Projev na 6. schůzi senátu 26. února
Přenos zkušeností z bojů na Ukrajině posílí naši obranyschopnost
Projevy|27.2.2025
Neformální Evropská rada 3. února tohoto roku probíhala už na pozadí velmi složité situace. Sledujeme to nejen na bojišti na Ukrajině, kde pokračuje okupace Ruskou federací, ale i strhující vývoj mezinárodní situace a zhoršování bezpečnosti.
Je proto velmi důležité, že se na tomto jednání plnohodnotně zapojil právě generální tajemník Severoatlantické aliance Mark Rutte a že tam byl i představitel Spojeného království, který, jak známo, zastupuje stát, stálého člena rady bezpečnosti a jadernou mocnost, která má také obrovský vliv na bezpečnost našeho kontinentu. A v našem zájmu je, abychom spolupráci právě s Velkou Británií posilovali.
To základní je dělat víc a dělat rychleji. A to přináší pro naši zemi velmi důležitou novou agendu. Musíme navyšovat rozpočty na obranu, ale také že můžeme dělat konkrétní opatření a srovnat si priority a některé věci zkrátka v Evropské unii a v evropské agendě upozadit.
A tady nás čeká hodně práce. Vedle výstavby obrany, protivzdušné obrany nebo protiraketové obrany – a tady si nezastírejme, že jsme na tom velmi špatně, stejně jako z hlediska výroby munice nebo raket máme obrovské rezervy. Nedostatky jsou i u vojenské mobility.
To jsou všecko témata, která se tady projednávala. O těchto věcech je potřeba vést debatu, abychom velmi konkrétně začali plánovat jednotlivé úkoly. Jsme tady teprve na začátku. Proto děkujeme za tuto informaci.
Těšíme se, až vláda České republiky přesněji stanoví čemu se věnovat, protože čas běží. A volební rok je sice složitý rok, ale v těch otázkách bezpečnosti a obrany jistě najdeme mnoho témat, nad kterými najdeme shodu. Proto jsem chtěl tuto debatu, jakkoli krátkou, uvítat. A těším se na ty další, kde budeme slyšet od vlády, co přesně má v plánu a v čem jí můžeme podpořit. Například v rozvoji technologie dronů a bezpilotních prostředků. Ty totiž dneska rozhodují už, jak dopadá situace na frontě. Představte si ty nejdražší technologie, které máme k dispozici. Může to být nejmodernější tank nebo rovnou letadlová loď, i když ta není ve výzbroji České republiky, ale představte si skupinu vycvičených pilotů bezpilotních útočných prostředků, které právě tyto sofistikované technologie mohou během krátkého útoku oslepit a v podstatě znehodnotit z hlediska bojových operací.
A tady si musíme připustit, že na Ukrajině pozorujeme tak strmý vývoj v používání nových technologií, že bychom u toho měli být. A otázka, která se nabízí, je – kolik tam máme lidí? Jak probíhá přenos zkušeností právě z těchto bojových operací? A to zajímá nejenom Evropskou unii, má dopad na naši bojeschopnost, ale také na schopnost České republiky se vůbec adaptovat na prostředí a pochopit, co nám hrozí. A tady já vidím vážné nedostatky. Včera jsme se vrátili z Ukrajiny, jednali jsme tam s některými vojenskými útvary, navštívili jsme dronové školy. A musím říci, že tam je obrovský potenciál. Ukrajina nám totiž chce pomoci. Tak jako my pomáháme jim, tak chce pomoci i v tom, abychom si osvojili ty jejich nejnovější poznatky. A hlásím, že jako senátoři přinášíme některé věci právě z této cesty. Přesně tohle by měly slyšet naše ozbrojené síly. A ti, kteří mají odpovědnost za obranyschopnost státu v naší zemi. Musíme dělat mnohem více.
Jazykově upraveno. Stenozáznam je zde