Rozhovor pro CNN Prima NEWS
Situace v Kongresu je složitá. O to víc je důležité, aby Evropani hráli na sto procent
Rozhovory, Z médií|8.2.2024
Pavel Fischer byl ve čtvrtek 8. února 2024 hostem pořadu 360° na televizi CNN Prima NEWS. Záznam rozhovoru najdete na tomto odkazu.
Zkrácený přepis:
O výměně velení ukrajinské armády
„Konflikt, který rozpoutalo Rusko proti Ukrajině, trvá už skoro 10 let a Zalužnyj u toho byl od začátku. Já si vzpomínám, že když jsme se setkali v Praze, to bylo krátce před 24. únorem 2022, tak na mě generál Zalužnyj působil jako mimořádně charismatický, zajímavý člověk s velkou kulturou. Je to mimořádná figura nejenom vojensky, ale taky lidsky – to bylo vidět v řadě rozhovorů, které dával a ve kterých uvažoval nejenom jako stratég, ale taky jako lídr. Z tohoto pohledu je to skutečná osobnost, kterou ještě teprve docení historie. Jeho metody se už dneska stávají předmětem studia.
Kdo přichází po něm? Já neumím říct, řekl bych spíš obecně: nechme Ukrajince, aby si jednak v demokratickém smyslu slova, jednak v tom strategickém poradili sami. Oni opravdu dokázali mimořádné výsledky, například ubránit velký prostor v Černém moři. Vysvobodili například ty zásobovací trasy, po kterých se dneska vyváží obilí. Ale je pravdou, že v tuhle chvíli přepřahat takhle významnou figuru, je citlivé rozhodnutí a musí ho ustát nejenom ten, který přichází jako nový šéf armády, ale především prezident republiky.“
O americké politice
„Situace v Kongresu je mimořádně složitá. Před 14 dny jsem tam jednal právě s kongresmany o pomoci Ukrajině, kterou my vidíme jako prioritní. Jednali jsme jak s demokraty, tak s republikány, dokonce i s těmi, kterým říká Donald Trump ‚maga‘, to znamená s těmi jeho nejvěrnějšími, a bylo to v době, kdy ten kompromis byl připraven. Ale situace se tam mění doslova každý týden.
To, co jsem si ale uvědomil, když jsme o tom s nimi jednali, bylo, že oni vnímají ukrajinskou situaci nebo naléhavost pomoci Ukrajině především jako evropský problém. A tady máme skutečně čas zpytovat naše vlastní schopnosti a například ve Spojených státech amerických prokázat, že jsme dostatečně investovali do naší vlastní obrany. Tady máme tak hubené výsledky za posledních několik let, co jsme členy aliance, že je nejvyšší naléhavost, abychom nejenom navýšili naše obranné rozpočty, ale zabezpečili obranyschopnost.
Americký volič vidí konflikt Ruska proti Ukrajině na prvním místě jako evropský problém. A my si musíme uvědomit, že pokud nebudeme správně schopni vysvětlit, jak to děláme u nás, co jsme pro to už udělali – Česká republika pomohla mimořádným způsobem, ale vidíme, že bychom měli všichni dělat mnohem víc v rámci Evropské unie – těm, kdo jsou blízko, jako například Spojené království, ale těch spojenců po světě je celá řada, tak mám za to, že v téhle době, kdy se demokratická administrativa v Americe dostává skutečnost do těžkostí, nemají pořádně schválený ani rozpočet, tak se můžeme opravdu nadat ještě velkých překvapení.“
O bezpečnostní situaci ve světě
„Je načase se probudit. Když se podíváme na globální bezpečnostní mapu světa, tak zjistíme, že Rusko na Ukrajině neoperuje samo, proti Ukrajině Rusko útočí také proto, že má velmi důležité spojence, kteří mu dodávají zbraně, například Írán nebo Severní Koreu, a že velmi dobře našlo cestu ke spolupráci s Čínskou lidovou republikou, a to jak v Radě bezpečnosti, tak i z hlediska hospodářského. Celou řadu ekonomických a obchodních dohod dneska Čína dává tak výhodně Rusku, že v podstatě drží Rusko ekonomicky nad vodou.
Když propojíme Írán, Severní Koreu, Čínu, Rusko, vidíme najednou takovou alianci před sebou, že už to dávno není problém Evropy. A tady s vámi souhlasím – to je věc strategická, která musí skutečně zajímat nejenom evropské politiky, ale musíme také hledat spojence v Tichomoří nebo v dalších oblastech v Asii, v Jihovýchodní Asii nebo na americkém kontinentě. A tady je potřeba skutečně zmobilizovat mezinárodní společenství, abychom si uvědomili, že se nehraje jenom o Evropu. A kdyby náhodou mělo dojít k tomu, že na Ukrajině by zvítězilo Rusko s podporou Číny, tak je to obrovsky špatná zpráva nejenom pro Evropu, ale vlastně pro celý svět.
Proto je tak důležité v tuhle chvíli si najít čas a hledat společnou řeč. A já v Kongresu jsem opravdu slyšel i z úst republikánů tolik rozumných reakcí, že to je dobrá zpráva pro nás. Na druhou stranu, když Spojené státy americké dneska mají před volbami a vidíme tam ten obrovský politický kvas, tak to je z hlediska předvídatelnosti těch rozhodnutí poměrně komplikovaná doba. O to víc je důležité, aby Evropani hráli dobře a hráli na sto procent.“
O pomoci pro Ukrajinu
„Těch řečí, které byly už vysloveny ve prospěch pomoci Ukrajině, jsou tuny. Teď se podívejme na fakta a na čísla – ta nevypadají tak giganticky jako to, co z evropských hlavních měst zaznívalo. Vidíme, že tady jsou obrovští donoři, například Spolková republika Německo, Berlín patří k těm nejvýznamnějším. Když se ale podíváme na další státy, tak vidíme, že by mohly dělat mnohem víc. A tohle je potřeba, aby si Evropa uvědomila.
Čím déle budeme odkládat pomoc, tím více nás to bude stát a tím horší bude potom pro Ukrajinu přinést změnu na bojišti. Proto si myslím, že tady jde skutečně o to, aby každý stát, tak, jak může, přišel na pomoc i kreativním způsobem. I proto je tak důležité, že například náš premiér spolu s ostatními vyzvali k tomu, abychom udělali všecko pro to, abychom měli dost dělostřelecké munice pro Ukrajinu. Abychom neměli pocit, že to všechno dokážeme rychle vyrobit, když tady máme taková omezení, ale abychom ji například dokázali sehnat tam, kde dneska munice ve světě je, a poskytli ji co nejrychleji Ukrajině.“