NovinkyRozhovoryZ médií

Pavel Fischer hostem Otázek Václava Moravce na České televizi

Pavel Fischer, předseda Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Senátu Parlamentu ČR, byl v neděli 1. prosince 2019 hostem pořadu Otázky Václava Moravce. 

„Podle senátora Pavla Fischera není možné brát na lehkou váhu varování Bezpečnostní informační služby před vlivem Ruska. Zamýšlel se také nad účastí Česka v ruské investiční bance. A také kvitoval počínání starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného (ODS), který se se svým záměrem vybudovat pomník vlasovcům dostal v přímém přenosu do vysílání ruské státní televize. ‚Ukázal nám tak v laboratorním prostředí, co nám hrozí, když nebudeme dávat pozor,‘ uvedl v nedělních Otázkách Václava Moravce senátor a předseda výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost.

Česko je členem ruské investiční banky, pohrobka Varšavské smlouvy

Pavel Fischer upozornil také na účast České republiky v projektu ruské investiční banky, který nazval ‚pohrobkem‘ Varšavské smlouvy. ‚Viktor Orbán (maďarský premiér, pozn. redakce) k sobě nechal přestěhovat Ruskou investiční banku, která vznikala v dobách Varšavské smlouvy. Dodnes je v ní Maďarsko členem a členem je i Česká republika. Nás to musí zajímat pro to, že ten přesun z Moskvy do Budapešti je porušením společného sankčního postupu vůči Ruské federaci, a my musíme držet basu v těch velkých strategických otázkách, například sankčního postupu vůči Moskvě,‘ dodal senátor s tím, že čeští senátoři už odmítli ratifikovat přesun.

‚Začali jsme vládě pokládat otázky, které jí dlouho nikdo nepoložil. Proč jsme členy banky, proč jsme souhlasili s navýšením kapitálu, stojí to peníze a je to ruská banka za české peníze. A proč ještě dneska jsme členy, není to náhodou nevýhodné, vzhledem k velkému napětí s Ruskem,‘ uvedl Fischer.

Výsledkem podle něj bylo, že vláda stáhla dokument z jednání parlamentu s tím, že dokument ještě bude rozpracovávat. ‚Jsme členem mezinárodní organizace, investiční banky, která je v příkrém rozporu se zájmy České republiky, která porušuje sankční režim vůči Moskvě, a tady musíme říct Viktorovi Orbánovi, my s vámi nesouhlasíme a jako parlament zastavit ratifikaci a vyzvat vládu, aby vystoupila,‘ dodal senátor.“

Záznam pořadu si pusťte zde: https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/2992871-starosta-reporyji-ukazal-co-nam-hrozi-varuje-pred-ruskym-vlivem-senator-fischer