NovinkyZ médií

Pavel Fischer pro Aktuálně.cz: Čína je obrovská příležitost i riziko. Ve vztahu k ní musíme posílit

„Senátor Pavel Fischer se chce zblízka podívat na vztahy s Čínou. Ze všeho nejvíce je hodlá analyzovat z hlediska bezpečnosti, byznysu a politiky. Výbor pro zahraničí, obranu a bezpečnost pod Fischerovým vedením se na tom dohodl na svém uplynulém jednání. Poslední týden v červnu zahájí sérii veřejných slyšení, kam si bude zvát jednotlivé aktéry vzájemných vztahů s Čínou. První na řadě jsou firmy. Zpovídat jednotlivé aktéry česko-čínských vztahů bude výbor v průběhu jednoho roku.

Poslední týden v červnu pořádáte veřejné slyšení, kam pozvete firmy a další ekonomické aktéry, kteří spolupracují s Čínou, aby vám popsali aspekty té spolupráce. Proč zrovna Čína?

Čína znamená obrovskou příležitost, ale také ohrožení. Čína je aktér, který začíná vyzývat základní hodnotový systém OSN. Základní parametry OSN dokonce zkouší měnit, proto je na čase, abychom se tomu věnovali. EU se tomu věnuje velmi intenzivně už několik týdnů, byl třeba sumit Evropská unie a Čína. EU směrem k Číně učinila také celou řadu kroků, které jsou velmi explicitní v tom smyslu, že chceme budovat vzájemně výhodné vztahy, ale že při tom nesmíme zapomínat na bezpečnost.

Zmínil jste, že Čína je ohrožení. V čem ho spatřujete? 

Jestli je nějaký hráč, který může narušit důvěru v rámci NATO a stavět nepochopení této hrozby mezi Evropu a Ameriku, je to právě Čína. Je to globální téma, bezpečnostní, hospodářské a politické. V některých členských zemích EU už se k tomu postavili velmi jasně, Nizozemí například schválilo vlastní strategii vůči Číně. Čili zahraniční výbor Senátu, který má na starosti také obranu a bezpečnost, tyto věci začne zpracovávat. Veřejné slyšení, které jsme dnes odhlasovali, se bude týkat ekonomické a hospodářské oblasti ve vazbě na bezpečnost a zahraniční vztahy.“

Celý rozhovor s Pavlem Fischerem si přečtěte zde: https://zpravy.aktualne.cz/domaci/senator-fischer-si-posviti-na-cinu-prvni-budou-firmy-cina-je/r~2e5631aa879611e9b38a0cc47ab5f122/