Projev na slavnostním předání cen za rozvoj spolupráce mezi Bavorskem a Českou republikou
Díky za dobré sousedské vztahy mezi Německem a Českou republikou. Jsou hodnotným vkladem pro rozvoj spolupráce v obraně a bezpečnosti v Evropě
Projevy, Z akcí|10.4.2025

Projev na předání ceny Stavitelé mostů za zásluhy o dobré sousedské vztahy. Centrum Bohemia Bavaria, Schönsee
9 dubna 2025
Vážený pane starosto Schönsee,
pane landráte Ebelingu,
dámy a pánové,
děkuji za pozvání do Schönsee, sídla centra pro spolupráci mezi Bavorskem a Českou republikou. Mnoho z vás jste se zasloužili o rozvoj dobrých sousedských vztahů. Chtěl jsem ocenit vaši práci a poděkovat za vaše angažmá.
Dnešní večer je slavností předání ceny pro Stavitele mostů. Most jako symbol spolupráce ve mě evokuje vzpomínky na dětství. Pocházím totiž z rodiny mostařů.
Můj dědeček projektoval mosty a tunely, můj strýc byl profesorem stavební dynamiky a můj druhý strýc mosty jako inženýr stavěl. Objížděl stavby, často v nepřízni počasí musel být na stavbě a u rodinného stolu se proto diskutovalo i o tajemství staveb mostů. Dědeček vykládal rozdíl mezi železobetonem a předpjatým betonem, jeden strýc ukazoval snímky mostů, které nevydržely nápor a druhý strýc vyprávěl o technologii staveb. Vzpomínám, jak si babička dělala starost o to, aby právě tam, venku, v nepřízni počasí, měl co jíst a měl i dost teplých věcí na sebe.
Pro most jsou velmi důležité solidní základy, ať už na koncích, kde je ukotven, nebo jako jeho pilíře. Jedna z technologií staveb počítá s tím, že most se staví z obou stran. Nazývá se to metoda postupného výsunu.
Když se nyní podíváme na mosty mezi národy a na mosty mezi lidmi, vidíme řadu paralel. Také potřebujeme pilíře. Těmi, kdo zakládali porozumění pro česko německé vztahy v novodobé historii, byli prezidenti Richard von Weizsäcker a Václav Havel. Byli jako pilíře stavby, která dnes slouží generacím. Předpokladem pro dobré vztahy mezi národy a mezi lidmi je, že se staví z obou stran. A o tom, že musí člověk být v terénu, v nepřízni počasí a vynakládat úsilí, které není vidět, ale bez něhož by mosty nedržely, ani nemluvě.
Každý most také potřebuje údržbu. I to je důležité, bez ní bychom se na jeho pevnost nemohli spolehnout. Chci dnes ocenit odpovědnost, neokázalost, obětavost a profesionalitu nejen dnešních vyznamenaných, ale všech, kdo se zasloužili o dobré porozumění mezi Českou republikou a Německem, a speciálně mezi Bavorskem a českými zeměmi.
Žijeme v nejisté době. Vůbec poprvé se Německo rozhodlo sepsat vlastní bezpečnostní strategii. Nikdy nepotřebovalo podobný dokument, ale nyní to potřeba je. Musíme si srovnávat priority a diskutovat o tom, kde začít a jak se bránit. A před kým se bránit. Ostatně přestože v České republice bezpečnostní strategie sepisujeme už řadu let, i u nás jsme dlouho nechtěli pojmenovat protivníka nebo nepřítele. Byli jsme v tom velmi obezřetní. A přitom jsme věděli, že právě Rusko pod vedením Vladimira Putina se stává ohrožením pro své okolí. I proto je tak důležité, že státy NATO označily po jejich vpádu na Ukrajinu jako hrozbu právě Rusko a jeho ozbrojené síly. To se psal rok 2022. Od té doby už uplynuly tři roky.
Oceňuji, jak se vláda Německa zapojila do úsilí posilovat bezpečnostní a obrannou spolupráci. Zatímco Česká republika patřila mezi první, kdo Ukrajině poslali těžkou bojovou techniku, vláda Německa se později rozhodla poskytnout právě Armádě ČR jako ocenění této poskytnuté pomoci tanky Leopard model 2A4, a to v celkovém počtu 28 kusů.
Oceňuji, že v reakci na zoufalou situaci na frontové linii – poměr dělostřelecké munice zde byl 10 ku jedné ve prospěch Ruska, takže Ukrajina musela šetřit municí, aby se vůbec mohla nějak bránit – tak dnes je tento poměr dvě ku jedné. Tedy dvě střely pro Rusko, jedna pro Ukrajinu. Takový poměr je už mnohem, mnohem snesitelnější. A je to zásluhou i muniční iniciativy, do níž se vedle České republiky zapojilo na 17 států. Mezi největší dárce patřila Belgie (350 milionů Eur), Norsko (353) a především Německo – to jenom v loňském roce poskytlo na 700 milionů a další velkou pomoc již potvrdilo na letošní rok.
A protože slyším jen slabé poděkování za tuto spolupráci, je na čase děkovat i z tohoto místa. Neboť je skutečně za co děkovat. Mezi největšími dárce v celkové pomoci poskytnuté Ukrajině se na na prvním místě řadí USA, na druhém hned Německo. Děkujeme za vaše angažmá a za to, že bezpečnostní a obrannou spolupráci na evropském kontinentě, který je ohrožený válkou Ruska, berete vážně a že posilujete vědomí sounáležitosti při plnění společného úkolu.
Jaké jsou nové výzvy v dnešní době?
Jak známo, státy Evropské Unie rozhodly masívně navýšit prostředky na obranu. Je to správné rozhodnutí. Ale bylo by chybou peníze začít vynakládat a nechat struktury obranné spolupráce beze změny. Obranný průmysl je roztříštěný, je naopak třeba posilovat synergie. A stavět operační autonomii Evropy v oblasti obrany.
Druhá výzva je, abychom obnovili vládu práva a respekt k Chartě OSN. Ve válce, kterou Rusko rozpoutalo proti Ukrajině, se jedná o hrubé porušení pravidel mezinárodní spolupráce. Rusko totiž mohlo předloží svou věc na jednání OSN, ale rozhodlo se jinak. Rozhodlo se postupovat ozbrojenou silou. A protože jde o stálého člena Rady bezpečnosti, který na sebe dobrovolně vzal závazek dodržovat pravidla OSN a měl by tak činit příkladným způsobem, je situace velmi vážná pro celé mezinárodní společenství. Rusko v tom nezůstává samo. Vytvořilo zvláštní koalici s Íránem, Severní Koreou a Čínou, která je také stálým členem Rady bezpečnosti.
Čína je třetí výzvou dnešní doby. V celém konfliktu totiž není neutrální. Pomáhá Rusku politicky, ekonomicky i dodávkami zboží dvojího užití. Bez pomoci Číny by Rusko muselo už dávno přestat bojovat. Pokud by se nyní Čína v důsledku celní války rozhodla své laciné zboží přesměrovat z USA do Evropy, čelili bychom vážnému nebezpečí. Byla by ohrožena pracovní místa i naše bezpečnost. Například v případě elektromobilů by s jejich výrobky přišly i nepřátelské technologie.
A protože je všeobecně známo, že inženýři z Číny si nedělají starost s tím, co máme v zákonech nebo co stojí v naší ústavě, ale naopak plní zadání od vedení komunistické strany Číny v Pekingu. Toto zboží se často vyrábí v podmínkách nucené a otrocké práce. I proto bychom ho neměli brát jako samozřejmost. A pokud bychom navíc podcenili bezpečnostní rizika, mohli bychom být ve vážném bezpečnostním ohrožení. I proto je tak důležité, abychom na úrovni celé EU urychleně přijali odpovídající legislativu, která podobné technologie na naše trhy nepustí. Tak to udělali pro čínská elektroauta v USA. Není důvod, aby se podobně opevnila i EU. Bránit se můžeme stejným způsobem.
Vážení přátelé, už chápete, jak je důležité, že právě mezi sousedy se vám podařilo vybudovat velkou důvěrou a pevnou spolupráci. Nežijeme v bezpečném světě, jak jsem naznačil. Posilovat bezpečnostní a obrannou spolupráci je nezbytné.
Dobré sousedské vztahy jsou rodinné stříbro. Je třeba je chránit a rozvíjet. A protože mosty je třeba stavět s odpovídajícím koeficientem, aby v čase zkoušky vydržely i velké zatížení, jsem poctěn, že jste mě dnes pozvali mezi sebe právě na cenu pro stavitele mostů. V tom nejistém světě musíme mít mosty, které něco vydrží. Díky, že tu můžeme být a že se můžeme spolehnout na vás i na váš příslovečný fortel.
Děkuji za pozornost.
Předneseno v češtině, jazykově upraveno.