Moje články a komentářeNovinkyPodcasty

Podcast Téma Pavla Fischera: Bezpečnost země premiérovi pro smích

 

 

Předseda vlády se před kamerami České televize na otázku, jak udrží naše země výdaje na obranu, začal rozpačitě smát. A vypadal, že se opravdu dobře baví. Utrousil, že jsme se sice zavázali, ale do kamene to vytesáno nebylo a že jediný byznys plán je, že jednou zemřeme.

 

Premiér odporuje sám sobě

Nelze vyloučit, že má Babiš skutečně nějaký svůj byznys plán. Ale jeho ústavní rolí je budovat, chránit a rozvíjet republiku a být si vědom svých povinností. Jsou tu pravidla, která musí respektovat.

Když se ujímal úřadu, tak ve svém politickém programu v létě 2018 vyhlásil, že nepoleví v úsilí zajistit bezpečnost a ochránit zemi před útoky zvenčí, a proto i nadále bude posilovat obranyschopnost a vnitřní bezpečnost ČR. To konkrétně znamená, a vyplývá to i z pozdějších vládních dokumentů, že vláda udrží koncepci výstavby sil, kterou si sama schválila a v níž navazuje na své předchůdce.

Jenomže teď začíná vláda váhat. Přitom jenom letos je třeba nakoupit obrněná vozidla, pak přijde na řadu stíhací letectvo a nakonec nákup tanků. A to nezmiňuji další položky, jako jsou prostředky protivzdušné obrany nebo dělostřelectvo. V modernizaci je třeba postupovat systematicky položku po položce.

Tohle vše vláda zpracovala, vyhlásila, jako úkol svěřila armádě, a našim spojencům mnohokrát slíbila v oficiálních dokumentech. V tomto smyslu také vystupují zástupci ministerstev a naši velvyslanci. A v tomto smyslu mluví prezident republiky a dokonce Andrej Babiš osobně, například když jako premiér jednal v Bílém domě s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. I tam byla řeč o závazku ve výši 2 % HDP na obranu.

 

Senátní bezpečnostní výbor vládu vyzývá

Pokaždé, když se vláda České republiky dostávala v oblasti bezpečnosti a obrany na tenký led, jsme jí jako bezpečnostní výbor senátu vyslovovali podporu pro další opatření a zároveň jsme ji jasně vyzývali, aby dlouhodobě udržela kurs. Šlo o výdaje na obranu, modernizaci ozbrojených sil, hybridní hrozby, kybernetickou bezpečnost.

Vedli jsme celou řadu jednání se zástupci armády i ministerstev. Navštívili jsme také naše jednotky v zahraničních misích a prohlédli některé vojenské základny. Mohu vás ujistit, že je nejvyšší čas techniku, o kterou se naši vojáci pečlivě starají, nahradit za modernější, protože je tam toho dost, co se hodí do muzea nebo pro natáčení historických filmů.

 

Důvěryhodnost v ohrožení

Schopnost k obraně a vůle k tomu se společně bránit jsou základním znakem svrchovanosti země. Právě naše ochota budovat moderní ozbrojené síly je jedním z nejdůležitějších projevů naší nezávislosti. Ať chceme nebo ne, jsou skutečným projevem naší suverenity.

Naši vojáci mají strategické projekty na modernizaci armády připraveny a není důvod k tomu, aby vláda váhala nebo měnila směr. Každé zaváhání je komplikace, která se prodraží. Poptávka po kvalitních zbraních je dnes taková, že se stojí fronty a existují pořadníky.

Ve světě, kde stále ještě promlouvají těžké zbraně, a to dokonce nejen u dveří Evropy ve středomoří, ale i v oblastech Evropy jako v Gruzii nebo na Ukrajině, bychom se neměli nechat ukolébat. Ani tyto konflikty samy od sebe neutichnou. Potřebujeme pevné spojenectví, dobré vztahy a zodpovědnou vládu, která umí dostát závazkům a vysvětlit všem občanům, proč se chránit, proč posilovat spojenecké vazby a proč investovat do obrany.

Potřebujeme vládu, která tomu skutečně rozumí a která je důvěryhodná. A právě důvěryhodnost naší země je chováním premiéra a vlády dnes v sázce.

Vyzývám proto předsedu vlády, aby se vrátil do své ústavní role, vzal bezpečnost všech občanů jako prioritu a držel kurs, k němuž se sám dobrovolně přihlásil.