Z médií

Boj o Hrad živě: Horáček vs. Fischer se střetnou v duelu o povinné vojně i referendu

Po superdebatě prezidentských kandidátů přináší Blesk i tři duely zájemců o Hrad. Hostem prvního z nich budou Michal Horáček (65) a bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer (52). Přímý přenos začíná na webu Blesk.cz od 20 hodin (dnes 4.1. pozn.red.). A řeč bude i o tom, jestli musí být prezidentem nutně politik či zda by měli jít mladí muži opět na vojnu. Nebo o tom, jestli je obecné referendum ku prospěchu všech, nebo jen nástrojem manipulace. Ptát se bude moderátorka Zuzana Štíchová.

„Jsem velký zastánce obecného referenda. Je důležité, aby lidé nechodili jen jednou za čtyři roky k volbám, ale aby svou vůli a aktivní přístup mohli uplatňovat pořád. Zlepšila by se tím úroveň demokracie, nelze ji dělat bez demokratů,“ říká Michal Horáček.

„U nás rádi věříme spikleneckým teoriím, proto se v té debatě můžeme snadno dostat daleko od reality. Jsem proto proti tomu, abychom tento instrument zaváděli,“ oponuje Fischer. „Seznam otázek, o kterých není dobré hlasovat v referendu, je skutečně dlouhý. Jedna věc je referendum vyhlásit, jenže nakonec se hlasuje o úplně jiné otázce, protože politický život přinese zcela jinou agendu,“ zdůrazňuje.

Oba kandidáti se také neshodnou na tom, zda by měla být v Česku znovuzavedena povinná základní vojenská služba. Zatímco Horáček je proti, Fischer by se tomu nebránil.

Jak dopadne střet jejich argumentů? To posoudí také hosté z řad politiků. Pozvání přijala například 1. místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, 1. místopředseda KSČM a pražský zastupitel Petr Šimůnek, novopečený poslanec hnutí ANO a místopředseda sněmovního Zahraničního výboru Jaroslav Bžoch nebo místopředseda lidovců a předseda Výboru pro evropské záležitosti Ondřej Benešík.

Zdroj:
http://www.blesk.cz/clanek/volby-prezidentske-volby-2018/515943/boj-o-hrad-zive-horacek-vs-fischer-se-stretnou-v-duelu-o-povinne-vojne-i-referendu.html