NovinkyPodcasty

Podcast Téma Pavla Fischera: Nespokojenost s EU a premiérův střet zájmů

 

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman rozhodl, že vrátí pražskému státnímu zastupitelství kauzu Čapí hnízdo. Chce, aby pokračovalo trestní stíhání Andreje Babiše a Jany Mayerové a aby mohl proběhnout spravedlivý proces. O vyšetřování premiéra tak rozhodoval muž, kterého může premiér z funkce kdykoliv odvolat, aniž by se musel kohokoli ptát.

Je správné, že Pavel Zeman rozhodl podle principu padni komu padni. A správné, že ho Andrej Babiš zatím neodvolal. Je to signál, že funguje právní stát a soudní systém. Že se v České republice dotace nejenom rozdávají, ale také kontrolují.

Co se o českých dotacích říká v EU?

Předsedkyně Výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu Monika Hohlmeierová v rozhovoru pro FORUM 24 říká, že tu Evropská unie není proto, aby podporovala oligarchy. Evropská unie vznikla, aby se občané členských států měli dobře. A právě proto je důležité se v Evropském parlamentu ptát po využívání dotací, zneužívání fondů a střet zájmů. A to bezodkladně. Předsedkyně Hohlmeierová se v rozhovoru zmínila také o auditu o střetu zájmů Andreje Babiše. Česká vláda bude mít po překladu dokumentu do češtiny dva měsíce na to, aby sdělila, jak situaci napravila.

V Evropském parlamentu tedy budou spěchat, aby stihli upravit podmínky rozdělování dotací pro příští období také na základě českých zkušeností. A poslanci budou vyžadovat ujištění, že všechny prostředky vrátí ten, kdo je zneužíval, tedy ne český daňový poplatník.

Je kritika dotací oprávněná?

Není tajemstvím, že se u nás rozmohla jedovatá kritika na adresu dotací. Ty často podporují zbytečné projekty a člověk se nemůže ubránit pocitu, že je tu něco špatně. Je ale oprávněné zlobit se na Brusel?

Dotace přece mají i pozitivní dopady, stačí se podívat na moderní dálnice, které z nich nedávno postavili v Polsku. Důležité totiž je, jak se k dotačnímu systému postaví jednotlivé státy. Za mnohé problémy nesou vinu vlády České republiky. Například proto, že nastavily málo přehledný systém nebo že šly na ruku velkým hráčům. V důsledku pak musely úřady o dotacích rozhodovat pod tlakem vlivných lobbistických skupin. A nešlo nutně jen o špatné rozdělování peněz, ale také o špatnou kontrolu dodržování pravidel.

O to víc je potřeba ocenit každého, kdo nezapomněl, co je to rovná páteř. Každého, kdo stojí na svém místě a ví, že pravidla musí platit pro všechny, i pro ty nejbohatší. Nejde jen o soudce, vyšetřovatele, státní zástupce a policisty, ale také o novináře a úředníky, kteří našli odvahu, nepodlehli tlaku a rozhodovali v souladu s pravidly.

Evropská unie tu není pro oligarchy

Evropská unie vznikla jako prostor svobody, prostor pro iniciativní občany, kteří berou jako samozřejmost, že se dodržují i mnohá nepsaná pravidla. Dnes se hraje o víc než o peníze, a to o důvěru. Ve hře je i pověst naší země. Jak ji vlastně spravujeme?

Pořádek bude zjevně nutné dělat nejen v Bruselu, ale i u nás doma.