NovinkyTiskové zprávy

TZ: Pavel Fischer zaslal dopis předsedovi a místopředsedovi vlády

Předseda Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Senátu Parlamentu ČR Pavel Fischer zaslal dopisy předsedovi vlády Andreji Babišovi a místopředsedovi vlády Karlu Havlíčkovi. Pavel Fischer tím reagoval na záměr místopředsedy vlády Karla Havlíčka oslovit potenciální uchazeče o stavbu nových bloků jaderné elektrárny v lokalitě Dukovany, a to včetně ruské společnosti Rosatom.

Pavel Fischer dopis premiérovi zveřejnil na sociálních sítích s textem:  

„Nehorázné! Vicepremiér Havlíček se v podstatě svévolně rozhodl vyhlásit tendr na elektrárnu v Dukovanech. Prospěje tím jedinému subjektu: Rosatomu, státní firmě Ruské federace.

Už před časem národní bezpečnostní instituce ČR vypracovaly podmínky, podle nichž by měl tendr proběhnout. Vicepremiér Havlíček, který si vzal největší strategickou zakázku v historii ČR na starost, je však bezostyšně ignoruje! Proti účasti Ruska a Číny se postavil nejen bezpečnostní výbor Senátu, kterému předsedám, ale celý Senát. Ve stejnou dobu opozice ve Sněmovně opakovaně vyzývá vládu, aby neotevřela náruč Rosatomu schválením zákona, kterému se přezdívá Lex Dukovany. Vicepremiér Havlíček však našel cestu, jak obejít i vládu. A tak uchazeči (včetně těch, před kterými bijí bezpečnostní instituce na poplach), od něj v nejbližších dnech obdrží zadávací dokumentaci a navrch jakýsi dotazník. Jenže to není nic jiného než zastírací manévr, protože ve skutečnosti dochází k otevření tendru – bez projednání v parlamentu, bez patřičných zákonů, bez shody ve vládě, bez pravidel pro financování.

Jak je možné, že vicepremiér nerespektuje názory ústavních i bezpečnostních institucí? Dnes jsem proto v rychlosti odeslal Andreji Babišovi tento apel, aby celou věc okamžitě zastavil, a připravuji další kroky. Karel Havlíček by měl své kroky veřejně vysvětlit, především by však měl okamžitě přestat ohrožovat národní bezpečnost.“
 
Dopis předsedovi vlády ve formátu PDF
Dopis místopředsedovi vlády ve formátu PDF
 
Znění dopisu předsedovi vlády Andreji Babišovi: 

„Vážený pane předsedo vlády,

podle veřejného prohlášení místopředsedy vlády Karla Havlíčka dojde v nejbližších dnech k oslovení uchazečů o stavbu jaderné elektrárny v lokalitě Dukovany. Dosud však nebyly vypořádány výhrady členů Parlamentu České republiky vůči navrhované podobě soutěže, a dokonce nebyly zohledněny ani požadavky na bezpečnostní záruky.

Je nepřijatelné, aby v této věci místopředseda vlády rozhodoval svévolně, nerespektoval ústavní principy a ohrozil národní bezpečnost. Oslovením uchazečů by de facto došlo k vyhlášení soutěže, z něhož by mohly plynout právní a bezpečnostní důsledky.

Upozorňuji na usnesení č. 88 Senátu Parlamentu České republiky „k národní bezpečnosti a postupu vlády ve věci stavby nového jaderného bloku“ ze dne 17. prosince 2020, kterým Senát Parlamentu České republiky v souladu s doporučením bezpečnostních institucí státu vyzývá vládu mj. k tomu, aby nepřipustila do soutěže uchazeče z Čínské lidové republiky a z Ruské federace.

Apeluji na Vás, abyste neprodleně zabránil avizovanému kroku místopředsedy vlády Karla Havlíčka, který nepostupuje v zájmu národní bezpečnosti, ani v souladu s vůlí zákonodárců. Považuji za vhodné pozastavit proces nejméně do doby, než budou zohledněna doporučení bezpečnostních institucí a než bude nalezena nezbytná shoda jak ve vládě, tak v Parlamentu České republiky.“