NovinkyTiskové zprávyZ akcí

TZ: Odolnost veřejných institucí vůči zahraničním vlivům – veřejné slyšení v Senátu

25. září 2020 proběhlo v Senátu Parlamentu ČR veřejné slyšení na téma Odolnost veřejných institucí vůči zahraničním vlivům. Slyšení pořádal Výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost, kterému předsedá nezávislý senátor Pavel Fischer.

„Spolupráce s různými institucemi z totalitních zemí může být velmi nebezpečná! Na úrovni obcí, měst a krajů o tomto nebezpečí neexistuje dostatečné povědomí a totalitní země toho využívají. Vyplývá to z šetření bezpečnostního výboru Senátu a také ze slov šéfa BIS Michala Koudelky, který byl dnes jedním z účastníků slyšení. Problém však nejsou jen samosprávy a státní instituce, ale také akademická sféra,“ říká předseda výboru Pavel Fischer.

Slyšení zahájil předseda Senátu Miloš Vystrčil. Následovala vystoupení komisařky Věry Jourové (prostřednictvím videa) o dezinformacích, dále náměstka ministra zahraničních věcí Martina Povejšila o mezinárodní bezpečnostní situaci.

Šéf Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka uvedl, že z pohledu BIS mohou být všechny části veřejné správy od nejmenšího úřadu po největší ministerstva cílem zahraničního vlivu, přičemž se nepřátelské mocnosti zaměřují a rekrutují spolupracovníky v regionální politice a v akademické sféře. Senátorka Renata Chmelová uvedla příklady z praxe a promluvila o čínském tlaku v Městské části Praha 10. Profesorka Olga Lomová přirovnala postup čínské jednotné fronty k „permanentní marketingové kampani na obrazu ČLR, která je vedena PR agenturou s neomezenými zdroji.“

Jakub Kalenský, analytik amerického think tanku Atlantic Council, uvedl, že EU je v boji s dezinformacemi aktivní, ale boj nezvládá, a to také kvůli personálnímu a finančnímu podhodnocení. Analytička East StratCom Monika Richter promluvila prostřednictvím videokonference o záplavě dezinformací v souvislosti s koronavirem. Vedoucí Centra proti terorismu a hybridním hrozbám MV Benedikt Vangeli popsal, jak vypadají školení MV pro státní správu, která ale nedostávají zástupci krajů, měst a obcí.

O zkušenostech s vměšováním ruského vlivu do záležitostí samospráv promluvil primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib, starosta Městské části Praha 6 Ondřej Kolář a starosta Řeporyjí Pavel Novotný. Za sněmovní komisi pro hybridní hrozby pak vystoupili poslanci Robert Králíček, Helena Langšádlová a Pavel Žáček.

„Náš výbor (pro zahraničí, obranu a bezpečnost) pracuje na tématu zahraničního vlivu kontinuálně poslední dva roky. Dnešní akce navazuje na veřejné slyšení o národní bezpečnosti a obchodování s Čínou z minulého roku, které přivedlo ke spolupráci subjekty, které by se jinde nesetkaly, například z bezpečnostní a podnikatelské komunity. 

Toto veřejné slyšení je unikátní v tom, že se podařilo shromáždit všechny dotčené na jednom slyšení. Jejich zkušenosti umožňují komplexní pohled na problematiku a výsledky jsou jasné. Je potřeba obnovit a v některých případech zcela vybudovat autoritu státu. Není možné, aby obce, města, kraje a státní instituce nadále podceňovaly kontakty s Čínou a dalšími totalitami. Cena je příliš vysoká.

Závěry a doporučení dnešního slyšení budeme projednávat na příští schůzi bezpečnostního výboru Senátu a určitě o nich budeme informovat vládu,“ uvedl Pavel Fischer.

Stenozáznam slyšení na webu Senátu nebo ke stažení.