Projev v Senátu
K zákonu o financování obrany
Projevy|31.5.2023
Projev senátora Pavla Fischera na 12. schůzi Senátu dne 31. května 2023 k Návrhu zákona o financování obrany České republiky a o změně zákona č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech a o změně některých souvisejících zákonů (rozpočtová pravidla), ve znění pozdějších předpisů, (zákon o financování obrany)
- videozáznam vystoupení Pavla Fischera
- stenozáznam schůze
- tisk č. 86
Vážený pane předsedající, paní ministryně, dámy a pánové,
vynakládat dostatek prostředků na obranu je vlastně pud sebezáchovy. Je to výraz toho, že víme, že nám může hrozit nějaké nebezpečí a že se na to nebezpečí musíme připravit. A to nejen vojensky, ale i z hlediska celospolečenské odolnosti. Je ke cti Senátu PČR, že právě rozpočet pro obranu opakovaně připomínal vládě jako povinnost hlídat v odpovídající výši. A dělali jsme to dokonce i v době nejtěžších okamžiků boje s pandemií covidu. I tehdy bylo totiž vidět, že vláda ráda chodí do obranných rozpočtů, aby sanovala ostatní kapitoly. A dochází k tomu, že se vlastně velmi těžko plánuje s těmi velikými projekty a velkými akvizičními programy udržet kurz.
Ten, kdo jednou opustí frontu, ve které se jakoby čeká na zbraňové systémy a na výzbroj, tak se musí zařadit znovu na konec a už má mnohem vyšší cenu, než kdyby byl zůstal v řadě. I proto je tak důležité, abychom v těch dlouhodobých perspektivách drželi směr a udržovali stabilitu a předvídatelnost našich rozpočtů. Je to v našem vlastním zájmu. Je velmi dobré, že tady před chvílí padlo, jak dlouho už ten závazek 2 % tady existuje. Byl formulován poprvé v době, kdy prezidentem byl Václav Klaus. Poté Miloš Zeman. A teprve dnes, za Petra Pavla, docházíme k tomu, že se k tomuto závazku hlásíme nejen politicky, ale už i v naší legislativě.
Problém byl, že pokud jsme neplnili ta 2 % a ubírali si z rozpočtu na obranu podle potřeby na další výdaje, tak to začalo působit dojmem, že se chováme, jako bychom byli černými pasažéry. Je proto v našem vlastním zájmu, abychom si hlídali stabilitu prostředků pro obranu. A je to svým způsobem také výraz naší vlastní suverenity. Je to výraz naší péče o naše národní zájmy, protože země, stát a společnost, které nemají vlastní armádu bojeschopnou a připravenou k obraně, mají vlastní zásadní pochybnosti o tom, jestli si vůbec zaslouží, aby byli bráni jako suverénní a samostatní. Je to tedy výraz nezbytnosti, životních zájmů naší republiky, abychom se uměli bránit. A ten, kdo se umí bránit, nejlépe odstraší nepřítele od případných pokusů o útok.
Bezpečnost není samozřejmost. Ano, naše bezpečnost není samozřejmost. A když se podíváme do historie, tak před rokem 1989 jsme do obrany dávali několikanásobně víc. To znamená, že bychom si měli být také vědomi toho, že členství v NATO je pro nás obrovskou garancí naší bezpečnosti. Ale to z nás nesnímá povinnost, abychom začali šetřit a škrtat, kde nemáme. Do obrany je potřeba investovat, paní ministryně to tu před chvilkou zmínila. Je to také příležitost pro naše firmy, pro naše vynálezce a podnikatele. Právě v obranném průmyslu je totiž velmi vysoká míra přidané hodnoty. A to, že tu může být i práce pro naše lidi, o tom nemusíme vůbec pochybovat.
Takže nežijeme ve vzduchoprázdnu a musíme si přiznat, že 2 % budou brzy málo. Už dnes celá řada členských států NATO vydává mnohem víc. Nejde tady o procenta. Jde tady ale o vůli se bránit, o ochotu se bránit, postavit se za věci, které jsou nám drahé a které víme, že je potřeba bránit před agresory.
Společnost, která by se zhroutila při tom, když někdo vysloví například slovo mobilizace, jak se to stalo nedávno, a začne se psychicky hroutit, taková společnost není ani otužilá, ani odolná. Proto je potřeba cvičit. Cvičit nejen nábor, ale mobilizaci, jak jsme toho byli nedávno svědky. A to je pravidelné cvičení. Ale také posilovat naše aktivní zálohy a další kroky, jak jsme o nich dnes už mluvili.
Proto jsem vás chtě požádat o podporu a o schválení tohoto zákona v podobě, která nám byla postoupena Poslaneckou sněmovnou. Zákon o financování obrany ČR totiž zasluhuje naši plnou podporu. Děkuji.