Pavel Fischer – můj životopis

Pavel Fischer

Rodinné zázemí

Vyrůstal jsem v Praze na Vinohradech. Mám tři sourozence, staršího bratra Tomáše a sestry Markétu a Jitku. Můj tatínek Jan Fischer působil od roku 1954 jako vědecký pracovník ve Fyzikálním ústavu Akademie věd. Přes omezené možnosti uplatnění způsobené tím, že nebyl členem KSČ, se stal ve svém oboru předním odborníkem. Externě také působil na Matematicko-fyzikální fakultě UK, kde v roce 1994 získal hodnost univerzitního profesora. Moje maminka Jana vystudovala hudbu a český jazyk a vyučovala na hudební škole. Velkou část života se věnovala výchově nás čtyř dětí. Později učila na Střední pedagogické škole v Praze Dejvicích.

Mládí

Od školních let hraji na housle a na kytaru. Na gymnáziu jsem působil jako houslista v Pražském studentském orchestru a jako zpěvák v Brixiho akademickém sboru. Na vysoké škole jsem byl členem mezinárodního pěveckého sboru World Youth Choir. Od malička jsem také chodil do skauta, tehdy se mu říkalo „turistický oddíl mládeže“. Dodnes se cítím být hrdým členem skautského oddílu Pětka Praha a mé skautské jméno je Bob.

Studium

Po gymnáziu jsem absolvoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy. Moje diplomová práce má název „Několik poznámek k otázce galoromanismu a iberoromanismu katalánštiny“.

Ve studiu jsem v letech 1990 – 1991 pokračoval na Centre International de Formation Chrétienne ve švýcarské Ženevě, kde jsem se zabýval problematikou migrace a uprchlíků.

Mezi roky 1998 – 1999 jsem absolvoval prestižní vysokou školu Ecole Nationale d´Administration (E.N.A.) se sídlem v Paříži a Štarsburku, určenou pro vysoké státní úředníky.

Pracovní zkušenosti

V osmnácti letech jsem nastoupil do pražského závodu Geofyzika Brno jako dělník geofyzikálního průzkumu. Po absolvování FFUK oboru francouzština a čeština jsem učil na pražském Gymnáziu Jana Nerudy. V rámci civilní služby jsem pracoval na pražském arcibiskupství. V letech 1993 – 1995 jsem působil jako zástupce ředitele pražského Institutu komunikace.

Během prezidentství Václava Havla jsem pracoval v Kanceláři prezidenta republiky. Nejprve jako tiskový specialista (1995 – 1997), později jako vedoucí tiskového odboru (1997 – 1998) a nakonec jako ředitel politického odboru (1999 – 2003).

Od roku 2003 až do roku 2010 jsem zastával funkci českého velvyslance ve Francii a Monaku.

PF v kostce

Pracovní zkušenosti:

 • Kancelář prezidenta republiky
 • velvyslanec ve Francii a Monaku
 • ředitel bezpečnostně-multilaterální sekce na MZV ČR
 • poradce pro strategické a bezpečnostní otázky
 • ředitel STEM
 • senátor v obvodu č. 17 v Praze
 • předseda senátního Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost

Ocenění

 • monacký Řád svatého Karla
 • francouzský Řád čestné legie

Jazykové znalosti

 • plynně francouzsky, anglicky a katalánsky
 • částečně německy a rusky

Rodina

 • ženatý, manželka Klára
 • společně vychovali čtyři děti

Po návratu do Prahy jsem pracoval jako vrchní ředitel sekce bezpečnostně-multilaterální na Ministerstvu zahraničních věcí ČR, kde jsem se mimo jiné zabýval kybernetickou bezpečností. Kvůli zhoršenému zdravotnímu stavu syna Vojty jsem z pozice odešel, abych se mohl více věnovat rodině. Potom jsem působil jako poradce pro strategické a bezpečnostní otázky pro vládní i nevládní sektor. V období 2014 – 2016 jsem také spolupracoval s nevládními sdruženími a s českými firmami při exportu do Francie v oblasti městské dopravy a digitální ekonomiky. Byl jsem také poradcem náčelníka Generálního štábu Armády ČR pro zahraniční politiku (2016) a poradcem ministra kultury ČR pro oblast zahraniční politiky (2016 – 2017). V letech 2015 – 2017 jsem byl ředitelem Ústavu empirických výzkumů STEM.

Svou kandidaturu v prezidentských volbách 2018 jsem oznámil 5. října 2017, umístil jsem se na 3. místě se ziskem 526 694 hlasů (10,23 %).

V senátních volbách v říjnu 2018 jsem byl zvolen senátorem ve volebním obvodu č. 17 v Praze. Jsem nezávislý – nejsem členem žádné politické strany ani senátorského klubu. Vykonávám funkci předsedy Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost.

Členství v neziskových organizacích

V období 1999 – 2003 jsem byl předsedou správní rady Nadace Forum 2000, kde jsem později působil v dozorčí radě nebo programovém výboru.

Od roku 1999 jsem předsedou Sdružení bývalých českých studentů E.N.A.

Jsem členem správní rady organizace SIRIRI pro vzdělávací programy ve Středoafrické republice.

Ocenění a vyznamenání

Jsem nositelem monackého Řádu svatého Karla (2009) a francouzského Řádu čestné legie (2010).

Rodina

S mou manželkou Klárou jsme se vzali v roce 1993. Klára pracuje v Domácím hospici Cesta domů. Společně jsme vychovali čtyři děti. Nejstarší Vojtěch od narození čelil těžkému postižení, kterému v roce 2013 podlehl. Barbora a Benedikt studují na vysoké škole a nejmladší Markéta na gymnáziu.

Jazykové znalosti

Hovořím plynně francouzsky, anglicky a částečně dalšími jazyky, třeba katalánsky. Domluvím se německy a rusky.


Novinky

24.1.2022

Z médií

Rozhovor pro Český rozhlas

Senátor Fischer: Čína zpolitizovala olympijské hry už v roce 2008. Měli bychom se z toho poučit

Citace článku z webu Českého rozhlasu (odkaz obsahuje audiozáznam) V Pekingu vrcholí přípravy zahájení olympijských her, zároveň ale také sílí hnutí za diplomatický bojkot olympiády kvůli porušování lidských práv pořadatelskou zemí. K tomu vyzývá i 66 europoslanců napříč politickým spektrem. „Diplomatický nebo politický bojkot na místě je, protože k politizaci olympiády došlo už v roce 2008 v Číně. Měli bychom se z toho poučit,“ souhlasí nezávislý senátor Pavel Fischer.  (…) Podle Fischera byly například hry v Berlíně v roce 1936 zneužita nacistickým Německem a zneužité byly i další soutěže. „V roce 2014 pořádala olympijské hry v Soči Ruská federace a během ceremoniálu už docházelo k okupaci Ukrajiny, suverénního státu, který […]

24.1.2022

Z médií

Článek na Novinky.cz

Očima Saši Mitrofanova: Skaut Bob hodil rukavici třem exbohatýrům

Citace článku na webu Novinky.cz Místo děje: Česká republika, leden 2022. Aktéři: prezident republiky Miloš Zeman, expremiér Andrej Babiš, exministr vnitra Jan Hamáček, předseda výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Senátu Pavel Fischer (skautské jméno Bob). Tři prvně jmenovaní nedávno byli bohatýry. Dva z těch tří už v předchozí funkci nejsou a jeden z těch dvou už ani není v politice. Další dva ale zůstávají s námi a jeden z nich je stále v úřadu. Bob však, i při vědomí, že nikdo z těchto mužů nezmizel, je veřejně obvinil, stručně řečeno, z trestuhodného zanedbání povinností v kauze Vrbětice. Jestli je to bobřík odvahy, ať posoudí lidé kolem skauta. Politicky jde o mimořádně závažnou událost. Nejdříve Fischer předložil svému výboru […]

20.1.2022

Projevy

Projev v Senátu

K bezpečnostním otázkám a výzvám pro novou vládu

Projev Pavla Fischera na 19. schůzi Senátu Parlamentu ČR ve 13. funkčním období dne 20. ledna 2022 k bodu „Informace vlády ČR o výsledcích jednání Evropské rady, které se konalo dne 16. prosince 2021“ (senátní tisk č. 190) Pane předsedající, vážený pane premiére, dámy a pánové, chtěl jsem poděkovat za tuto příležitost, neboť Senát opět může vidět na vlastní oči předsedu vlády, a to je důležitá věc pro každou parlamentní demokracii. Pan premiér citoval ze závěrů Evropské rady, která se konala 15. prosince. Připomínám, že jsme před konáním této Rady na 18. schůzi přijímali důležité usnesení, které bylo doplněním mandátu vlády. To usnesení se věnovalo mimořádným aktivitám ruské armády na […]

19.1.2022

Z médií

Článek Seznam Zprávy

Senátoři uzavírají Vrbětice. Vláda a prezident dali Rusům čas, píše předseda

Citace článku z webu Seznam Zprávy Senátní výbor pro zahraničí, obranu a bezpečnost uzavírá své šetření kolem vrbětické kauzy. Senátní výbor pro zahraniční a bezpečnost by měl ve středu po několika měsících uzavřít případ útoku ruských agentů na muniční sklad ve Vrběticích. Ke kauze, v níž na řadě jednání zkoumal zejména postoj českých ústavních činitelů a vlády, by měl výbor vydat závěrečné usnesení. Seznam Zprávy mají k dispozici dokument, který pro kolegy připravil předseda výboru Pavel Fischer. Uvádí v něm, že ruský útok ve Vrběticích, při němž zahynuli dva čeští občané, byl aktem mezinárodního terorismu, a že vláda i prezident selhali v tom, jak kauzu řešili. Předseda výboru se také pozastavuje nad […]