Projev v Senátu
Ke zprávě vlády o přejímání legislativních závazků za rok 2022
Projevy|8.3.2023
Projev senátora Pavla Fischera na 8. schůzi Senátu Parlamentu ČR dne 8. března 2023 ke Zprávě vlády o přejímání legislativních závazků vyplývajících z členství České republiky v Evropské unii za rok 2022
- videozáznam vystoupení Pavla Fischera
- stenozáznam schůze
- tisk č. 42
Vážený pane předsedající, pane ministře, dámy a pánové,
projednáváme bod Zprávy vlády o přejímání legislativních závazků vyplývajících z členství České republiky v Evropské unii, a to za rok 2022. Rád bych zareagoval na to, co tady zaznělo v rozpravě, co říkal pan ministr a také paní senátorka. Kladla totiž otázku, co můžeme dělat my a proč je to vlastně tak důležité, že nad těmi věcmi tady trávíme čas. Z mého pohledu je to důležité proto, že v Evropské unii platí vláda práva, prostor společných norem, který kdybychom nějakým způsobem začali porušovat nebo znejisťovat, kdybychom například přestali splňovat základní parametry vlády práva nebo nezávislosti justice, tak zpochybníme některé atributy do té míry, že to může mít přímý dopad na život našich firem, našich společností, podniků, ale také každého občana v naší zemi. To znamená, vidíme to ostatně na některých případech ve vztahu k Maďarsku nebo Polsku, které jsou dneska v hledáčku kritiky Evropské komise, že i právní firmy už začínají říkat – ta atmosféra je tak vážná, že my už nemůžeme brát judikáty ze soudů z Maďarska nebo z Polska zkrátka proto, že nevíme, ale jestli nebudou jednou zpochybněny. A tohle se týká opravdu už každého, kdo žije v České republice.
Jsme exportně orientovaná ekonomika a ty dopady v našem sousedství, respektive v celé Evropské unii z toho jednotného trhu mohou být skutečně velmi rychlé. To znamená, je naším úkolem vytvářet, spoluvytvářet podmínky, o které kdybychom nedbali, tak na to můžeme doplatit jako první. A zaplatíme potom všichni. To ale neodpovídá na vaši otázku – a teď reaguji na vás prostřednictvím pana předsedajícího, paní senátorko – co s tím můžeme dělat my? Souhlasím s vámi, že v duchu subsidiarity bychom si ty věci měli vlastně osvojovat mnohem více. Mnohem ambiciózněji. Neměli bychom ty věci brát úplně s klidem a nekriticky. A je velmi dobře, že tady na některé směrnice už jsme byli upozorněni. A tady už nejde jenom o úkol pro vládu. Naprosto souhlasím.
To není věc jenom exekutivy. Náš úkol je, abychom vlastně v parlamentu vytvořili takové podmínky, aby vláda tady neměla jenom rezonanční prostor, ale taky korektiv. A možnost některé věci opřít o většinové stanovisko Parlamentu České republiky. Tohle se děje především v evropském výboru. A tam bych řekl, že je potenciál pro kreativitu nebo pro přínosy, které vlastně jste před chvilkou tady přednesla a které jsme slyšeli a které určitě stojí za pozornost. Naším úkolem, jak ho chápu i vůči občanům České republiky, je ozřejmovat smysl některých těch textů, které jsou někdy až příliš technokratické, vysvětlovat a vládu kontrolovat. A tady máme rezervy. Protože vláda ne vždycky stihne přijít do Senátu vysvětlovat, co bude na na pořadu Evropské rady. A ne vždycky přijde vysvětlovat se zprávou po jednání Evropské rady. A tady můžeme dát vládě mnohem pevnější zadání. Jednak před jednáním Evropské rady, aby měla silnější mandát od nás, a také abychom od ní čerpali po návratu. To bude ale vyžadovat ještě větší nasazení, a možná i změny některých procedur.
Čili souhlasím s tím, že s ohledem na to, že tolik legislativy dneska vzniká v koordinaci v rámci členských zemí Evropské unie, tak ta role parlamentu je v tom mimořádně důležitá. A já jsem rád, že jsme o tom dneska mohli v této pozdní hodině přemýšlet. Čili máme co dělat. A není to jenom seznam závazků, které vláda na sebe přijala, že je prosadí do našich zákonů, ale je to vlastně i seznam úkolů, které musíme tady v Senátu v parlamentu příslušným způsobem v duchu subsidiarity projednávat tak, aby vláda věděla, že má v nás oporu. A tam, kde máme kritické slovo, tak aby věděla, že ho může zvednout dokonce i naším jménem v Bruselu. Čili já jsem za tady tu pozdní debatu velmi rád. Myslím, že ji všichni potřebujeme. A že těch sporných věcí bude mnohem víc, než jsme dneska zmínili. Děkuji.