Máte slovo s M. Jílkovou
Na obraně se nevyplatí šetřit. Naše země potřebuje reformy
Rozhovory, Z médií|21.9.2023
Ve čtvrtek 21. září 2023 byl Pavel Fischer hostem Michaely Jílkové v pořadu Máte slovo na téma výdajů na obranu a nákupu systému F-35 pro Armádu ČR. Během pořadu, který si můžete pustit v iVysílání České televize, Pavel Fischer mj. řekl:
O ekonomické situaci ČR
„Česká republika potřebuje velké reformy, protože jinak se nepohneme z místa a budeme mít oprávněně obavy z budoucnosti. To je věc, kterou říkám opakovaně.“
„Pan Nevídal mluvil o sociálních problémech, problémech zdravotnictví a mluvili jsme o školství. Mě to hrozně štve, ty problémy, o kterých mluvíte, protože je vidím taky a protože vidím, že vláda by měla dělat mnohem víc pro reformu v téhle zemi, než dělá. Jako senátor jsem například hlasoval proti zrušení superhrubé mzdy, jenom jako příklad. Bylo nás jenom pár. Tím pádem vypadly příjmy státu a máme dneska velký deficit. Ale v případě obrany se nevyplácí šetřit. A to, o čem dneska mluvíme, jsou skutečně schopnosti pro obranu státu – počínaje na zemi tou těžkou brigádou, a také včetně vzdušných sil.“
O bezpečnostní situaci ČR
„Musíme se probrat, protože Rusko je agresor. Rusko zkouší měnit hranice a používá při tom ty nejhorší metody, včetně válečných zločinů. Tvářit se, že se nás to netýká, to je nejenom nemravné, ale je to i proti našim základním zájmům.“
„Útok ve Vrběticích, kde zemřeli dva čeští občané, to byla operace ozbrojených sil Ruské federace na našem území. To přece byl okamžik, kdy si všichni uvědomili, že se Rusko a jeho politika týká také nás, protože nás ohrožuje. Dokonce ohrožuje životy u nás. Mělo to obrovské škody, ten výbuch, které platili občané ze svých daní. To bychom si měli připomínat.“
O situaci v Armádě ČR a rozpočtech
„Naši vojáci jsou často na staré technice sovětského druhu, kterou je potřeba, abychom modernizovali. A bez letectva bychom si neuměli vynutit respektování práva ve vzduchu, ve vzdušném prostoru České republiky.“
„Nemůžu mluvit za vládu, nejsem její mluvčím ani členem politických stran, které ji formují. Ale tohle má obecnější polohu, protože o prioritách vládnutí se rozhoduje ve vládě. Každý rozpočet je příležitostí seřadit si tyto priority. Problém by ale byl, kdybychom začali ubírat obraně – a není to nic teoretického, vláda Andreje Babiše jí vzala 20 miliard, protože si to přála Komunistická strana Čech a Moravy, a najednou nebyly peníze na to, aby se splnily plány na vybavení naší těžké brigády. To jsou potom dopady, které ucítíme ještě za 10 let. Proto ta základní stabilita rozpočtu pro případ armády je tak důležitá.“
O Gripenech a systému F-35
„Gripen, který dneska používáme, se blíží do závěru svého životního cyklu. Čili my budeme muset tak jako tak hledat náhradu. Ostatně královské letectvo ve Švédsku počítá, že skončí používání těch našich modelů v roce 2035, a do té doby je potřeba se připravit na alternativu.“
„Když se podíváme na splátkový kalendář, který vláda má připravený, protože se jedná o dohodu mezi Českou republikou a Spojenými státy americkými, tak ten počítá se splátkami po dobu nějakých 10 let. Jsou v tom nejenom náklady na pořízení letounu, ale je tam i celkový výcvik, trenažéry, infrastruktura, příprava servisování a munice.“
„To, že tuhle platformu nebo tenhle letoun si dneska pořizuje většina evropských států Aliance, je pravdou. A můžeme mluvit o stovkách – možná 600 takových letounů tady bude lítat v našem okolí, například v Polsku nebo v Německu. Ten letoun je tak chytrý, že se propojuje s ostatními letouny a předává si data v reálném čase, nabírá data zespoda, ze země, bere data okolo sebe a vyměňuje si je. My nenakupujeme jenom 24 letounů. Tím, že je propojujeme s těmi šesti stovkami, tak nakupujeme zařízení, které pokryje naši bezpečnost nejenom na našem území, ale uvidí daleko za naše hranice, odkud k nám mohou přicházet rakety, jak dneska vidíme. Co je lekce z Ukrajiny? Že právě útoky raketami jsou dneska velmi časté. Ty rakety se umí vyhýbat protivzdušné obraně – a tenhle letoun se tím může vyrovnat způsobem, že ještě dřív, než ta raketa k nám doletí, bude zničená.“
„Délka životního cyklu F-35 je dnes podle oficiálních dokumentů do roku 2080. Čili kupujeme systém, který se bude inovovat a modernizovat, ale který nebudeme muset nahrazovat za 15 let něčím novým. Z tohoto důvodu je to vlastně systém, který postupně budeme využívat, protože na to se navazují například bezpilotní prostředky a drony.“
„Je to investice ne na příštích pět nebo deset let, ale skutečně na jednu generaci.“
„Naši piloti běžně lítají nad Slovenskem nebo nad Pobaltím. Tady mluvíme o operacích, které musí ty letouny zvládat třeba i ve spojení s námořními silami, přestože nemáme vlastní námořnictvo. Z tohohle důvodu té kompatibility a propojenosti je potřeba, abychom si uvědomili, jak se bude bojovat.“