Projev senátora Pavla Fischera na 24. schůzi Senátu dne 30. května 2024
K podpoře Tchaj-wanu, který má trvalý zájem zapojit se do mezinárodní spolupráce
Projevy|30.5.2024
Vážený pane předsedo, dámy a pánové,
naším dalším bodem je otázka zapojení Tchaj-wanu do práce Světové zdravotnické organizace, konkrétně WHA, tedy jejího shromáždění, a také dalších mezinárodních organizací.
Jedná se o každoroční téma, ke kterému se vracíme. Proto mi dovolte říci, že jsme usnesení, které navrhujeme, projednali na výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost, a to za přítomnosti zástupců ministerstva zahraničí. Po rozpravě jsme doporučili přijmout Senátu usnesení, které je uvedeno v příloze. Naše usnesení mělo číslo 190. Bylo přijato na 24. schůzi konané 21. května 2024.
Tolik k textu, který máte před sebou a který teď nebudu číst, on se do velké míry shoduje s tím, co jsme projednávali před rokem.
To, co se změnilo, je ale velmi důležité. A to jsou kulisy nebo politický kontext tohoto našeho jednání.
Jak dobře víte, Světová zdravotnická organizace má každý rokem právě v této době zasedání, jedná se o shromáždění (WHA), ve kterém jsou zastoupeni všichni, kteří se chtějí podílet na její činnosti. Dokonce i tchajwanská delegace už je v Ženevě, ale tak jako v minulosti – ani zástupci parlamentu, ani zástupci ministerstva zdravotnictví nebudou vpuštěni.
To, o čem dnes hlasujeme, je podpora, aby se totiž v souladu se stanovami Světové zdravotnické organizace umožnilo všem, kteří se chtějí podílet na její činnosti, ať už mají podobu státu nebo jsou to nevládní organizace, soukromé firmy nebo občanská sdružení, aby se mohly zúčastnit jednání o zdraví, protože, jak dobře víme, zdraví a nemoci nerespektují hranice, podobně, jako je to v případě bezpečnosti letecké dopravy, i to je další mezinárodní instituce, na jejíž dveře Tchaj-wan vytrvale klepe, ale i mezinárodní organizace kriminální policie Interpol nebo rámcová úmluva OSN o změnách klimatu.
Ve všech těchto otázkách Tchaj-wan naplňuje závazky, které na sebe státy dobrovolně přebírají. Dokonce v některých z nich už působil jako pozorovatel, ale není mu to dnes umožněno.
To, co je nové, stojí za pozornost. Před několika dny navštívil Vladimir Putin Si Ťin-pchinga, tedy šéfa Čínské lidové republiky, a naznačil, že po tom, čemu v Rusku říkají volby, tedy po tom, co se stal opět prezidentem, chtějí nadále posilovat spolupráci Ruska a Číny. Shodli se na tom, že Tchaj-wan je téma, ve kterém si Peking musí udělat v uvozovkách pořádek. Rusko ho v tom podporuje. A naopak v případě války proti Ukrajině zase Čína vyslovuje širokou podporu Rusku, obecně se o tom mluví v jejich usnesení ve slovech, že ruská strana ocenila, že Čína má tak objektivní a nepokřivený pohled na ukrajinskou otázku. Mluvíme tady o té zničující válce, kterou Moskva rozpoutala a kterou ohrožuje bezpečnost Evropy.
Na tomto vidíme, že tak jako Čína si hledá podporu u Ruska, Rusko si hledá podporu u Číny. Neměli bychom proto doufat příliš, že se nám podaří oddělit obě mocnosti, politická situace je dnes mimořádně dramatická.
Proto je tak důležité podporovat Tchaj-wan, protože je v plné palbě.
Když byl nedávno zvolen nový prezident a nový parlament, Čínská lidová republika vyslala svoje bojové letouny, bylo jich 49, aby obklíčily Tchaj-wan, vyslala 19 plavidel, aby uzavřely Tchaj-wan z námořního pohledu, a uzavřely svými bitevníky obchodní trasy. Čína doslova mluvila o přísném trestu, který je potřeba na Tchaj-wan uvalit. Tento přísný trest se projevuje v tom, že se na Tchaj-wan má zapomenout, Tchaj-wan se má izolovat a nechat stát v čekárně i v případech, že projevuje zájem na mezinárodní spolupráci.
Poslední věta na závěr. Česká republika právě v mezinárodní spolupráci spatřuje velmi významný prostor pro prosazování našich zájmů a naší bezpečností. Proto je pro nás tak důležité, aby za stolem mohli být všichni, kdo mají vůli se účastnit a jsou připraveni se přihlásit k závazkům, které z té mezinárodní spolupráce vyplývají.
I proto je tak důležité toto naše usnesení, protože jím vyjadřujeme podporu české vládě, která právě ve prospěch širší účasti Tchaj-wanu v těchto organizacích opakovaně vystupuje. Za to je potřeba ji ocenit.
Chtěl jsem vás proto požádat, abyste toto usnesení pečlivě promysleli a také podpořili. Myslím si, že to je skutečně velmi důležitá věc, ve velmi citlivé době, o kterém jsem se také dnes zmínil.
Děkuji vám.
videozáznam vystoupení senátora Pavla Fischera (zde)
stenozáznam schůze (zde)
přijaté usnesení Senátu podporující zapojení Tchajw-wanu do práce Světové zdravotnické organizace (WHA) a dalších mezinárodních organizací (bude doplněno)