Pavel Fischer – životopis

Pavel Fischer

Vzdělání

Vyrůstal v Praze na Vinohradech. V letech 1984 – 1990 absolvoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, obor čeština – francouzština. Ve studiu v roce 1990 a 1991 pokračoval na Centre International de Formation Chrétienne ve Švýcarsku, kde se zabýval problematikou migrace. Mezi lety 1998 – 1999 absolvoval vysokou školu Ecole Nationale d´Administration (ENA) se sídlem v Paříži a Štrasburku, určenou pro vysoké státní úředníky. O tři roky později  na ENA studoval i současný francouzský prezident Emanuel Macron.

Profesní zkušenosti

V osmnácti letech nastoupil do pražského závodu Geofyzika Brno jako dělník geofyzikálního průzkumu. V rámci civilní služby v letech 1991 – 1993 pracoval na pražském arcibiskupství. Mezi lety 1993 – 1995 působil jako zástupce ředitele pražského Institutu komunikace. Během prezidentství Václava Havla pracoval v Kanceláři prezidenta republiky, nejprve jako tiskový specialista (1995 – 1997), později jako vedoucí tiskového odboru (1997 – 1998) a v letech 1999 – 2003 jako ředitel politického odboru. Od roku 2003 až do roku 2010 zastával funkci českého velvyslance ve Francii a Monaku.

PF v kostce

Pracovní zkušenosti:

 • Kancelář prezidenta republiky
 • velvyslanec ve Francii a Monaku
 • ředitel bezpečnostně-multilaterální sekce na MZV ČR
 • poradce pro strategické a bezpečnostní otázky
 • ředitel STEM
 • senátor v obvodu č. 17 v Praze
 • předseda senátního Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost

Ocenění

 • monacký Řád svatého Karla
 • francouzský Řád čestné legie
 • francouzský Národní řád za zásluhy

Jazykové znalosti

 • plynně francouzsky, anglicky a katalánsky
 • částečně německy a rusky

Rodina

 • ženatý, manželka Klára
 • společně vychovali čtyři děti

V letech 2010 – 2013 působil jako vrchní ředitel sekce bezpečnostně-multilaterální na Ministerstvu zahraničních věcí ČR. Kvůli zhoršenému zdravotnímu stavu nejstaršího syna z pozice odešel. V období 2014 – 2017 spolupracoval s nevládními sdruženími a s českými firmami při exportu do Francie v oblasti městské dopravy a digitální ekonomiky. Byl poradcem náčelníka Generálního štábu Armády ČR pro zahraniční politiku (2016) a poradcem ministra kultury ČR pro oblast zahraniční politiky (2016 – 2017). V letech 2015 – 2017 zastával pozici ředitele Ústavu empirických výzkumů STEM.

V prezidentské volbě v roce 2018 se umístil na třetím místě se ziskem 526 694 hlasů (10,23 %).

Ve volbách do Senátu Parlamentu ČR v říjnu 2018 byl zvolen senátorem ve volebním obvodu č. 17 v Praze. Třikrát byl zvolený předsedou Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost.

V prezidentské volbě v roce 2023 se umístil na čtvrtém místě se ziskem 376 705 hlasů (6,75 %).

Členství v neziskových organizacích

V období 1999 – 2003 byl předsedou správní rady Nadace Forum 2000, později zde působil v dozorčí radě a programovém výboru. Od roku 1999 je předsedou Sdružení bývalých českých studentů E.N.A. Je členem správní rady organizace SIRIRI pro vzdělávací programy ve Středoafrické republice.

Ocenění a vyznamenání

Je nositelem monackého Řádu svatého Karla (2009) a francouzského Řádu čestné legie (2010).

Rodina

Manželka Klára Fischerová pracuje v domácím hospici Cesta domů a je zakladatelkou nadačního fondu Loďka, zaměřeného na zlepšení podmínek dětské paliativní péče v nemocnicích. Společně vychovali čtyři děti, nejstarší Vojtěch od narození čelil těžkému postižení, kterému v roce 2013 podlehl. Barbora, Benedikt a Markéta studují na vysokých školách.

Jazykové znalosti

Hovoří plynně francouzsky a anglicky. Domluví se německy, rusky a katalánsky.

 


Novinky

24.5.2024

Projevy

Diskusní příspěvek na semináři o obraně a bezpečnosti

Občan v první linii

Dámy a pánové, páni profesoři, Dovolte mi začít dvěma citáty.  „U těch, kdo se drží stranou veřejného dění, pozoruji jistou falešnou nadřazenost, která se stala skutečným morem dnešní doby. Pozoruji na nich téměř lživou toleranci. Zvláště u těch, kdo došli k přesvědčení, že už mají odpověď na většinu otázek. Neměli bychom však přehlédnout, že podobný postoj dnes doslova paralyzuje západní společnosti.  Naopak u každého, kdo se rozhodl pro něco angažovat, sleduji až ohromující zaujetí pro svobodu. V tom nasazení, které každé angažmá předpokládá, se totiž člověk polidšťuje, stává se svobodnějším. Vždyť u člověka není jeho svoboda stavem, ale je to spíše neustálý zápas. Teprve sérií osobních rozhodnutí se člověk stává svobodným. […]

22.5.2024

Tiskové zprávy

K atentátu na premiéra Slovenska

Senátoři odsoudili ozbrojený útok a přejí premiérovi Ficovi brzké uzdravení

Text usnesení, které schválil výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost je zde.  
Nový šéf vojenského zpravodajství

21.5.2024

Tiskové zprávy

Ministryně obrany představila senátorům generála Petra Bartovského

Nový šéf vojenského zpravodajství

Senátní výbor podpořil zapojení Tchaj-wanu do mezinárodní spolupráce

21.5.2024

Tiskové zprávy

Nikdo by neměl zůstat stranou mezinárodní spolupráce

Senátní výbor podpořil zapojení Tchaj-wanu do mezinárodní spolupráce

21.5.2024

Tiskové zprávy

Senátoři o aktivitách "Voice of Europe"

Aktivity Ruska představují vážné ohrožení pro demokracii

Ředitel BIS genmjr. Michal Koudelka dnes informoval na utajeném jednání členy senátního výboru o aktivitách skupiny Voice of Europe. Jejím cílem bylo pracovat proti zájmům České republiky a šířit ruskou propagandu nejen u nás, ale i v dalších státech NATO a působit proti teritoriální integritě Ukrajiny. Výbor se zajímal i o důvody, pro něž vláda ČR rozhodla zařadit jednoho z aktérů, Arťoma Marčevského, na národní sankční seznam. Slovensko se mu později rozhodlo naopak navzdory všem zvyklostem poskytnout mezinárodní ochranu, čímž jednalo v rozporu s bezpečnostními zájmy České republiky. Senátoři na návrh senátora Fischera projednali a schválili usnesení: považují informace o vlivových a informačních operacích, které Ruská federace vede právě v […]
Vrbětice opět na pořadu jednání senátního výboru

21.5.2024

Tiskové zprávy

Policie ČR zastavila vyšetřování

Vrbětice opět na pořadu jednání senátního výboru

15.5.2024

Z médií

Monstproces s Jimmym Laiem

Zákonodárci žádají o možnost vystoupit před soudem v Hongkongu

V procesu s Jimmym Laiem, zakladatelem nezávislého hongkongského deníku Apple Daily, řeší i vykonstruovaná obvinění ze spolčení s cizí zemí s cílem ohrozit národní bezpečnost. Před soudem opakovaně uvádějí jména 17 zákonodárců a jejich údajné aktivity proti Hong-Kongu. Tedy území, kde Čínská lidová republika v rozporu se svými mezinárodními závazky nastolila zavedením zákona o státní bezpečnosti nové poměry. Mezi jmenovanými zákonodárci je i senátor Pavel Fischer. Tato skupina politiků z 9 zemí požádala hongkongské ministerstvo spravedlnosti o možnost vystoupit před soudem a předložit důkazy. Mají totiž k dispozici materiály, které by v běžném řízení v právním státě musely být u soudu projednány. Hongkongská policie však dosud nikoho z nich neoslovila. […]

15.5.2024

Z médií

Apel k absolventům Harvardu – o nebezpečí čínského režimu je třeba mluvit nahlas „dříve, než bude pozdě“

“Úcta k právu, respektování práva a respekt k právnímu státu jsou veřejné statky. Je v našem společném zájmu, abychom dodržovali právo,“ řekl senátor Pavel Fischer na úvod panelové diskuse absolventů Harvardovy univerzity, která proběhla na půdě Senátu ČR.  Více zde: na tomto odkazu.