NovinkyRozhovoryZ médií

Rozhovor Pavla Fischera pro Aktuálně.cz: Čína nabízí plod, který má v sobě červa

Servilním přístupem ke komunistické Číně popíráme naši vlastní suverenitu, říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz senátor Pavel Fischer, někdejší kandidát na prezidenta a nynější senátor. Kriticky komentuje vyhoštění zástupce Tchaj-wanu z jednání na ministerstvu průmyslu po nátlaku čínské ambasády. Nadále také usiluje o to, aby do Senátu přišel nejbohatší Čech Petr Kellner, jehož firmy PPF a Home Credit podnikají v Číně. „Pokud prezidenta Miloše Zemana vozí po světě tryskáčem zrovna firma pana Kellnera, tak bychom se měli zajímat i o to, zda tu třeba není něco, co pan prezident nepojmenovává a o čem bychom měli vědět,“ říká mimo jiné Fischer.

Už vám přišla oficiální odpověď od pana Kellnera na vaši nedávnou pozvánku do Senátu?

Můj dopis byl oficiální a žádnou oficiální odpověď jsem zatím nedostal. Ale můj zájem i zájem dalších senátorů trvá.

Mluvčí skupiny PPF nicméně mezitím uvedla, že prý nemáte zájem na věcné diskusi a jde vám pouze o vlastní zviditelnění. PPF se této vaší „politické hry“ nehodlá účastnit. Je to politická hra?  

Žijeme přece v parlamentní demokracii. Místo, kde by se tyto věci měly primárně pojmenovávat, je parlament. A mimochodem také výbor, kterému předsedám – senátní výbor pro zahraniční věci, bezpečnost a obranu. Já jsem i po rozhovoru se svými kolegy dospěl k závěru, že by bylo dobré pozvat pana Kellnera a vyjasnit si, o čem kdo z nás vlastně mluví. Nám nejde o byznys jako takový, ale o to, co máme v popisu práce. Otázky bezpečnosti a obrana jsou zásluhou nových technologií už výrazně propojeny, a to i se zahraniční politikou. Proto máme povinnost o tom diskutovat a hledat řešení.

Celý rozhovor si přečtěte zde: https://zpravy.aktualne.cz/domaci/cina-nabizi-plod-ktery-ma-v-sobe-cerva-rika-senator-fischer/r~4f4a1c8a546211e9a049ac1f6b220ee8/