na rozvodny. […]

2.10.2024

Rozhovory

Rozhovor pro Český rozhlas 2. října 2024

Můžeme změnit kalkulaci Putina, budeme-li Ukrajině nadále pomáhat

V Rakousku vyhrála parlamentní volby strana Svobodných (FPÖ), která vyjadřuje sympatie k Moskvě a zpochybňuje pokračování pomoci Ukrajině. Podobně mluví i politici v Maďarsku nebo na Slovensku. „Jestli je někdo skutečně vlastenec, musí se postavit ke své vlajce a spolupracovat s těmi, kteří ctí vládu práva a mezinárodní pravidla,“ zdůrazňuje pro Český rozhlas Plus Pavel Fischer (nez.), šéf senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost. V zájmu České republiky podle něj je, aby Ukrajina zvítězila, protože naše existence i prosperita je založena právě na dodržování pravidel. „Byli bychom sami proti sobě, kdybychom si nevšimli, že je Rusko boří a zkouší, jak by vypadal svět, v němž platí právo silnějšího,“ […]

22.9.2024

Rozhovory

Rozhovor pro Český rozhlas dne 21. září 2024

Fischer je po prvním kole opět senátorem. Dál se chce věnovat zahraniční politice a obranyschopnosti

Fischer je po prvním kole opět senátorem. Dál se chce věnovat zahraniční politice a obranyschopnosti 15:42 21. 9. 2024 Pavel Fischer už v prvním kole obhájil senátní mandát. V senátním obvodu Praha 12 získal 53,63 procenta hlasů. Do Senátu se dostal jako nezávislý poprvé v roce 2018, specializuje se na zahraniční věci a bezpečnost. Letos kandidoval s podporou TOP 09. Druhý byl těsně před sečtením všech hlasů Boris Šťastný (AUTO), třetí Eva Tylová (Piráti). Radiožurnálu řekl, že podobným tématům s důrazem na obranyschopnost by se chtěl věnovat nadále. O hlasy ve Fischerově obvodu usilovalo celkem šest kandidátů. Radiožurnálu znovuzvolený senátor řekl, že věnovat se v další období chce hlavně obranyschopnosti […]
Muniční iniciativa ČR je transparentní

4.9.2024

Nezařazené

Schůze senátního výboru dle ČTK

Muniční iniciativa ČR je transparentní

Čína hrubě porušuje své mezinárodní závazky. Nezapomínejme sledovat vývoj v Hongkongu.

23.8.2024

Projevy

K novému stavebnímu zákonu

21.8.2024

Projevy

Vystoupení na 28.schůzi senátu

K novému stavebnímu zákonu