Projev v Senátu
K zapojení Tchaj-wanu do mezinárodních organizací
Projevy|10.5.2023
Projev senátora Pavla Fischera na 11. schůzi Senátu Parlamentu ČR dne 10. března 2023 k Návrhu usnesení Senátu k zapojení Tchaj-wanu do zasedání, mechanismů a činnosti Světové zdravotnické organizace (WHO)
- videozáznam vystoupení Pavla Fischera
- stenozáznam schůze
Vážená paní předsedající, dámy a pánové, milí přátelé,
usnesení, které máte na stole a ke kterému teď budu vystupovat, nebudu načítat, abyste měli možnost si ho načíst sami, protože se nejedná o nový bod, ale jedná se o bod, který jsme projednávali i v minulosti.
Jak dobře víte, WHO, Světová zdravotnická organizace sídlící v Ženevě, bude mít každoroční sezení. Rozhodovací orgán, to znamená shromáždění, zkratkou WHA, bude za 11 dní projednávat celou řadu světových globálních agend. Základní heslo této organizace je zdraví pro všechny. Za jednacím stolem bude spousta zemí, států, regionů, podregionů, budou tam také nevládní aktéři, velké firmy, neziskové organizace. Ale jedna židle zůstane prázdná.
Tchaj-wan, který byl v minulosti jako pozorovatel zván na zasedání WHA, od roku 2016 nemá možnost se účastnit jednání Světové zdravotnické organizace. Naším cílem je tímto usnesením apelovat na to, aby se Tchaj-wanu umožnilo účastnit se těchto jednání. Výsledky jeho zdravotnictví jsme probírali detailně na našem výboru za přítomnosti diplomatů z ministerstva zahraničí. Náš zpravodaj, pan doktor Ladislav Václavec, senátor, nám vysvětlil, v kolika oblastech Tchaj-wan dosahuje mimořádných výsledků z hlediska veřejného zdraví, technologií a podobně. Problém je, že Čínská lidová republika si nepřeje, aby Tchaj-wan seděl v místnosti, a tak se stává, že o Tchaj-wanu se rozhoduje bez Tchaj-wanu. To je věc, kterou bychom měli umět pojmenovat politicky.
Pro české ministerstvo zahraničních věcí se jedná o politiku, kterou podporuje, to znamená, usilujeme jako ČR o přítomnost Tchaj-wanu za jednacím stolem, protože tak jako péče o zdraví nebo nákaza a pandemie neznají hranice, tak bychom měli připustit, že za stolem mají sedět všichni, kdo mají dobrou vůli se zúčastnit. Právě Tchaj-wan tuto dobrou vůli opakovaně prokázal, viděli jsme to ostatně i během pandemie covidu tady v ČR. Podobně v našem usnesení také zmiňujeme v bodě, který za chviličku zmíním, který je v závěru v bodu 3, pod I: Vyjadřujeme přesvědčení, že stanovy organizací, nejenom Světové zdravotnické organizace, ale také Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu, Mezinárodní organizace pro civilní letectví nebo Interpolu, umožňují, aby za jednacím stolem seděli pozorovatelé, a to i nestátní aktéři, nevládní organizace, soukromé firmy a podregiony. Není tedy problém, že by tam měli málo židlí. To, co chybí, je dobrá vůle.
I proto apelujeme, aby všechny tyto otázky, které překračují hranice, které se dotýkají života každého člověka, bylo možné projednávat v dobré vůli za jednacím stolem podle pravidel mezinárodního společenství. Ostatně, Tchaj-wan, jak sledujeme, se těmi pravidly mezinárodního společenství často řídí, i kdyby nemusel. Vidíme to například na jejich úsilí, které směřuje k tomu, aby plnili závazky z hlediska cílů šetrného chování ke klimatu. Proto jsem vás chtěl požádat, abyste toto usnesení, které vám předkládáme, které projednal VZOB na své 8. schůzi 9. května pod číslem 51 a které se jmenuje K zapojení Tchaj-wanu do zasedání, mechanismů a činnosti Světové zdravotnické organizace, svým hlasem podpořili. Děkuji, budu vám k dispozici pro další detaily.