NovinkyTiskové zprávy

Tiskové prohlášení Pavla Fischera k vyhoštění ruských diplomatů a novým poznatkům o útoku ve Vrběticích

Útok ve Vrběticích, k němuž došlo v roce 2014, provedli pracovníci ruské vojenské služby. Soudím, že operace ve Vrběticích je aktem terorismu, a sice státního terorismu: jde o hrubé porušení pravidel mírového soužití. Z hlediska mezinárodního práva bude mít tento odsouzeníhodný akt ještě velmi vážnou dohru.

Tento útok na území České republiky postavil téma národní bezpečnosti do nového světla. A to i ve vztahu k takovým otázkám, jako je nákup neschválené vakcíny Sputnik V nebo plány na stavbu jaderné elektrárny. Každý, kdo tvrdil, že jadernou elektrárnu Dukovany mají stavět firmy z rizikových zemí jako Rusko, musí ve světle posledních událostí opravit názor. Nejde tu o obchodní záležitosti. Věc národní bezpečnosti musí mít absolutní prioritu.

Vyjadřuji absolutní podporu rozhodnutí vlády vyhostit 18 ruských diplomatů. Je to první krok. Další budou následovat, a to nejen v oblasti bezpečnosti, ale i zahraniční politiky. Česká republika je suverénní stát a musí svou suverenitu bránit. V souvislosti s vyhoštěním ruských diplomatů jsem dnes pozval ředitele BIS plk. Michala Koudelku a šéfa NCOZ plk. Jiřího Mazánka na nejbližší schůzi Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Senátu Parlamentu ČR. Budu navrhovat razantní usnesení, a to nejen pro výbor, ale pro celý Senát.

Úprava: Schůze Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Senátu Parlamentu ČR se bude konat v pondělí 19. dubna 2021 ve 13 hodin v sídle BIS. 

Tiskový briefing k aktuálním informacím v souvislosti s výbuchem ve Vrběticích se bude konat 18. dubna v 10:15. Více informací na webu Senátu Parlamentu ČR.