Moje články a komentářeNovinkyPodcasty

Podcast Téma Pavla Fischera: Pandemická krize: prosím, nevzdávejte to!

Čelíme největší krizi za několik desetiletí. Ze všeho nejdřív chci poděkovat vám všem, kteří jste v první linii boje s pandemií – lékařům, zdravotním sestrám, pracovníkům sociálních služeb. Vy všichni nasazujete dnes a denně své zdraví. Chci také poděkovat všem z vás, díky nimž se naše společnost nezastavila, ať už pracujete v obchodu nebo ve službách, jako policisté nebo jako řidiči. Vám všem patří naše uznání.

Včera první člověk v naší zemi nákaze podlehl. Je mi to nesmírně líto! Záleží teď na každém z nás, jak dlouho bude krize trvat a kolik bude nakažených. Také proto na vás apeluji: dbejte na zvýšenou ochranu před nákazou a dodržujte hygienická a bezpečnostní doporučení. Prosím, nevycházejte ven, pokud to není nezbytné. Dodržujte odstup od ostatních, noste roušku. Vyhýbejte se místům s vysokou koncentrací lidí a neohrožujte rizikové skupiny – to jsou především důchodci a oslabení lidé.

Ohleduplnost je nejdůležitější

Předávejte prosím informace těm, kteří se k nim špatně dostávají. Mohou to být třeba vaši prarodiče nebo někdo ze sousedství. Nechoďte k nim na návštěvu, ale o to častěji jim telefonujte, mluvte s nimi a pomáhejte jim vypořádat se s nejistotou, se strachem a se stresem. Jedna z nejdůležitějších věcí, které můžeme udělat, je posilovat imunitu. A k tomu patří i dobrá nálada.

Pokud můžete pomoci dalším lidem, neváhejte. Můžete jen přinést nákup, ušít roušku, vyvenčit psa nebo třeba nabídnout doučování na dálku.

Vláda podcenila situaci

Na rozdíl od občanů podcenila situaci vláda pod vedením Andreje Babiše. Kvůli její nepřipravenosti jsou ohrožení zdravotníci, ale třeba také řidiči sanitek. Nemají základní vybavení k tomu, aby mohli ochránit své zdraví. A přitom právě s nimi stojí a padá naše schopnost se s nákazou vypořádat.

Je mi nesmírně líto, že k této situaci došlo, a jako senátoři vyvíjíme na vládu tlak, aby postupovala podle zákona o krizovém řízení a neprohlubovala krizi. Děláme, co je v našich silách. Vládu nemůžeme nahradit, to není smyslem Senátu. Naší úlohou je kontrolovat ji a hnát k odpovědnosti. A to opravdu děláme.  

Pandemie změnila pravidla

Koronavirus změnil také mezinárodní politickou situaci. Čínský režim podcenil riziko, tutlal vznik nákazy, trestal každého, kdo před novou nebezpečnou chorobou varoval. Kvůli tomu se virus rozšířil do celého světa – a dnes od Číny všichni nakupujeme drahé ochranné prostředky, protože nevidíme jinou možnost. Čína toho využívá ke své propagandě. K té svým podlézavým projevem přispěl opět i Miloš Zeman.

Evropská unie nám pomáhá penězi, pomáhá nám i Severoatlantická aliance. Andrej Babiš, Jan Hamáček i Alena Schillerová ale slavnostně vítali na letišti Václava Havla čínské roušky a poklonkovali tamnímu režimu. Nemělo by nám uniknout, že čínský ministr zahraničí vydal nedávno pokyn velvyslancům, aby přešli po celém světě do diplomatické ofenzivy. Jejich úkolem je nepřipustit odpovědnost ani kritiku Pekingu za rozšíření nákazy. Dnes se tedy nemusíme bránit jen pandemii, ale také snaze o získání vlivu nad tím, co se děje v České republice. A to nesmíme přehlédnout!

Řešení pro budoucnost

Nikdo neumí předpovědět, kdy se s virem vypořádáme, kdy najdeme lék a vakcínu. Musíme se proto co nejrychleji postavit na vlastní nohy a připravit výrobní kapacity v Evropě. Abychom ochránili veřejné zdraví, zbavili se závislosti na Číně a abychom už doma nemuseli šít roušky pro nemocnice. Na tom dnes pracujeme a na nejbližším jednání to budeme řešit i v českém Senátu.

Naši zemi zaplavila obrovská vlna solidarity. Skoro každý dnes nabízí nezištnou pomoc ostatním. A nejde zdaleka jen o jednotlivce, přidaly se neziskovky a různé spolky, dokonce i velké firmy. Ačkoli musíme zůstat doma, jsme si ve výsledku mnohem blíž.

A za to všechno chci moc poděkovat! Za odhodlání, za nasazení i za humor. Tato krize může být ještě dlouhá a určitě nás změní. Když se podívám kolem sebe, mám naději, že nás může změnit k lepšímu.

Záleží ale opravdu na každém z nás.