Z médií

Bojovníci o Hrad. Kdo je prezidentský kandidát Pavel Fischer

Lidovky.cz PRAHA:
Během téměř pětiletého úřadování Miloše Zemana na Hradě se leccos změnilo. Ale bude jeho éra pokračovat? Nebo se prezidentem stane někdo z jeho vyzyvatelů? Jak boj o pozici hlavy státu dopadne, se dozvíme o víkendu 12. a 13. ledna, případně o dva týdny později. Server Lidovky.cz vám přináší před volbami jejich profily.

Šéf agentury STEM, která se zabývá výzkumy veřejného mínění, ex-diplomat a zejména dlouhodobý spolupracovník Václava Havla Pavel Fischer je druhý nejmladší kandidát na prezidenta. Svou kandidaturu ohlásil v říjnu a podpořilo ho 17 senátorů napříč politickým spektrem. Za možného prezidentského kandidáta jej již loni označila iniciativa Kroměřížská výzva. Fischer se hlásí k římskokatolické církvi a prezentuje se například i tím, že byl členem skautského oddílu Pětka Praha – jeho skautské jméno je prý Bob.

Fischer se narodil 26. srpna 1965, absolvoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, později studoval v Ženevě a na prestižní francouzské Národní škole pro státní správu (ENA). Francouzštinu také krátce vyučoval, v letech 1991 až 1993 byl tajemníkem biskupa Františka Lobkowicze, poté zástupcem ředitele pražského Institutu komunikace.

Nejvíce se však zapsal až svou spoluprací s Václavem Havlem. Během jeho úřadu se ujal hned několika funkcí – nejprve pracoval na tiskovém odboru, následně zastupoval prezidentského mluvčího a pak vedl Politický odbor Hradu.

Když skončilo Havlovo prezidentské angažmá, Fischer se dal na diplomatickou cestu. Od roku 2003 do roku 2010 působil jako český velvyslanec v Paříži a v Monaku, po návratu do Prahy pracoval jako vrchní ředitel bezpečnostně-multilaterální sekce ministerstva zahraničí. Svou kariéru však odložil na druhou kolej kvůli vážné nemoci svého syna, který v roce 2013 zemřel. Kontakt však udržoval zejména s neziskovým sektorem a spolupracoval například i s Generálním štábem Armády ČR. V roce 2015 přijal funkci v agentuře STEM a následně se v říjnu 2017 přihlásil i o prezidentské křeslo.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/prezidentske-volby-2018-prezidentsti-kandidati-profily-prehled-pavel-fischer-1vt-/zpravy-domov.aspx?c=A180102_165033_ln_domov_prop