NovinkyRozhovoryZ médií

Blesk.cz: Fischer připustil druhý boj o Hrad a brání Gretu: „Fracek“ a „hysterka“ jsou urážky

Premiér Andrej Babiš a jeho střet zájmů, na které poukázala Evropská komise, Česku škodí, myslí si senátor Pavel Fischer. Neúspěšný kandidát posledních prezidentských voleb v rozhovoru pro Blesk Zprávy nevyloučil, že se pokusí „dobýt“ Pražský hrad znovu. Současné hlavě státu Miloši Zemanovi bývalý diplomat vytýká veřejné vystupování, nazývat sedmnáctiletou aktivistku Gretu hysterkou je podle něj urážka. Ukázal také výjimečný dar – českou vlajku, která loni vlála v Afghánistánu v den úmrtí českých vojáků.

Podle politologů jsou některé politické strany a hnutí nejednotné. Vnímáte to podobně?

Já jsem bezpartijní, takže nejsem v žádném klubu, takže nejsem vhodný, abych za ně tu situaci řešil.

Takže máte aspoň nadhled.

Tak to vezmu z nadhledu. Já bych to řešil tak, že by bylo dobré si vzít nějaké dlouhodobé téma do budoucna. Lídry, kteří toto téma budou ztělesňovat a nevymezovat se proti, ale ve prospěch něčeho pozitivního, co lidem dává smysl.

A jaké téma je to pro Vás?

Pro mě je to určitě svoboda, solidarita a spravedlnost mezi lidmi. Nevypadá to tak na první pohled, ale děje se celá řada věcí, které jsou buď velmi pozitivní, anebo kde se musíme ozvat.

Které to jsou?

Musíme se ozvat třeba ve chvíli, kdy máme předsedu vlády, který je v podezření z vážného, velmi vážného střetu zájmů. Ten střet zájmů už je tak velký, že ho EU v takové míře ještě nikdy u předsedy vlády neřešila. Takže musíme k tomu přistupovat velmi citlivě s ohledem na spravedlnost. Druhá věc, která se týká každého z nás, to jsou přídavky na děti. Není možné, aby jedněm rodičům vláda přídavky přiznala a druhým je nepřiznala. Tohle přece není spravedlivé.

Když se bavíme o premiérovi Andreji Babišovi, měl by právě i kvůli střetu zájmů či demonstrantům něco udělat? Odstoupit z politiky kupříkladu?

Mám za to, že když je člověk takto vysoce postavený, v podezření, že by mohl ovlivňovat média nebo byznys jedné velké skupiny, která je nejvýznamnějším příjemcem dotací, tak by na něm žádný stín pochybnosti neměl zůstat. Tím, že se ty pochybnosti vracejí, tak to škodí nejen jemu, ale škodí to celé ČR. Co by měl dělat? Vyřešit to! Možná prodat Agrofert. Deklarovat, že už se do Agrofertu nevrátí. Těch možností je víc.

Přečtěte si pokračování rozhovoru na webu Blesk.cz: https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-politika/629444/fischer-pripustil-druhy-boj-o-hrad-a-brani-gretu-fracek-a-hysterka-jsou-urazky.html