Rozhovor pro Radotínské noviny
Radotín je symbolem úspěšného rozvoje
Rozhovory, Z médií|9.11.2023
Přepis rozhovoru Radotínských novin s Pavlem Fischerem, který najdete v čísle 11/2023 na tomto odkazu.
Už pět let je senátorem za Radotín a další městské části na jihu Prahy politik a diplomat Pavel Fischer (58). Na jednu stranu se zapojuje do řešení mezinárodních konfliktů, na straně druhé se často potkává s občany svého senátního obvodu. Jak se mu líbí v Radotíně?
V Radotíně vás vídáme na různých společenských akcích, ale také při otevírání nových staveb, jako byl před třemi lety školní areál s krytým bazénem, nebo při spuštění provozu lávek letos v září. Jak byste popsal svůj vztah k Radotínu?
Radotín je pro mě symbolem úspěšného rozvoje obce, která je součástí Prahy, a přitom si zachovává svou krásu, svébytnost, fantastickou přírodu a kvalitu života. V Radotíně vnímám také silného sportovního ducha, což je mi rovněž sympatické. Před covidem jsem si ve Ski a Bike Centru Radotín objednal oblečení a další výbavu na běžky a začal na nich jezdit, a když jsem si nedávno vyzvedával doplňky na kolo, ujal se mne prodavač, s jehož babičkou jsem pracoval. Radotín je plný skvělých lidí, ke kterým mám blízko.
Když mluvíte o úspěšném rozvoji Radotína, co máte konkrétně na mysli?
Radotín je dopravní tepnou, což vidíme na přetížené železnici do Berouna. V sousední Velké Chuchli se lidé trápí dlouhá léta s tím, jestli mají železnici přemostit, nebo vybudovat podjezd, a ztratili spoustu času. V Radotíně vzala radnice rekonstrukci železnice mimo jiné jako šanci vytvořit lávku a přesunout stanici, takže se z bývalého nádraží vytváří prostor pro městskou policii. Kam se člověk podívá, tam vidí, že v Radotíně mají nápady a umí na nich dlouhodobě pracovat.
Co jste dále vysledoval při svých návštěvách naší městské části?
Všímám si také toho, že v Radotíně se k rozvoji obce zkouší vyslovovat mladí lidé. To je originální přístup, který mi dává pocit, že Radotín je místem nejen pro starší obyvatele, pro něž máte pěkný dům s pečovatelskou službou, ani pouze pro děti, které mají k dispozici fantastickou školu a sportoviště, o kterých si jinde mohou nechat zdát. Pro rodiny s dětmi máte zase biotop a spoustu prostoru je v Radotíně pro aktivní lidi. Nedávno jsem byl u vás při předávání ocenění pro sportovce. Je skvělé, že je u vás hodně lidí, kteří vychovávají lakrosisty, volejbalisty a další zájemce o pohybové aktivity.
Radotín žije vedle sportu rovněž bohatým společenským životem. Zaznamenáváte tolik akcí v jiných částech svého senátního obvodu?
Jednotlivé počty tak rychle nesrovnám. Ale mohu říct, že radotínské společenské a kulturní akce mají úroveň po stránce organizace i další kvality. Je to vidět na první pohled a je pro mě radost do Radotína na akce přicházet.
Viděl jste plány na další rozvoj Radotína, který přinese nové centrum s obchodní třídou, byty či náměstím? Líbí se vám?
Viděl jsem je před dvěma lety a nevím, jak moc se změnily, ale líbily se mi. Vím, že doba přeje připraveným. V Radotíně máte tradičně připravených hodně projektů, které se pak zrealizují, když přijde vhodná doba. Zapomínat bychom neměli ani na park Soutok. Když to člověk domyslí do budoucna, takový park má velký potenciál. Organizátoři mezinárodní soutěže na přeměnu území na Soutoku si zaslouží velkou poklonu. Je to opravdu velký projekt, který může přinést zajímavé propojení obcí v okolí soutoku řek. Nabídne nové možnosti pro trávení volného času v úžasné přírodě.
Když jste se stal v roce 2018 senátorem, nadpoloviční většina hlasů vám v prvním kole unikla jen těsně. Radotínští voliči vám v něm ale dali bezmála 58 procent a ve druhém kole dokonce 87 procent. V Radotíně máte velkou podporu. Čím si to vysvětlujete?
Nějak to mezi námi dobře rezonuje. Sám cítím, že je Radotín místem, kam se strašně rád vracím. Dříve jsem jen projížděl na kole směrem na Karlštejn, ale v posledních deseti letech poznávám Radotín hlouběji. A mám tu stále víc míst, která mám rád. Zmiňoval jsem biotop nebo náměstí před kostelem, kde se konají společenské akce. Ale máte i příjemné centrum Koruna, kino a mnoho dalších zajímavých míst.
Za sebou máte pět let senátorské práce. Kdy byla vaše spolupráce s městskými částmi vašeho senátorského obvodu nejintenzivnější?
Úzce jsme spolupracovali například během covidu. Na místní úrovni tehdy vznikla celá řada dobrých apelů na tehdejší vládu, aby začala řešit věci odpovědněji a aby nemrhala veřejnými prostředky. Aktivní v tom byla právě radotínská radnice. Díky starostům jsme pak mohli ze Senátu korigovat vládu při jejím počínání.
Ve vašem senátním obvodu jsou městské části, kde se vedení mění s každými volbami, ale i takové, kde starostové zůstávají ve své funkci dlouhodobě. Co je podle vás lepší?
Pracoval jsem pětadvacet let pro stát. Zjistil jsem, že když je někdo na svém místě dostatečně dlouho, začne mít správný reflex pro věci, které se ještě nestaly, ale které by se stát mohly. Zvládne pak mnohem rychleji krize a je připravený i na jiné věci. Radotín je dneska symbolem rozvoje. Za tím jsou desítky let příprav mimo světla ramp, mimo velké děkovačky. Zkušenost týmu na radnici v Radotíně okolo Karla Hanzlíka je devízou. Ostatní nechám na radotínských, protože je to věc samosprávy a zastupitelské demokracie.
Pojďme nyní blíže k vaší senátorské práci. Tento rozhovor vzniká doslova pár desítek hodin po vypuknutí nového závažného konfliktu mezi Izraelem a Palestinou. Jaké jsou vaše první pocity?
Cítím zděšení, překvapení a veliké zneklidnění. Dění v Izraeli bude mít dopad na celý region. Dříve jsem na ministerstvu zahraničí zastával roli, které se pracovně říkalo politický ředitel, a do Izraele jsem jezdil velmi často. S každou další návštěvou jsem si uvědomoval, že tamní situace je složitější a není černobílá. To, čeho jsme dnes svědky, představuje průlom. Strašlivé jsou přímé útoky na civilní obyvatelstvo a jejich propagace na sociálních sítích. Nevíme přesně, jaké budou dopady. Půjde však o největší operaci, kterou bude muset Izrael historicky vykonat pro svou vlastní bezpečnost. Ze situace mám velké obavy i proto, že do ní promlouvá například Írán, který se angažuje také ve válce na Ukrajině. Spolupracuje s Ruskem, ale také s Čínou.
Lze už dnes říct, co bude konflikt v Izraeli znamenat pro Česko, nebo je to předčasné?
Jisté bezpečnostní ohrožení. Policie České republiky přijala některá preventivní opatření, podobně reagují policejní složky ve všech velkých městech Evropy.
V Senátu jste předsedou Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost. Čím vás překvapují vaše návštěvy Ukrajiny?
Na Ukrajině jsem byl od vypuknutí války asi pětkrát. Ukrajina přestála šok z válečného běsnění Ruska, bojuje a brání se. Přesvědčila Západ, že chce zůstat suverénní zemí. S každou další návštěvou si uvědomuji, že je Ukrajina oslabená, ale zároveň má v sobě obrovskou touhu po životě v míru a po těsnější spolupráci s Evropou. V konfliktu se smrtelným nebezpečím, kterému čelí, si v tomto ohledu kompletně na Ukrajině přeskupili priority. Měla by to být příležitost i pro nás, sesadit si naše priority také trochu jinak, než to nyní je. Abychom si například uvědomili, že na Ukrajině se rozhoduje o bezpečnosti i pro občany České republiky. Ta válka má přímý dopad na bezpečnost každého z nás.
Asi ve všech městských částech, kam sahá váš senátní obvod, jsou uprchlíci z Ukrajiny. Radotín není výjimkou. Jak by samosprávy měly čelit měnícím se náladám k Ukrajincům?
Je úplně přirozené, že když se někdo nastěhuje do vašeho sousedství, tak to přináší pozitiva, ale může to mít i své slabiny. Musíme si uvědomit, že zpravodajství z fronty, které ukazuje střílení, je jedna velká emocionalita. Druhá část, kterou bychom si měli více uvědomovat, je skutečný zájem o Ukrajinu a o její historii i kulturu. Každá aktivita, která lidi z Ukrajiny dá dohromady s místními obyvateli, je proto přínosem.
Máte za sebou pět let práce v Senátu. Co považujete za svůj největší úspěch?
Jsem rád, že zůstávám blízko tomu, co se děje v mém senátním obvodě, a zároveň prosazuji věci v mezinárodním měřítku, za což jsem například před pár týdny dostal státní vyznamenání Litvy. Není to ale jen výsledek mé práce, je za tím spolupráce s mými kolegy z výboru. Jsem rád, že dnes máme jednotné stanovisko k Rusku a jeho agresi a také například k pronikání škodlivého vlivu Číny. V tomto ohledu dnes Senát Parlamentu České republiky hraje světovou ligu a já jsem na to hrdý.
Přesto někteří lidé pochybují o významu Senátu v našem zákonodárném systému. Jak se je snažíte přesvědčit o tom, že svou roli plní dobře?
Pokaždé když platím pojistku na auto, tak se sám sebe ptám, jestli to mám zapotřebí. Když pak občas řeším nějakou pojistnou událost, tak si uvědomím, že jsem udělal dobře, když jsem ji zaplatil. Senát je také takovou pojistkou, která funguje kontinuálně a která hraje významnou roli v době krize. Když ji máte, máte větší klid.
V jakých situacích se v poslední době Senát ukázal jako důležitá pojistka?
Poslanecká sněmovna se někdy dostane do patové situace a není schopná přijmout rozhodnutí, například kvůli obstrukcím. Nebo naše státní zájmy ohrožují skupiny, které si vzaly do rukou významnou část veřejné moci. Připomeňme si také období, když Miloš Zeman ještě před svým prozřením otevřeně zpochybňoval začlenění České republiky do západních společenství. V té době Senát držel kurz. Kdybychom například nezabránili proniknutí účastníků z Ruska nebo Číny do tendru na Dukovany, šlo by o ohrožení naší národní bezpečnosti. Jindy jsme bubnovali na poplach, když vláda Andreje Babiše chtěla škrtat výdaje na armádu. Tohle je práce nás senátorů, i když o ní nemusíte číst každý den v novinách.
Pracoval jste v kanceláři Václava Havla, byl jste velvyslancem ve Francii, dvakrát jste kandidoval na prezidenta. Jak vzpomínáte na Václava Havla?
Byl to neuvěřitelný člověk. Byl velmi vzdělaný, svým způsobem pokorný, ale když přišlo na zásadní otázky, byl tvrdý jako skála. Člověk ho až nepoznával například v situacích, kdy se dostal do sporů s někým, kdo ohrožoval to nejcennější, co naše země má – suverenitu, svobodu nebo lidská práva. Byl to zároveň bystrý pozorovatel a člověk se smyslem pro humor. Uměl se zasmát i sám sobě. Když řeším závažné věci, pomůže mi, když se na ně podívám zkušeností, kterou jsem nabral vedle něj.
V mládí jste se věnoval hudbě, ale také atletice. Příští rok se v Radotíně otevře nový atletický areál. Kterou atletickou disciplínu byste si rád při otevření nového stadionu vyzkoušel?
Už dva měsíce jezdím do práce na kole, takže jsem přípravu na otevření radotínského stadionu už zahájil. V mládí jsem dělal běhy, chůzi i vrhačské disciplíny. Snažím se v poslední době běhat, nakonec možná zvládnu i několik koleček na čas. Velké výkony ale nechystám.