NovinkyRozhovoryStínový prezidentZ médií

Pavel Fischer pro Respekt.cz: Zeman upřednostňuje zisky firem před bezpečností země

Mám pocit, že prezident je negramotný z hlediska nových technologií a naprosto podceňuje, že na dálku můžete dostat pod kontrolu nejen počítač kamaráda, když mu pomáháte s reinstalací programu, ale že můžete dostat pod kontrolu celou zemi. A mám také za to, že si už nedokáže propojit nová ohrožení s robustním ideologickým základem, který je v případě Číny postaven na komunistické straně.

Prezident má k dispozici analýzy tajných služeb, čte jistě veřejné zdroje. Těžko věřit, že by si něco nedokázal propojit.

Tak si to nechce propojit. Nechce to propojit proto, že má okolo sebe tak vlivné hlasy ve prospěch některých firem, to mluvím o PPF, že nakonec dává na vyšší místo její obchodní zisky a zapomíná na bezpečnost celé země. Tohle je problém.

Jaký má vůbec vliv PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera na zahraniční politiku Česka?

Za ten rok, co jsem byl v minulosti politickým ředitelem na ministerstvu zahraničí, jsem to neviděl. Ale je fakt, že jsem viděl růst vliv zejména na sociální demokracii, řada politiků této strany začala sloužit ve prospěch česko-čínských obchodních fór a podobně. Dnes se to nicméně týká i pravicových politiků. A to je věc, která už není jen soukromou volbou těch lidí, to už zasahuje celý stát. Ale vraťme se k PPF – v případě Číny jsou jednou z mála licencovaných společností, které tam poskytují spotřebitelské půjčky. Je tedy velmi zranitelná, stačí škrtnutí jednoho pera jednoho soudruha a je po byznysu. Zájem na tom, aby česko-čínské vztahy byly dobré, mají lidé z PPF logicky jednoznačný.

 

Celý rozhovor si přečtěte zde: https://www.respekt.cz/politika/fischer-zeman-uprednostnuje-zisky-firem-pred-bezpecnosti-zeme