K energetické situaci
Blog|7.9.2022
Čelíme hrozbě narůstajících cen energií a budoucnost se nejeví zrovna růžově. Výkyvy cen ohrožují celou společnost, průmysl, služby a především občany. Hrozí, že propálíme majlant. Řešíme akutní krizi na trzích, takže musíme mít na zřeteli horizont nejbližších týdnů a měsíců. Přitom jakékoli chybné rozhodnutí vlády může ohrozit prosperitu a konkurenceschopnost republiky na dlouhá desetiletí. ČR je energeticky napojená na okolní státy, proto musíme postupovat v těsné spolupráci. Stačilo, aby se lídři států Evropské unie rozhodli ke společné a koordinované akci, a ceny plynu na počátku září spadly o 21%, stejně jako se snížily i ceny elektřiny. V pátek 9. září se sejde mimořádná rada EU pro energetiku – rozhoduje se o tom, zda mají členské státy nadále přijímat vlastní opatření, nebo je výhodnější prosadit další společný postup v rámci EU.
To, že příčinou energetické krize je agrese Ruska na Ukrajinu, není tak úplně pravda. Současná krize by nikdy nenastala, kdyby se Evropa vůči putinovskému Rusku nechovala naivně a nad jeho excesy nezavírala oči. Celoevropský pragmatický přístup k Rusku za každou cenu i po okupaci Krymu v roce 2014 způsobil, že jsme se stali závislí na levných energiích. Tato závislost dnes vážně ohrožuje naši vlastní suverenitu. Putin už dostatečně prokázal, že se mu vůbec nedá věřit. Vždy sliboval, že Rusko bude spolehlivý dodavatel energií, ale opak je pravdou. Zastavil plynovod Nord Stream 1 a dal obsadit Záporožskou jadernou elektrárnu, jejíž výkon by v dnešní době mohl pokrýt potřeby Evropy. Jeho cíl je jasný: nechat Evropu energeticky vyhladovět. Mezitím příjmy Ruska z prodejů rostou, protože na světových trzích jsou plyn a ropa vzácné.
V této situaci naše vláda dělá, co může. Rýsuje se dohoda mezi výrobci a státem o zastropování cen elektřiny, což by byla velká úleva pro občany i firmy. Vláda Petra Fialy už také přijala řadu důležitých opatření. Máme naplněné zásobníky na 80% kapacity, máme podíly na budování LNG terminálu v Nizozemí /a snad brzy i v Německu/, navyšujeme kapacitu ropovodu TAL. V tom ale bohužel jen doháníme to, co mělo být už dávno zabezpečeno – kdyby předchozí vláda Andreje Babiše pracovala na energetické bezpečnosti s podobným úsilím, nebyli bychom na tom tak bídně a hlavně by to všechno bylo mnohem levnější.
Další kroky vlády by se měly dít podle několika důležitých pravidel. Především přetnout co nejrychleji naši závislost na Rusku – to se ale nestane hned a vyžaduje to velké investice. Posilovat naši energetickou soběstačnost i v dlouhodobém výhledu – nejen v případě státu, ale i obcí a bytových domů. Příkladů komunitní energetiky, kdy si obec sama v bioplynce nebo malé hydroelektrárně vyrábí energii, už je dost. Posilovat decentralizaci – ideální je, když si kraj může dohodnout dodávky tepla z nedaleké jaderné elektrárny, ale to samozřejmě není dostupné ve všech regionech.
Tuto zimu zvládneme. Musíme se ale připravit na to, že trhy budou více měsíců a let reagovat na situaci jako splašené. Nejrozumnější veřejná pomoc je taková, která pomůže ke snížení spotřeby energií a jejím úsporám. Je třeba urychleně zavádět nové typy úsporného vytápění, zateplovat budovy a přijímat technologická řešení, která sníží spotřebu. Nejlepší energie je totiž ta, kterou nespotřebujeme. Občané i firmy by ale neměli zůstávat v nejistotě, to znamená bez důležitých informací. Je potřeba, aby vláda podávala pravidelné a srozumitelné zprávy o tom, jak se vyvíjí trh a ceny energií a na jakých opatřeních pro občany pracuje.
A co pro to dělám v Senátu? Na 13. září je svolána mimořádná schůze Senátu k energetické situaci. Mají přijít ministři i předseda vlády. Svolal jsem také výbor pro zahraničí, obranu a bezpečnost, abychom jednali o energetické bezpečnosti ČR v této tak vypjaté době.
(příspěvek z Facebookové stránky Pavla Fischera)