NovinkyPodcasty

Podcast Téma Pavla Fischera: Odvrácená strana čínské prosperity

 
V Číně je v koncentračních táborech na politickou převýchovu drženo na milion lidí. Ani jeden z nich přitom nemusel spáchat nic protizákonného. V dnešní Číně stačí něco si svobodně myslet nebo patřit k nějaké etnické menšině.
 
Přes noc se ztrácejí lidé
 
Představte si, že jste na návštěvě v domě svých rodičů. Jednoho dne vtrhnou policisté, navléknou vám na hlavu černý pytel a odvezou vás neznámo kam, přestože máte jiné státní občanství. Bez odůvodnění a bez soudu vás zavřou do koncentračního tábora, kde vás týrají, musíte chodit v řetězech a kde donekonečna zpíváte oslavné písně na komunistickou stranu. Přes noc se ztrácejí lidé a krematorium se je na dohled.
 
Taková je zkušenost Omira Bekaliho. Narodil se v roce 1976 ve východním Sin-ťiangu a v roce 2006 přesídlil do Kazachstánu, kde získal občanství. V roce 2017 ho bezdůvodně zadrželi při návštěvě rodného města a sedm měsíců byl držen v táboře na politickou převýchovu. Jeho propuštění dosáhli jen na základě neúnavného tlaku ze zahraničí. Důvody zadržení není těžké odhadnout: Omir Bekali má ujgurský původ a většina Ujgurů jsou muslimové. Stejně jako křesťané, buddhisté a etnické menšiny jsou v hledáčku policie. 
 
Čínský model může přijít i k nám
 
Technologický vývoj hraje do karet čínským represivním složkám. Je snadné monitorovat činnost lidí online, vytipovat nežádoucí osoby a sledovat je doslova na každém kroku. Ve vteřině je možné odříznout celé rodiny od okolního světa. Technologie a cenzura umožňují dávkovat lidem informace, a manipulovat jejich názorem. Občané se stávají bezmocnými, svévole komunistické státní moci rozhoduje.
 
Právě dnes se v celém světě připravuje plošné nasazení nového standardu telekomunikační sítě 5G, který promění naše každodenní životy. Nová technologie bude znamenat obrovské zisky dodavatelům, větší komfort spotřebitelům, ale přináší velké riziko zneužití.
 
Čína má dnes imperiální ambice. Oficiálně považuje demokracii za nepřátelskou ideologii. V roce 2017 začal v Číně platit zákon, podle kterého mají telekomunikační společnosti povinnost spolupracovat s tajnými službami. Jednou z takových firem je i Huawei, která je připravena investovat do 5G sítí v České republice několik miliard korun. Není bez zajímavosti, že se zakladatel firmy vyznal z obdivu k Mao Ce-tungovi, diktátorovi, který za sebou zanechal desítky milionů mrtvých. A to v české společnosti, která si připomněla 30 let od pádu komunistické nadvlády, zní jako špatný vtip. 
 
 
Jaká je cena naší bezpečnosti
 
Dotýká se nás systematické porušování lidských práv v Číně? Doléhají k nám informace o represích, obchodování s lidskými orgány a diktatuře? Není na místě se ptát, jaké záruky dostane Česká republika, pokud by prvky klíčové datové infrastruktury dodávaly čínské firmy? Pro občany u nás stojí bezpečnost na jednom z prvních míst. To chceme svěřit naši bezpečnost firmě, která v Číně pomáhá sledovat občany?
 
V otázce modernizace datové infrastruktury stojíme před mimořádně významným rozhodnutím, které nás ovlivní na další desetiletí. Klíčovou roli hraje výběr dodavatele. Čínské výrobky jsou nejlevnější. Ale kolik vlastně stojí naše svoboda? 
 
Text vyšel jako příspěvek na blogu Aktuálně.cz: http://blog.aktualne.cz/blogy/pavel-fischer-.php?itemid=33332