Projev v Senátu
K ekonomické situaci a eurozóně
Projevy|20.7.2022
Projev senátora Pavla Fischera na 27. schůzi Senátu Parlamentu ČR dne 20. července 2022 ke Zprávě Komise Evropskému parlamentu a Radě Konvergenční zpráva za rok 2022 (vypracovaná v souladu s čl. 140 odst. 1 Smlouvy o fungování Evropské unie)
- videozáznam vystoupení Pavla Fischera
- stenozáznam schůze
- Tisk EU č. K 193/13
Děkuji, pane předsedající,
já jsem chtěl ocenit tuto výměnu názorů, protože je velmi zásadní. Není to akademická rozprava mezi experty, je to politická, na výsost politická otázka, kterou musíme řešit v nějakém čase, nikoli teoreticky, ale tady a teď. Pan ministr v reakci na dotaz, kdy se chystá vláda ČR začít konat ty nezbytné kroky pro přijetí eura, vlastně naznačil téma, kterému by se měl Senát systematičtěji věnovat. Pan ministr totiž řekl, teď nebudu citovat přesně, že zatímco firmy mohou účtovat a vést účetnictví v eurech, občané zůstávají s korunou v kapse.
Problém je v tom, že zatímco eurozóna drží velmi nízko svoje úrokové sazby. Je velmi výhodné tam například jít do banky a vzít si úvěr, ale když podnikatel nebo občan přijde do banky v ČR a bude žádat o totéž v korunách, zjistí, že život je mnohem nákladnější. To, co se nám zdá jako fotografie zajímavé, tak jako film může začít být velké drama, protože na tomto rozporu se může začít výrazně polarizovat česká politická debata. A ve volbách nehlasují firmy, ty si v nejnutnějším případě mohou třeba i v konkrétních situacích najít řešení a třeba optimalizovat svoje náklady, ale ve volbách hlasují občané. Pokud vláda z pochopitelných důvodů nebude teď řešit v následujících měsících a letech s ohledem na velmi vážnou krizi, ve které se evropský kontinent ocitl, tuto otázku a nechá ji v rámci konsensu, který uzavřela jako vládní koalice v dobách míru, kdy ještě žádná válka v Evropě nebyla, tak mě tato odpověď nejenom irituje intelektuálně, ale revoltuje politicky. Myslím si, že je na čase, abychom vládě začali připomínat, že i otázka měnové politiky, resp. rozpočtové politiky a otázka přistoupení nebo nepřistoupení do jednotné měny se může tak vyhrotit v těchto dobách, že bychom se neměli spokojit s tím, že se odkážeme na koaliční dohodu. To je málo.
Děkuji za tuto odpověď. Vím, že otevíráme gigantický problém, ale ten problém nezmizí, pokud nad ním zavřeme oči a řekneme, že neexistuje, nebo že ho vyřešíme jindy. Rozdíl mezi eurozónou a ČR už dnes začíná být propastný, např. z hlediska úrokových sazeb a nákladů na podnikání. Každý podnikatel to ví. Občané se začnou ptát, co k tomu parlament nebo vláda dělá. Proto je naší povinností se touto otázkou zabývat. Chtěl jsem poděkovat kolegovi Smoljakovi za to, že se jako předseda evropského výboru na to dotázal. Mám za to, že to není téma jenom pro evropský výbor, ale že to je téma skutečně pro celý parlament.
Děkuji.