NovinkyZ médií

Pavel Fischer pro Seznam TV: Vítěz voleb ve Francii má vazby na Rusko a nedodržuje pravidla

Rozhovor Pavla Fischera pro Polední zprávy Seznam TV 27. května 2019

Co výsledek voleb do Evropského parlamentu vypovídá o situaci ve Francii? 

Výsledek ukazuje, že prezident Macron dokázal obhájit leadership. Ale z hlediska čísel je výsledek neúprosný. Zvítězila politická strana, kterou platí ruští oligarchové a bankéři. Paní předsedkyni Le Penovou v Evropském parlamentu pokutovali za překročení a porušení pravidel. Takže vítěz voleb ve Francii má vazby na Rusko. Je to člověk, který nedodržuje pravidla, je to politická síla, která uznala Rusku právo na zabrání Krymu a východu Ukrajiny. A to je velmi vážná zpráva i pro nás tady v České republice. 

Dá se od Emmanuela Macrona očekávat změna v politické strategii třeba pro příští volby, když teď vidí, jaká je nálada ve společnosti? 

Podívejme se na ty dlouhodobé protesty žlutých vest. Žluté vesty zůstaly někde v propadlišti dějin a kolem Macrona se mění politické kolbiště. Tradiční strany spadly. Pravice, Republikáni, jsou poprvé pod deseti procenty. Pro Macrona je mandát, který dostal navzdory všem problémům, dostatečně silný na to, aby pokračoval do cílové rovinky. Jako kandidát na znovuzvolení do prezidentského úřadu zůstává favoritem. 

 

Záznam rozhovoru si můžete pustit zde (čas 17:16): https://www.seznamzpravy.cz/clanek/evropske-volby-vyhralo-ano-rozlozeni-sil-v-evropskem-parlamentu-a-nejvyssi-volebni-ucast-v-cile-72902?seq-no=4&dop-ab-variant=&source=clanky-home