Bezpečnostní výbor Senátu
Nácvik odvodu do Armády ČR a bilaterální vztahy s Ruskem
Tiskové zprávy|18.4.2023
Dne 18. dubna 2023 se uskutečnila 7. schůze Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Senátu Parlamentu ČR, kterému předsedá senátor Pavel Fischer. Senátoři projednávali mimo jiné nácvik odvodu do Armády ČR, který se v posledních týdnech stal ve veřejném prostoru předmětem spekulací, a bilaterální vztahy s Ruskou federací. Hosty výboru k projednávaným tématům byli Jan Lipavský, ministr zahraničních věcí ČR, Miroslav Hlaváč, zástupce náčelníka Generálního štábu Armády ČR, a Jan Jireš, vrchní ředitel sekce obranné politiky a strategie Ministerstva obrany ČR.
Nácvik odvodu do Armády ČR
Od zástupců Armády ČR si senátoři vyslechli podrobnosti o aktuálním nácviku odvodu do Armády ČR a o dalším výcviku v roce 2023. Ve svém usnesení č. 43 vyjádřili podporu Armádě ČR a připomněli odpovědnost vlády za rozvoj obranyschopnosti státu. V usnesení senátoři připomínají, že „je nezbytné rozvíjet procesy a nástroje sloužící k posilování bezpečnosti a ochrany obyvatelstva, přičemž je žádoucí aktivní spolupráce občanů ČR, jak stojí v Bezpečnostní strategii ČR z roku 2015.“ Senátoři považují „kritiku nácviku odvodu do Armády ČR, která zazněla ve veřejném prostoru od představitelů České lékařské komory a dalších, za neopodstatněnou, mimořádně neodpovědnou a nebezpečnou, neboť podobná vyjádření mohou podlamovat důvěru v demokratický stát a oslabovat schopnost občanů vnímat hrozící nebezpečí“.
K projednávanému bodu Pavel Fischer uvádí: „Chci především ocenit všechny, kteří se zapojují do cvičení Armády ČR. Bez pomoci Armády ČR a dalších složek bychom nikdy nezvládli odstraňování následků ničivého tornáda na jižní Moravě nebo povodní. Speciální poděkování příslušníci Armády ČR zaslouží za obětavou pomoc v době pandemie. Během mého působení v Senátu jsme vládám opakovaně připomínali, že je právě úkolem vlády posilovat obranyschopnost státu a zapojovat občany. Bez jejich nasazení a odhodlání se bezpečnost státu zajistit nedá. V současném bezpečnostním prostředí je to důležitější než dřív.“
Bilaterální vztahy s Ruskem
Senátoři se aktivitou Ruské federace vůči suverénním demokratickým státům zabývají kontinuálně, v posledních letech zejména v kontextu vrbětického útoku, při němž zahynuli dva občané ČR, a dále útokem Ruska na stát Ukrajina. Již dříve senátoři vyzývali vlády k úpravě strategických dokumentů s ohledem na bezpečnostní situaci, úpravě spolupráce s Ruskem a revizi smluv mezi ČR a Ruskem.
„Je téměř neuvěřitelné, že ještě před několika lety Babišova vláda a prezident Zeman prosazovali zapojení Ruska ve strategických stavbách, jakou jsou nové bloky jaderné elektrárny v Dukovanech. V posledních letech jsem věnoval boji se vstřícností některých českých politiků vůči putinovskému režimu spoustu času. Dnes jsme v jiné situaci, Rusko se plně projevilo jako cynický agresor a porušuje veškeré dohody, k nimž se samo zavázalo. Naštěstí v tom nejsme sami. Můžeme využít toho, že je evropský postoj k Rusku jednotný, spolupracovat s našimi spojenci a postupně revidovat naše vztahy s Ruskem tak, aby nebyly nevýhodné pro ČR a abychom se nevystavovali zbytečnému riziku. Dnes jsme s panem ministrem zahraničí Janem Lipavským mluvili o tom, jak daleko je tato revize,“ říká Pavel Fischer.
Senátoři v přijatém usnesení výboru č. 41 připomínají, že horní komora Parlamentu ČR označila Rusko za největší hrozbu pro českou, evropskou a světovou bezpečnost, a dále že k revizi smluv a vypovězení smlouvy s Ruskem vyzývali v posledních letech vládu opakovaně. Doporučují vládě „zásadně omezit bilaterální spolupráci s Ruskem a z důvodů národní bezpečnosti minimalizovat vliv Ruska v ČR; posílit na centrální úrovni koordinaci agend souvisejících s Ruskem a pokračovat ve vyjasnění statutu nemovitostí, které v rozporu s Vídeňskou úmluvou o diplomatických stycích Rusko využívá v ČR.“
___
Pusťte si záznam tiskového brífingu po jednání Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost.
Úvodní foto: Senát Parlamentu ČR