NovinkyZ médií

Článek v Respekt.cz: Senát plní svoji roli. Je pojistkou do nelehkých časů

„Senát se také snaží korigovat proruskou a pročínskou politiku hlavy státu, někdy i vlády. ‚Servilním přístupem ke komunistické Číně popíráme naši vlastní suverenitu. Žijeme přece v parlamentní demokracii. Místo, kde by se tyto věci měly primárně pojmenovávat, je parlament,‘ komentoval pro Aktuálně.cz nově zvolený senátor a předseda zahraničního výboru Pavel Fischer důvod, proč si pozval ke slyšení vlivného podnikatele a prezidentova spojence Petra Kellnera.

Chce od něj vysvětlit smlouvu o spolupráci s čínskou technologickou společností Huawei, která je v západních zemích podezřívána ze špionáže. Na návrh dalšího senátora Marka Hilšera (za STAN) zase senátoři na konci března přijali usnesení, jímž odsoudili represe čínského režimu vůči menšinám a náboženským skupinám, jako jsou křesťané praktikující Fa-Lun-Kung nebo muslimové.

A podobně sebevědomá prohlášení zaznívají z horní komory i v otázce šíření dezinformací nebo ruského vlivu v Česku. Senátoři s vedením tajných služeb nedávno řešili, jestli hrozí ovlivnění blížících se evropských voleb cizími mocnostmi, jako je Rusko – a následně přijali usnesení, ve kterém označují za největší riziko právě Ruskou federaci.“