NovinkyTiskové zprávy

Tisková zpráva: Senátní výbor pro bezpečnost: Zatčení Alexeje Navalného a tendr na Dukovany

Výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Senátu přijal ve středu 20. ledna 2021 usnesení k zatčení Alexeje Navalného. Senátoři na návrh předsedy výboru Pavla Fischera konstatovali, že okolnosti útoku na Alexeje Navalného nebyly ze strany Ruské federace vysvětleny, a chtějí po vládě, aby tuto otázku otevřela na jednání Rady pro zahraniční věci EU.

„Je nepřijatelné, aby se tendru na stavbu jaderné elektrárny účastnily polostátní nebo státní firmy ze zemí, která nerespektují pravidla právního státu. Útok na Alexeje Navalného s pomocí bojové otravné látky ruská strana dosud nevysvětlila, nyní byl zadržen a rovnou souzen po návratu do vlasti. A to je další důvod, proč musíme být vedle Číny neméně obezřetní také vůči Rusku. Bylo by velmi riskantní, kdyby vláda pozvala uchazeče z Číny nebo Ruska, aby u nás realizovaly strategické projekty,“ říká předseda výboru Pavel Fischer.

Bezpečnostní výbor Senátu dále apeluje na ministra zahraničních věcí, aby pomohl otevřít dialog mezi EU a nově zvoleným prezidentem USA ve společných strategických otázkách, zejména v přístupu k Rusku a Číně.

Senátní výbor pro bezpečnost opakovaně řešil Dukovany

Stavba nových bloků jaderné elektrárny v lokalitě Dukovany byla v roce 2020 opakovaně předmětem jednání Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Senátu. Předseda výboru Pavel Fischer upozorňuje na to, že v přípravě tendru nebyly dostatečně zohledněny bezpečnostní parametry, a proto by se stavba mohla stát ohrožením národní bezpečnosti. Dále upozorňuje na trvalý nesoulad mezi členy vlády.

„Ruská federace a Čínská lidová republika vyvíjejí na území ČR aktivity s cílem prosadit svůj vliv, a přitom nás, jakožto členský stát NATO, považují za strategického nepřítele. Teď bychom jim měli poslat pozvánku do bezpečnostně nejcitlivějšího projektu? Vždyť by to bylo absurdní! Vměšování obou zemí do vnitřních záležitostí naší země jsme řešili opakovaně, dokonce i na plénu Senátu,“ říká Pavel Fischer. Senát přijal 17. prosince 2020 usnesení č. 88 k národní bezpečnosti, kterým senátoři vyzývají vládu, aby uchazeče z Ruska a Číny do tendru vůbec nepřizvala, a dále aby plnila vlastní bezpečnostní závazky s absolutní prioritou.

Budoucnost strategického tendru se má řešit 27. ledna na schůzce, kterou svolal předseda vlády Andrej Babiš, jednání se údajně mají zúčastnit zástupci všech politických stran.

Přílohy:

Usnesení VZOB č. 153 z 9. června 2020 k energetické bezpečnosti a výběru dodavatele nových jaderných bloků

Usnesení VZOB č. 8 z 18. listopadu 2020 k národní bezpečnosti a přípravě tendru na stavbu jaderných bloků

Usnesení Senátu č. 88 ze 17. prosince 2020 k národní bezpečnosti a postupu vlády ve věci stavby nového jaderného bloku

Usnesení VZOB č. 28 k zadržení Alexeje Navalného a prioritám zahraniční politiky