Moje články a komentářeNovinky

O budoucnosti rozhodujeme právě teď

Prožíváme vážnou krizi. Virová epidemie nás donutila změnit každodenní život. Abychom se s ní vypořádali, musíme nejen my, ale především vláda změnit strategické uvažování.

Letecký most nestačí

Vláda je hrdá na to, že se jí podařilo rychle nakoupit ochranné prostředky na čínském trhu. Podle svědectví některých uživatelů sice není zboží dostatečně kvalitní, ale zajistilo největší potřebu. Díky za to. Nedává ale smysl, že jsme ignorovali nabídky z dalších zemí. Česká republika v minulých týdnech odmítla možnost koupit rychlotesty a ochranné prostředky v Jižní Koreji, plicní ventilátory v USA a další materiál v Mexiku nebo Laosu.

Místo toho prohlubujeme závislost na komunistické Číně, která lokální nákazu nechala přerůst ve světovou epidemii. Je vhodný čas se ptát, zda je moudré záviset na jediném dodavateli a jaké to bude mít náklady nejen finanční, ale také bezpečnostní a politické.

Vize pro budoucnost

Ještě vážnější je, že vláda zatím nevyužila nabídky českých firem. Reálně od nich téměř nenakupuje a navíc vydala zákaz prodávat ochranné pomůcky a dezinfekci do zahraničí, tedy také na evropský trh. Vládě chybí vůle zaměřit se na tuzemské zdroje a na vlastní občany. A pokud o českých firmách mluví, činy zatím vidět nejsou.

Pokud to tak půjde dál, budeme svědky likvidace našich firem a pracovních míst a doplatíme na to všichni. První várku ústenek jsme zvládli vyrobit svépomocí. Teď je nejvyšší čas otevřít prostor pro naše podnikatele, vynálezce, vědce a investory. A těm je třeba nabídnout strategický plán.  

Ochranné prostředky a lékařské vybavení budeme potřebovat po řadu měsíců a možná i let. Je to skutečně otázka přežití a bezpečnosti. Česká republika musí využít všech možností, které se nabízejí – na univerzitách a vědeckých ústavech, v malých firmách a velkých zavedených podnicích. Dokud vláda zásadně nezmění svůj postoj, bude jen prohlubovat ekonomickou a politickou krizi a ve výsledku vážně ohrozí naši bezpečnost a suverenitu.

Co má vláda udělat?

Změnit přístup a nově postavit systém centrálního nákupu, který zatím dává přednost dodavatelům z Číny. Je třeba otevřít obchod transparentní kontrole veřejnosti a stanovit jasné politické zadání, abychom se přestali točit v kruhu. A do budoucna vytyčit zcela jasný cíl, který zní: samostatnost, prosperita a hrdost.

Česká republika je na špičce pokročilých materiálových technologií a může být velmi rychle světovým lídrem při výrobě ochranných pomůcek s vysokou přidanou hodnotou. Máme světové experty na biotechnologie a lékařský výzkum. Nestavíme na zelené louce a nejde o nějaké vzdušné zámky. Stačí jen chtít.

Do konce měsíce dubna můžeme na našem území vyrobit deset milionů ochranných ústenek a pět milionů respirátorů nejvyšší kategorie. A do konce roku 2020 se můžeme stát lídrem výroby respirátorů z nanotextlilií, které bude potřebovat v boji s nákazou celá Evropa.

Výzva pro nás všechny

Udělejme něco pro naši bezpečnost a prosperitu. Přispějme, aby se Česká republika zachovala jako suverénní stát, který se v této krizi dokáže zorientovat a sebevědomě otevřít do budoucna. Zmírníme tím těžké dopady krize, spojíme síly a ukážeme, co v nás je. Máme co nabídnout. Jen by to měli pochopit také ti, kdo dnes nesou odpovědnost za vládu v naší zemi.

 

Text vyšel také na blogu Aktuálně.cz: http://blog.aktualne.cz/blogy/pavel-fischer-.php?itemid=36380