Moje články a komentáře

Jak se Češi zajímají o politiku? Nejvíce je „bavila“ v době opoziční smlouvy Klause se Zemanem

Rok 2017 je rokem voleb do Poslanecké sněmovny. Jak jsou na tom Češi s politikou? Lidé říkají, že se u nás o politiku vytratil zájem, že odpovědní politikové nedbají na názory běžných lidí a že politické strany fungují špatně. Jak si stojíme v dlouhodobém kontextu?

Zájem veřejnosti o politiku se u nás dlouhodobě pohybuje mezi čtyřiceti a padesáti procenty. Není to tedy tak, že by nějak výrazně zájem o politiku poslední dobou klesal, nebo naopak narůstal.

N a otázku „řekl byste, že se o politiku zajímáte“, totiž odpovědělo v roce 1994 kladně 48 % respondentů, o rok později to bylo méně (43 %). Vyšší hodnoty (nad 50 %) nacházíme po dobu tří let od roku 1996 do roku 1999. Nejvyšší zájem nacházíme v červenci roku 1998 (56 %): vzbudil zájem veřejnosti podpis tzv. opoziční smlouvy mezi ODS a ČSSD? V pozdějších letech se přes hranici 50 procent dostáváme ještě několikrát – v letech 2001, 2003 a 2014.

Nejnižší hodnoty naopak nacházíme koncem roku 2007 a v roce 2008 (38 %), a potom také v říjnu 2016 (39 %).

Přestože zájem o politiku mírně klesá, jak ukazuje šipka trendu, nedá se říci, že by se zájem docela vytrácel.

Materiál je součástí projektu Český seismograf

Společného publikační projektu HlídacíPes.org a STEM z.ú. – Ústav empirických výzkumů. Základem jsou unikátní sociologická data o vývoji české společnosti za posledních 25 let, díky kterým výzkumníci STEM interpretují naši současnost a predikují blízkou budoucnost.

Zdroj: http://hlidacipes.org/jak-se-cesi-zajimaji-o-politiku-nejvice-je-bavila-v-dobe-opozicni-smlouvy-klause-se-zemanem/