NovinkyRozhovoryZ médií

Pavel Fischer k brexitu a událostem v Sýrii v pořadu Události, komentáře ČT 17. října 2019

Pavel Fischer byl ve čtvrtek 17. října 2019 hostem pořadu Události, komentáře České televize. Tématem rozhovoru byla nová dohoda o brexitu a vojenská operace na severu Sýrie. 

K vývoji jednání o brexitu Pavel Fischer řekl, že „můžeme být spokojení, protože došlo k dohodě. EU naznačila ochotu ustoupit, Spojené království také. To nejtěžší teď bude dosáhnout dohody v britském parlamentu. 

Nové referendum není dnes ve hře. Není na to čas. Ale musíme si uvědomit, že neznáme detaily dohody. Dnes večer se jednalo za zavřenými dveřmi. A to, co víme, jsou hrubé obrysy. Je potřeba jít k detailům, možná právě v nich bude skryt klíč k tomu, že se (v Británii) poskládá nějaká nová koalice. Předběžná prohlášení vypadají jako bubnování před velkým politickým zápasem.“

K událostem na Severu Sýrie Pavel Fischer uvedl: 

„Byl bych rád, aby se dosáhlo příměří, aby Turecko zastavilo postup a aby Evropská unie našla cestu, jak konečně promluvit do dění v Sýrii. Zůstávala totiž zatím jen bezmocným divákem. Z Evropské unie se stal rukojmí velkých her. A to, co Donald Trump způsobil stažením jednotek – že posílil roli Íránu, Ruska a Asadova režimu, to může být pro EU bezpečnostně a politicky velmi nebezpečné.”

Celý rozhovor si můžete pustit v archivu ČT zde: https://www.ceskatelevize.cz/porady/1096898594-udalosti-komentare/219411000371017/video/727074,727075