K projednávání zprávy ČNB o dohledu nad finančním trhem
Česká národní banka a bezpečnost státu
Projevy|25.7.2024
Vážený pane předsedající,
vážený pane guvernére, dámy a pánové,
bod, který dnes projednáváme, je Zpráva o výkonu dohledu nad finančním trhem. Já jsem chtěl poděkovat panu guvernérovi, že mezi nás přišel a že mluvil nejen o dohledu nad finančním trhem, ale že se věnoval i činnosti ČNB.
Nezávislost ČNB neznamená, že bychom právě při takovéto příležitosti nemohli slyšet z první ruky, jak se vám daří jednak uvnitř banky prosazovat zefektivnění a úspory, které byly potřeba, nebo jaké další úkoly vidíte do budoucna. Chtěl jsem proto krátce reagovat na to, co jste řekl, a navázat na mého předřečníka, na pana senátora zpravodaje.
Oceňuji, že se podařilo zkrotit inflaci. Je to skutečně jedna krátká věta. Ale má obrovské náklady a obrovskou hodnotu z hlediska veřejného zájmu. Chtěl jsem ocenit také druhý bod, o kterém jste mluvil, a sice otázku likvidace Sberbank. Je to obrovská práce. Podařilo se vám ji na 95 % zvládnout, mluvím o těch 95 % vyplacených prostředků klientům. Chci ocenit, že se tady nezastavujete, ale jako členové výboru budete nadále pracovat, aby ty ztráty byly skutečně minimální. Zatřetí jsem chtěl ocenit i to, že připouštíte, že tady je obrovské zpoždění, že teprve historie zhodnotí vaši práci, a to, co dnes vidíme kolem sebe, je také důsledkem práce vašich předchůdců. Na to bych se chtěl zeptat. A pak budu mít ještě jeden obecnější komentář.
Vaši předchůdci, když tady byli, bavili jsme se s nimi o expozici, kterou ČNB pod dojmem toho obrovského otevírání globálním ekonomickým možnostem začala podnikat ve vztahu k ČLR. Mě by proto velmi zajímalo, protože jste to dnes nezmínil, jak vypadá dnes ta expozice ČNB v tomto smyslu. Protože nemůžeme přehlížet konfliktní situaci nebo růst napětí, které může mít i hospodářské dopady, které by mohlo ublížit i celkové bilanci ČNB. Proto mě zajímá, jak vypadá ta expozice dnes, nebo jakou strategii volíte, protože jsme zaznamenali, že u vašich předchůdců po tom prvotním nadšení začala jistá opatrnost, obezřetnost. Mě by zajímalo, jestli v tomto pokračujete.
Jinak jsem chtěl navázat na to, co jste řekl, a sice že podniky si začaly půjčovat ve velkém v eurech. Tato krátká zpráva má velké dopady. Mluvíme o euroizaci naší ekonomiky. Když si bude stále více podniků půjčovat v eurech, paradoxně to vliv ČNB činí stále slabší a slabší. Páky, které má centrální banka, aby intervenovala, se pomalu zkracují. Stávají se z toho, ne snad páčky, ale jsou to rozhodně nástroje, které, tak jak působily robustně před 10 lety, za 10 let, budeme-li svědky tohoto procesu, mohou mít opravdu už jenom velmi malý dopad.
Poslední statistika za listopad loňského roku totiž ukazuje, že firmy začaly čerpat objemově dokonce víc úvěrů v eurech než v domácí měně. To mluvíme o situaci před rokem. Na tom je vidět, že ta euroizace naší ekonomiky už probíhá, tudíž ČNB postupně ztrácí účinnost toho svého klíčového nástroje, a to jsou úrokové sazby. Proto se mi zdá, že toto je téma, kterému se tady musíme věnovat, já jsem velmi rád, že jste se o něm zmínil, protože bychom neměli zapomínat, že občané volí na základě občanských práv v ČR, často přemýšlejí v korunách, takže pokud bychom tady viděli tuto dvojkolejnost, může to mít i vážné dopady mnohem širší.
Nakonec poslední téma, které zmínil můj předřečník, AML, tedy nástroje, které je potřeba vyhodnocovat a upravovat, abychom zůstávali schopni bojovat s tím fenoménem, kterému se říká praní špinavých peněz. Měli bychom si totiž hlídat, aby se z ČR nestala země, kam se vyplatí posílat peníze z pochybných transakcí, tady je nechat podrobit screeningu a zkoumání na základě našich zákonů, a to nejenom v ČNB, ale také na FAÚ v rámci dalších kontrol, aby se tím zabývala například Policie ČR.
Po uplynutí zákonné lhůty, protože země původu neodpovídá, nereaguje, my jsme postupovali v souladu se zákonem a oslovili jsme třeba entity v Ruské federaci, odpověď nepřišla, tak po uplynutí zákonné lhůty se tyto prostředky uvolňují a jdou dál. Jinými slovy ČR by se z této logiky mohla stát státem, který vlastně zlegalizuje podobný přesun prostředků, protože po několika měsících nebo po roce by byly opět k dispozici. Dochází totiž už k tomu. A my bychom se měli naopak podívat na to, jestli tady není třeba posilovat naše zákonné nástroje. Aby se totiž z naší země na té mapě bankovního světa, a to i v rozporu s vaším úsilím v centrální bance, abychom byli příkladní v radě otázek, abychom se nestali na té mapě zemí se smutnou pověstí.
Bezpečnost státu je totiž v této současné době, která je tak mimořádně rozkolísaná v mezinárodním pohledu, velmi důležitá. Měli bychom tudíž přitáhnout šrouby.
Na výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost, jsme se tomu už několikrát věnovali. Před rokem jsme přijímali, bylo to 9. května, usnesení právě k průtokovým účtům a praní špinavých peněz na území ČR. Jednali jsme o tom s představiteli ministerstva spravedlnosti, Policie ČR, ředitelky odboru Finančního analytického úřadu, ředitele odboru analytiky Bezpečnostní informační služby a dalšími.
Doporučili jsme, aby v reakci na ten fenomén průtokových účtů, o kterém tady mluvím, jejichž prostřednictvím může docházet k praní špinavých peněz na území ČR, aby vláda urychleně přijala odpovídající legislativní opatření a posílila pravomoc orgánů státu. Protože neschopnost prosazovat zákon a vymáhat právo vůči některým aktérům by mohla vážně oslabit bezpečnost občanů ČR, komplikovat mezinárodní bezpečnostní spolupráci a přilákat do ČR i další finanční prostředky pocházející z trestné činnosti.
Přijímali jsme toto usnesení ve světle informací o zneklidňujících aktivitách Ruské federace, nejenom v souvislosti s agresí proti Ukrajině, a doporučili jsme, aby přezkum podezřelých majetkových transakcí, ke kterým také v souvislosti s tímto konfliktem docházelo na našem území, tedy na území ČR, bylo možné provádět soudní cestou i zpětně, tzn. abychom přezkum těchto transakcí začali sledovat dokonce ještě před tím, než Rusko v únoru 2022 v plné síle zaútočilo. V té době i u nás na území docházelo k přesunům majetku zejména lidí, kteří byli bezprostředně spojeni s Putinem a s jeho režimem.
Proto jsme také vyzvali vládu, aby co nejdříve navrhla odpovídající legislativní úpravu pro kontrolu podezřelých přesunů nejenom movitého, ale i nemovitého majetku a také proti praní špinavých peněz. Tomu se věnuje i ČNB, všem direktivám proti praní špinavých peněz, ostatně vaše výroční zpráva to zmiňuje na desítkách míst. Já jsem vám chtěl za to poděkovat, ubezpečit vás, že nám záleží na tom, abychom legislativu zpřísňovali. Velmi si vážíme vaší práce. Bude mě proto zajímat, jak vypadá z hlediska bezpečnosti právě ta expozice vůči aktérům, kteří dnes jsou ohrožením pro naši bezpečnost. Čínská lidová republika na základě závěrů NATO a především nedávného summitu ve Washingtonu figuruje právě mezi aktéry, kteří ohrožují naši bezpečnost. A proto by mě zajímalo, jak tyto otázky bezpečnosti vidíte od vás, optikou centrální banky.
Děkuji.
(pokračuje rozprava)
1. místopředseda Senátu Jiří Drahoš: Já také děkuji, pane senátore. Vzhledem k tomu, že se nikdo další do rozpravy nehlásí, rozpravu končím. Dávám prostor panu guvernérovi ke komentáři.
Aleš Michl, guvernér ČNB: Díky. V první řadě děkuji panu předsedovi výboru, panu zpravodaji, za jeho stanovisko. Moc si toho vážím. Já si toho vážím, toho, že tady mohu být jednou ročně mezi vámi, tak doufám, že mě za rok zase pozvete…
K panu senátorovi, díky za to. Dovolím si odpovědět, výsledky, nebo naší prací, nikoli zdlouhavě…
Otázka číslo 1. Čína. Celé portfolio jsme prodali. V současnosti nemáme v Číně ani jeden juan nebo cokoli dalšího. Žádná expozice už není.
Otázka číslo 3. AML. Budeme dál maximálně spolupracovat, implementovat směrnici. Je to velmi důležité téma. Naprosto souhlasím a nabízím jakoukoli možnost další spolupráce. Je to určitě téma prevence.
Otázka číslo 2. Euro. V současnosti 52 % úvěrů firemních je v eurech. Zatím ale 0 % hypoték je v eurech. To je taky dobře. Naše měnová politika zatím funguje celkem dobře. Když zvýšíme úrokové sazby, zdraží se hypotéky a ztížíme domácnostem tok peněz, nových peněz do úvěrů nebo na nákup bytů. Čili zpřísňujeme podmínky a zase naopak. Zatím naše politika takto funguje, ale samozřejmě v otázce eura je to hlavně na vás, na politicích, abyste se rozhodli. Já nabízím za ČNB naprostou profesionalitu. Až za mnou přijde premiér a řekne, my na vládě chceme toto nebo toto, my budeme maximálně součinní.
Všechno. Děkuji.
Přepis celé schůze je zde