Zahraniční výbor Senátu jednal s lídryní běloruské opozice Světlanou Tichanovskou
Tiskové zprávy|10.3.2021
„Situace v Bělorusku je i nadále neutěšená. Se Světlanou Tichanovskou jsme kromě současného stavu v Bělorusku jednali také o tom, jak může Česká republika pomoci Bělorusům v jejich cestě ke svobodě a demokracii,“ říká k jednání předseda Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavel Fischer.
Senátoři se na schůzi 10. března při videokonferenci s běloruskou opoziční lídryní zajímali o osudy politických vězňů, mezi které patří i manžel Světlany Tichanovské. Ani v tomto ohledu se situace v Bělorusku nijak nelepší, jak upřesňuje Pavel Fischer: „Právní stát v Bělorusku nefunguje. V zemi probíhají nehorší politické procesy s nevinnými. Mezi politickými vězni je několik mých přátel, kterým jsem nedávno zaslal osobní dopisy. Víme dobře z vlastní historické zkušenosti, jak důležité pro nás v komunistickém Československu bylo, když na nás v zahraničí nezapomněli. V současné situaci zatím ani nevím, jestli jim byly dopisy vůbec doručeny.”
Senátoři po konferenci přijali k situaci v Bělorusku usnesení, v němž vyjádřili podporu Světlaně Tichanovské a potvrdili zájem ji pozvat spolu s dalšími představitele utlačované opozice k osobnímu jednání v českém Senátu. Vyzvali vládnoucí představitele Běloruska, aby umožnili konání svobodných voleb pod dohledem OBSE.
Bezpečné vakcíny a solidarita s ČR
Jedním z dalších témat jednání senátorů bylo poděkování státům, které vyjádřily České republice solidaritu a poskytly pomoc v likvidaci epidemie. Projednávání tohoto bodu se účastnil ministr zahraničních věcí Tomáš Petřiček. Senátoři v přijatém usnesení vyjádřili také obavy o bezpečnost občanů ČR v případě, že by se proti onemocnění COVID-19 používaly vakcíny, které nebyly schváleny Evropskou lékovou agenturou. Ve prospěch některých neschválených vakcín se v minulosti vyjádřil prezident Miloš Zeman.
„Je nepřijatelné, aby vláda vystavovala občany riziku spojenému s neověřenými vakcínami. Tak, jako stát zajišťuje nezávadnost vody nebo hraček pro děti, tak musí zaručit bezpečnost očkování proti nemoci COVID-19. Evropskou lékovou agenturu nelze obejít,“ uzavírá Pavel Fischer.
Senátoři se dále věnovali Národnímu plánu obnovy, ani v tomto případě nešetřili kritikou na adresu vlády. Výbor jí doporučil, aby iniciovala celospolečenskou diskuzi o strategických investicích a vyvarovala se užití unijních prostředků k záplatování děravého rozpočtu.
Usnesení k aktuální situaci v ČR v souvislosti s epidemií COVID-19
Usnesení k Národnímu plánu obnovy