Moje články a komentářeNovinkyPodcastyStínový prezidentTiskové zprávy

Podcast Téma Pavla Fischera: Naše svoboda je v ohrožení

 

 

V Praze dne 17. listopadu 2019

Dnes oslavujeme Den boje za svobodu a demokracii.

Třicet let po sametové revoluci je čas na inventuru demokratických práv a svobod. Některé z nás možná napadne, že bojovat za ně už není třeba, protože boj byl vyhrán před třiceti lety. Nebyl. Naše základní práva a svobody jsou pod největším ohrožením za poslední desetiletí. Které jsou nejohroženější a proč?

Svoboda slova

Média se v naší zemi dostávají do rukou oligarchů. Faktickou kontrolu nad nimi může mít politik v čele vlády nebo vlivný podnikatel s přímým napojením na politické kruhy a prezidenta. Vzniká prostor k ovlivňování veřejného mínění a politické soutěže pomocí médií v rukou bohatých a mocných. Veřejnoprávní média jsou pod nepřetržitou palbou kritiky z řad politiků, dokonce i prezidenta republiky. Svoboda slova je ohrožena.

Právo na soukromí

Internet se proměnil a ze symbolu svobody se stal pravý opak. Prostřednictvím moderní technologie vstoupili do našich domácností zahraniční aktéři, často dokonce ze zemí daleko za hranicemi svobodné části světa. Dostávají se k nejcitlivějším údajům, které jim lehkovážně poskytujeme. Děláme to v dobré víře, že slušnost a respekt ke svobodě jsou samozřejmé i pro ostatní. Nejsou. S našimi údaji se obchoduje jako s tou nejžádanější komoditou. A pokud se dostanou do špatných rukou, budou použita proti nám. Právo na soukromí je ohroženo.

Svoboda demokratické volby

Politická soutěž se přenesla do virtuálního prostoru a na sociální sítě. Reklamní experti mají volné pole působnosti. Mohou velmi cíleně působit na jednotlivého občana, třeba i pomocí lživých informací – a nikdo se to nikdy nedozví. Demokratická soutěž a volby jsou ohroženy.

Svoboda a nezávislost justice

Premiér České republiky čelí podezření ze zneužívání dotací. V době, kdy se jeho spor mohl dostat před soud, došlo k výměně na postu ministra spravedlnosti a premiérovo trestní stíhání bylo pravomocně zastaveno. Chování některých politiků vrhá stín na vymahatelnost práva a podráží víru občanů ve spravedlivý soud. Soudní moc, která má být na politicích nezávislá, se dostává do kleští. Svoboda justice je u nás ohrožena.

Právo na demokracii

Sociální sítě vyhledávají extrémy a kontroverze, protože jim přinášejí zisk. Jdou tak proti demokratickým principům otevřeného dialogu a informované společnosti. Jsme v obklíčení manipulátorů a v zajetí algoritmů sociálních sítí. Zaplatíme za to ve chvíli, až zjistíme, že se naše společnost od základů proměnila. Nikdo se tu nechce a nedokáže domluvit, jako společnost jsme zranitelní a snadno věříme nesmyslům. Ohrožena je tím demokracie sama.

Co s tím?

Choďte k volbám. Informujte se a zjišťujte si, odkud pocházejí informace. Podpořte smysluplné projekty a neziskovky. Podpořte nezávislou žurnalistiku. Požadujte po demokratických stranách, aby předložily jasný program a byly ochotné spolupracovat. Angažujte se ve prospěch ostatních a mluvte s nimi. Má to smysl. Také proto jsem šel do voleb a proto pracuji v Senátu. Každý z nás má velkou odpovědnost. Odpovědnost ke  svobodě patří. A svoboda bez odpovědnosti nedává smysl.

Téma bylo podrobně zpracováno jako podcast. Pusťte si ho na Spotify, v Apple Podcastech, Google Podcastech nebo v horní části této stránky.