Moje články a komentářeNovinky

Zrušení autobusu pro vozíčkáře v Praze je skandál

Pečovali jsme doma o těžce postiženého syna. Proto velmi dobře vím, jak těžké je vyřídit si doklady nebo dostat se k lékaři, když jste na vozíku.

Cestování pražskou MHD je zdlouhavé a vyčerpávající, a to i když všechno zázrakem funguje. Chybí nájezdové rampy ve stanicích metra, chybějí bezpečnostní kotvy pro uchycení vozíku při jízdě, bariéry jsou v podstatě všude. Změny se dělají, ale jen pomalu.

Praha počítá peníze a zapomíná na důstojnost potřebných

Je proto nepochopitelné, proč pražský magistrát od letošního července zrušil linku H1 pro vozíčkáře. Pro některé z nich to totiž bylo jediné spojení se světem, například pro ty z bezbariérového domu na Černém mostě. Linka přitom jezdila na místa, která dávala smysl: na polikliniku, k opravně vozíků, do obchodu nebo na radnici.

Zmíněný dům na Černém mostě je pod kopcem, a tak má část vozíčkářů problém dostat se v podstatě kamkoliv. Ostatní autobusové linky nemají ve špičkách dost kapacity. O místo se tu vozíčkář dělí s kočárkem a nikdy není jisté, do kterého spoje se mu podaří nastoupit. Vzniká zbytečný stres, vozíčkáři se dostávají do nedůstojných situací. Někteří z nich proto museli omezit svůj společenský kontakt a zůstávají v izolaci. A to v argumentaci využívá magistrát. Na zastávkách totiž nejsou vidět fronty vozíčkářů. Politická reprezentace proto usoudila, že autobus tu nikdo nepotřebuje. Jenomže je to přesně naopak!

Je nejvyšší čas, aby město pomohlo

Desítky občanů, kteří potřebují pomoc od města, se nesmějí ztratit ve statistikách a být vedeni jako položka, která se městu nevyplatí. Zatím nepomohla petice, nepomohla diskuze, ani po návštěvě primátora se nezměnilo nic. Vozíčkářům a dalším se zhoršila kvalita života, základní služby jsou pro ně mnohem nedostupnější. A to kvůli údajným úsporám dopravního podniku na jedné lince, která jezdila s intervalem 2,5 hodiny.

S vozíčkáři z Černého mostu jsem se tento týden sešel, bylo jich několik desítek. Vysvětlili mi, o co přišli a co potřebují. Přesně takovou diskuzi doporučuji vedení hlavního města. Ať se sem jede podívat třeba celá delegace z magistrátu, hlavně když už město začne problémy vozíčkářů řešit.

Vyzývám proto radní hlavního města, aby vozíčkářům pomohli. Blíží se zima a hrozí, že mnozí z nich zůstanou doslova odříznutí od světa.

 

Článek byl publikován na blogu Aktuálně.cz: http://blog.aktualne.cz/blogy/pavel-fischer-.php?itemid=35425