NovinkyPodcasty

Podcast Téma Pavla Fischera – Viktor Orbán

 

 

Českou republiku nedávno navštívil premiér Maďarska Viktor Orbán. Jako předseda Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost jsem byl součástí delegace, která ho oficiálně přijímala v Senátu. Pro nedostatek času nebyl prostor pro otázky ani od senátorů, ani ze strany novinářů. Blíží se evropské volby, a tak bych některé otázky rád nabídl do veřejné debaty u nás. 

 

Blíží se volby

Parlamentní volby v roce 2018 probíhaly v Maďarsku nestandardně. Maďarsko si za ně vysloužilo kritické hodnocení ze strany oficiálních pozorovatelů mise organizace OBSE. Ukázalo se, že kandidáti vládní strany Fidesz zneužívali svého postavení a zneužívali státních institucí. Kandidáti opozice nedostali dost prostoru ve sdělovacích prostředcích.

Jaká opatření přijal premiér Orbán, aby byly volby férové?1 Jak se připravuje maďarská vláda na volby do Evropského parlamentu? Dostane tentokrát občanská společnost více prostoru, nebo se budou přehmaty opakovat?

 

Místo Maďarska v Evropě

Nástrojem ruské diverzní činnosti v zemích EU se staly dezinformace. Jejich cílem je vnitřně rozštěpit EU a podlomit důvěru občanů ve spravedlnost a společné instituce. Evropa potřebuje (kromě efektivního potírání dezinformací) silné lídry, kteří by měli schopnost oslovovat občany a překračovat lokální zájmy. Politikem, který tohle dokázal, býval například Helmut Kohl. A právě k odkazu Helmuta Kohla se otevřeně přihlásil Viktor Orbán. Jenomže nejde v jeho šlépějích. Někdejší německý kancléř pomáhal najít řešení pro celý kontinent, oproti tomu Viktor Orbán spíše polarizuje a staví barikády.

Inspiruje se Viktor Orbán a navrhne pozitivní agendu pro Evropskou unii na rok 2019? Nabídne program, který bude vytvářet spojenectví?

 

Blízcí lidé Viktora Orbána

Do hledáčku mezinárodní komunity se dostaly otazníky kolem využití evropských fondů, zejména po reportáži o maďarském podnikateli, který na přijímání dotací pohádkově zbohatl a patřil do nejbližšího kruhu premiéra. Případu se věnovali novináři agentury Bloomberg.2

Otázkou zůstává, nakolik Viktor Orbán o těchto praktikách věděl a nakolik je případně aktivně podporoval. Co jako premiér navrhl za opatření pro odpovědnější nakládání s evropskými prostředky? Na podezření z rozsáhlé korupce maďarský premiér podle všeho zatím otevřeně neodpověděl.3 

 

Vztah Maďarska k Číně

Viktor Orbán před německými průmyslníky prohlásil, že při zjevné neochotě EU investovat ve Střední Evropě se Maďarsko může obrátit na Čínu.4

Doporučení Mezinárodního měnového fondu vyznívá přesně opačně. Spolupráce s Čínou v oblasti investic může být zrádná,5 protože věřitele dostává do velmi nevýhodné závislosti na Pekingu.6 Ve stejném duchu promlouvají i doporučení amerického nevládního Institutu Center for Global Diplomacy.

O dluhové pasti pro země, které přijaly investice z Číny, mluví otevřeně i americký Senát.7 Senátoři Patrick Leahy a David A. Perdue citují větší množství zemí, které přijaly nabídku Číny uzavřít investiční projekty a nakonec se dostaly do velkých rozpočtových potíží (Džibouti, Srí Lanka, Pákistán, Černá Hora).8 Možná měl pan premiér příležitost se seznámit s projektem čínské investice pro dálnici z Varšavy na německou hranici, který nebyl nikdy dokončen, nebo o čínských investicích pro Liverpool, které se nikdy nenaplnily.9

 

Kybernetické hrozby

Podle Národní strategie kybernetické bezpečnosti přijaté v roce 2013 má být pro Maďarsko obrana země opřena o pilíř vzájemné bezpečnostní záruky podle článku 5 Smlouvy o NATO. Ve svém nedávném projevu10 premiér Orbán dokonce prohlásil, že obrana Evropy je jednou z největších výzev pro státy Evropy.

Jak si tuto obranu představuje v oblasti kybernetických hrozeb, když v Maďarsku založila své evropské centrum11 firma Huawei? Tato firma se pro některé spojence v rámci NATO stala vážným bezpečnostním ohrožením. Z USA nedávno zazněl apel,12 aby s ní spojenci omezili spolupráci. Huawei proniká i do dalších zemí Evropy, své zakázky má i v České republice.13 Všiml si Viktor Orbán nebezpečí, kterému svou bezvýhradnou podporou byznysu s Čínou pomohl na svět?

 

Vztah Maďarska k Rusku

Budapešť způsobila velké pozdvižení svým rozhodnutím udělit pobyt synovi šéfa rozvědky Ruské federace Sergeie Naryškina nebo osobám blízkým syrskému prezidentovi Bašáru Assadovi. Žádný z těchto politicky velmi citlivých případů patrně Budapešť nemohla řešit bez konzultace přímo s premiérem Viktorem Orbánem.

 

Energetická bezpečnost

Energetická bezpečnost je mimořádně důležitá oblast pro hospodářství celé země, jak se ostatně píše v Bezpečnostní strategii, kterou Maďarsko přijalo v roce 2004.14 Vláda se v roce 2015 rozhodla svěřit výstavbu nových jaderných bloků ruské společnosti Rosatom.

Zajímalo by mě, jaké jsou dosavadní zkušenosti z jednání s ruským dodavatelem. Podle všeho došlo k uzavření smluv, které zatím zůstávají v utajení dokonce i pro spojence Maďarska v rámci EU.

 

Bezpečnostní politika

Nikola Gruevski, odsouzený na dva roky za korupci, dostal v listopadu 2018 v Maďarsku politický azyl. Gruevski není řadový občan, ale bývalý makedonský premiér. Viktor Orbán o něm nedávno promluvil jako o svém spojenci, který si prý zasluhuje dostat ochranu před nespravedlivým procesem v Makedonii. To vyvolalo velké otazníky v EU i v USA, kde shodně soudí, že právní stát v Makedonii funguje, a proto mohl spolehlivě posoudit i někoho, kdo byl premiérem země. Jsou tu i další otázky ve vztahu ke spolupráci Makedonie s EU a s NATO.15

 

Občanská společnost

Od roku 2010 maďarská vláda zcela od základů upravila pravidla pro občanskou společnost a její financování, provedla rozsáhlou reformu justice a novelizovala zákonný rámec pro svobodu slova. Každé z těchto rozhodnutí vyvolalo vlnu kritiky doma i v zahraničí a každé mělo velký dopad na celou společnost.

Znakem občanské společnosti je mimo jiné respekt k iniciativě občana a k občanským – tedy nevládním – iniciativám. V Budapešti dnes vidíme, že se prosazuje něco jiného. A sice téma národní identity a omezování svobody spolčování. Sílí ostražitost veřejné moci k nevládním organizacím. Sílí tlak proti svobodě slova a proti svobodě univerzitního bádání. I proto nás musí zajímat odchod Středoevropské univerzity z Budapešti. Nejde jen o instituci, ale i o tisíce studentů, stovky profesorů, a o bohatou knihovnu, která mohla okysličovat celou společnost. 

Jak jde dohromady omezování svobod a faktické zavření univerzity s tím, že se Viktor Orbán v posledních letech začal prezentovat jako zastánce křesťanské Evropy? Poválečná křesťanská demokracie přece vycházela z apelu na odpovědnost a svobodu jednotlivce.16 Křesťanskými hodnotami jsou solidarita, odpuštění nebo úcta k důstojnosti člověka.

Jenomže pro Viktora Orbána se stalo křesťanství, kterým v poslední době tak rád argumentuje, něčím úplně jiným: vytváří jakousi skupinovou identitu tak zvaného křesťanstva proti všemu cizímu, co se těžko definuje. Viktor Orbán si tak možná jenom populisticky hraje se slovy. Možná posouvá význam slov někam, kam nepatří.

Jaké vlastně principy přesně vzato obhajuje Viktor Orbán? Najde se tam kromě „maďarskosti“ i odkaz na nějaké obecnější hodnoty, které bychom mohli sdílet, i když nejsme Maďary?

 

Změny v Maďarsku a v Evropě

Proces změn v maďarské společnosti je nesmírně bohatý a složitý. I proto mě mrzí, že jsme s Viktorem Orbánem neměli možnost probrat vše důležité.

My, Češi, potřebujeme mluvit jak s představiteli oficiálních institucí, tak i nevládních organizací v Maďarsku. Jen tak pochopíme, do jaké míry je kurs dnešního Maďarska v souladu s našimi dlouhodobými prioritami. Mohli bychom hodně ztratit, kdybychom současný maďarský kurs buď šmahem odmítali, nebo kdybychom ho podporovali jen proto, že je to jednoduché.

 

 


 1. OBSE: zpráva pozorovatelské mise z poměrů při parlamentních volbách v dubnu 2018  v Maďarsku vypovídá o tom, že volby probíhaly v nepřátelském klimatu vůči stranám opozice, xenofobní rétorika zastrašovala kandidáty, a média nadržovala vládě. Vládní kandidáti využívali ve větší míře neprůhledné financování kampaně. Politická debata neumožnila otevřenou politickou soutěž a volič ani nedostal možnost otevřené volby. Vládní strany zastrašovaly nevládní organizace, volič proto neměl dostatek nezávislých zdrojů pro rozhodování ve volební kampani.
  https://www.osce.org/odihr/elections/hungary/377404
 2. https://www.bloomberg.com/news/articles/2017-07-25/what-s-boosting-the-world-s-best-performing-stock
 3. https://www.reuters.com/article/us-hungary-orban-balaton-procurement-exc/exclusive-hungary-premiers-friends-and-family-win-more-and-more-public-business-idUSKCN1GR213
 4. https://www.economist.com/briefing/2018/10/04/chinese-investment-and-influence-in-europe-is-growing
 5. http://www.atimes.com/article/imf-head-lagarde-warns-belt-road-debt-risks/
 6. https://www.dw.com/en/imfs-lagarde-warns-china-on-silk-road-debt/a-43354360
 7. https://www.reuters.com/article/us-usa-trump-budget/trump-likely-to-agree-to-two-week-government-funding-extension-idUSKCN1O103M
 8. http://online.wsj.com/public/resources/documents/senate-china-imf-letter.pdf?mod=article_inline
 9. https://www.economist.com/briefing/2018/10/04/chinese-investment-and-influence-in-europe-is-growing
 10. http://www.kormany.hu/en/the-prime-minister/the-prime-minister-s-speeches/prime-minister-viktor-orban-s-speech-at-a-conference-held-in-memory-of-helmut-kohl
 11. https://www.huawei.eu/blog/european-hub-hungary
 12. https://www.wsj.com/articles/washington-asks-allies-to-drop-huawei-1542965105
 13. https://www.politico.eu/article/huawei-china-ghost-in-europe-telecom-machine/
 14. Strategie, II.1.5. Ekonomická stabilita, The National Security Strategy of the Republic of Hungary, 2004
 15. https://euobserver.com/opinion/143489
 16. https://martenscentre.eu/sites/default/files/publication-files/christian_democratic_origins_of_the_epp-web.pdf