Projev v Senátu
K dohodě mezi ČR a Spojenými státy americkými o spolupráci v oblasti obrany
Projevy|13.7.2023
Projev senátora Pavla Fischera na 14. schůzi Senátu dne 13. července 2023 k Vládnímu návrhu, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu s ratifikací Dohoda mezi Českou republikou a Spojenými státy americkými o spolupráci v oblasti obrany
- videozáznam vystoupení Pavla Fischera
- stenozáznam schůze
- tisk č. 108
Vážený pane předsedající, paní ministryně, dámy a pánové,
mluvíme o velmi důležité věci – o obraně republiky, o naší suverenitě, o ochraně našich národních zájmů. Chránit Českou republiku není v současné době vůbec žádná legrace. Potřebujeme spojence. Kdybychom zůstali sami, se zlou bychom se potázali. A právě když se podíváme na Evropu a na ty proměny bezpečnostního prostředí k horšímu, tak si připomínáme, jinak důležité je, aby Evropa se Spojenými státy a dalšími spojenci po světě uměla spolupracovat.
Od toho máme rámec Severoatlantické aliance. A je v zájmu České republiky, aby se Spojené státy angažovaly v Evropě, aby tady měly kde přistát, aby tady měly kde přespat, aby tady měly kde cvičit. A pokud bychom brali do úvahy, že Česká republika je tranzitní zemí, tak aby nás Američané neobjížděli po lepších silnicích, po rychlejších železnicích, ale aby nás mohli brát také jako plnohodnotného spojence. I proto jsem rád, že i v té rozpravě padla otázka investic do těch míst, která jsme zmiňovali. Protože bez modernizovaných budov nebo zázemí pro naše vojáky a pro naše spojence bychom mohli cvičit na války jako v 19. století. Proto je tak důležité, abychom už s těmi stavebními úpravami začali – čím dřív, tím lépe. A nemám na mysli jenom modernizace našich kasáren nebo výcvikových prostorů, ale obecně i modernizaci našich železničních uzlů nebo železnice, mostů, silnic a všeho záložního prostoru, který takové přesuny jednotek, které dneska vyžaduje bezpečnostní situace v Evropě, vyžadují. A tahle smlouva, o níž jsme dnes tady jednali, smlouva se Spojenými státy americkými o obraně, jenom ukázala, z jak velké dálky přicházíme.
Jinak k té celkové situaci tady padla jedna důležitá věc. Všimněte si, že i dlouho neutrální země, jako je Švédsko nebo Finsko, které si zakládaly na tom, že se ubrání samy, přišly se žádostí o zapojení do Severoatlantické aliance jako plnohodnotní členové. Přišly a dostaly velmi rychlé přijetí. Ne proto, že bychom si nedovedli představit, že by zůstaly stranou, ale oni už dlouhodobě v minulosti po celá desetiletí se státy Severoatlantické aliance pořádali společná cvičení. Každý z vás, kdo se tomu věnoval, ví, o čem mluvím. Proto je naší povinností v současné době prohlubovat spolupráci s našimi spojenci. Máme co dohánět. A tahle smlouva jde dobrým směrem.
S paní ministryní jsme byli průběžně v kontaktu, my, kteří máme za úkol ve výboru pro zahraničí, obranu a bezpečnost právě vyjednávání těchto smluv připravovat k projednání v Parlamentu, jsme viděli, s čím ministerstvo šlo do těch jednání. Viděli jsme ten mandát a chceme ocenit práci týmu paní ministryně na Ministerstvu obrany i její osobní nasazení, odvedli dobrou práci. A my dobře víme, v jakých podmínkách bylo potřeba jednat rychle, využít zkušeností těch ostatních členských států Severoatlantické aliance, které tuto smlouvu již mají uzavřenu. A mám za to, že se to českému týmu mimořádně dobře podařilo.
V rozpravě tedy vystoupilo 7 vystupujících, někteří opakovaně. Padl jediný návrh, a sice doporučení ratifikovat ve znění, které nám předložila vláda. Čili budeme hlasovat o jediném návrhu. A já vás žádám, abyste tento návrh doporučili. Je to také stanovisko garančního výboru. Děkuji.