NovinkyZ médií

Respekt: Vlivný americký senátor Rubio řeší prodej Novy skupině PPF

„‚Čínská lidová republika se stala jedním z celosvětových bezpečnostních témat, a to dnes už i pro Severoatlantickou alianci. Režim v Pekingu se za poslední roky podstatně změnil. Chová se asertivně, masivně investuje do armády a do nejnovějších technologií. A jak jsme viděli na nátlaku, který vyvíjela čínská ambasáda na předsedu Senátu Jaroslava Kuberu, rozhodně to není velmoc, kterou bychom mohli podceňovat. Text, který si čínská ambasáda dovolila zaslat, je skutečně světový unikát,‘ říká Fischer. Odkazuje tak na výhrůžky zemřelému šéfovi Senátu, že za jeho návštěvu Tchaj-wanu – který Čína považuje za své území – Peking ztrestá české investory působící v Číně.

Fischer s Rubiem řešil s ohledem na čínská rizika i prodej CME. ‚Záměr společnosti PPF koupit skupinu CME budí pozornost všude u našich spojenců. Ptali se mě na to opakovaně velvyslanci z několika spojeneckých zemí. Existují totiž obavy z ovlivňování veřejného mínění, například právě ve prospěch Čínské lidové republiky. Firma Home Credit, která je dceřinou firmou nizozemské skupiny, si u nás platila služby PR agentury za účelem ovlivnění veřejné diskuze ve prospěch Číny. Peníze tekly do institucí, které se do té doby vydávaly za nezávislé. A agentura dokonce interně monitorovala mě a dostávala za to zaplaceno,‘ říká Fischer a dodává:

‚Skupina CME je aktivní v několika členských zemích NATO. Z diskusí o vlivu dezinformací se stalo veřejné téma a sílí obavy z vměšování do suverénních institucí naší země ze zahraničí. Stojí za pozornost, že americký Kongres obnovil právě v Rumunsku a Bulharsku, kde CME působí, vysílání Rádia Svobodná Evropa. Jsou to země, kde je svoboda slova ohrožena a kde se za peníze amerických daňových poplatníků bude přispívat ke svobodné diskusi. To vyvolalo zájem Washingtonu. Pana senátora přirozeně zajímalo, jak hodnotíme, že právě sem má přijít finanční skupina, která zkoušela ve skrytu ovlivňovat veřejnou debatu.‘“

Celý článek si přečtěte zde: https://www.respekt.cz/agenda/vlivny-americky-senator-rubio-reci-prodej-novy-skupine-ppf