NovinkyProjevy

K chybám vlády a střetu zájmů – Projev v Senátu

Projev Pavla Fischera na 2. schůzi Senátu ve 13. funkčním období dne 19. listopadu 2020 k ministru zdravotnictví Janu Blatnému (projednávaný bod „Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů“)

Vážený pane předsedající, pane ministře, dámy a pánové, mě ta večerní debata začala zajímat a najednou se mi propojují věci, které tady řešíme od začátku pandemie. A chudák pan ministr – ale vybral si to sám – teď od nás uslyší velmi tvrdou kritiku. Váš předchůdce odešel po schůzce na Vyšehradě a my dodnes nevíme, kdo tam s ním byl. V rámci správy věcí veřejných, pane ministře, jste členem vlády, která nevysvětlila, o čem se jednalo v hospodě, která měla být zavřená, s aktéry, jejichž identitu neznáme. A možná se jednalo zrovna o testy. A možná se jednalo o něco úplně jiného.

První vysvětlení vaše předchůdce bylo, že se jednalo o pobyt nebo působení vojenských lékařů v naší zemi. Jako člověk, který připravoval usnesení Senátu pro schválení pobytu ozbrojených sil, hlásím, že jsem tomu od počátku nevěřil, ale nikdy jsem to neřekl veřejně, protože jsme zemí v pandemické krizi a musíme chránit ty nejzranitelnější, tedy seniory. A dát jim testy. Ale to víme už půl roku! Pokud tady máme schvalovat text zákona, u kterého někteří z nás už označili, že ukazuje na střet zájmů, tak bych tedy řekl – bacha, to je velmi vážná věc. Minulý týden jsme se dozvěděli, že Česká obchodní inspekce nezachytila zatím jediný vadný respirátor v naší zemi, přestože na evropské úrovni má za povinnost věci, které se u nás prodávají bez atestu mimo normy, okamžitě hlásit do společného evropského prostoru s názvem RAPEX, aby zůstal zachráněn a uchován společný jednotný trh. Naše země nefunguje, ČOI tam nenahlásila ani jeden respirátor se zfalšovaným certifikátem.

Dnes jsme tady měli mluvit o Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, ale jeho představitel nepřišel, už poněkolikáté. Ale přitom naše země potřebuje, aby regulace fungovala i během krize, možná právě během krize! Abychom věděli, co se děje v hospodě na Vyšehradě za zavřenými dveřmi. O čem se tam vlastně jednalo? Na to máme právo, je to naše povinnost. Parlamentní kontrola znamená, že nám vláda vysvětlí, co dělá. I za zavřenými dveřmi.

Vy jste přijal funkci a přijal jste odpovědnost, ale my máme taky odpovědnost. Přísahali jsme na Ústavu. Tady už nejde jenom o zdraví těch nejzranitelnějších. A zaplať pánbůh za ty testy, že se o ně staráte. Tady jde o prosperitu naší země, o vládu práva, o to, že máme premiéra ve velmi vážném konfliktu zájmu. A nyní, že máme schválit zákon, který ukazuje úplně stejným směrem? Dnes jsme tady jednali o dlouhodobé prosperitě České republiky. Naše veřejné finance se hroutí. Rozpočtová odpovědnost se mění v rozpočtovou neodpovědnost. Mám za to, že se tady jedná o mnohem větší a vážnější téma, než se na začátku našeho jednání zdálo. A vy, pane ministře, v tom jste nevině, ale nezlobte se na nás, už jste součástí hry, ve které nesete velmi vážnou odpovědnost. A my vám ji budeme připomínat. A pokud budeme dneska hlasovat proti, tak se nemůžete divit, protože my už půl roku tady slyšíme o představitelů vlády, že to bude dobré, že máme vydržet.

Dnes jsme slyšeli od předsedkyně Rady vlády pro rozpočtovou odpovědnost, jak na tom budeme za 50 let. Ta naše rozhodnutí, včetně těch chyb, budou mít svoje náklady. A ty budou platit naše děti. Měli bychom na ně myslet.

Stenozáznam na webu Senátu: https://www.senat.cz/xqw/webdav/pssenat/original/97132/81473