Pavel Fischer hostem pořadu 360° na CNN Prima NEWS 12. června 2020
Rozhovory, Z médií|12.6.2020
Pavel Fischer byl v pátek 12. června hostem pořadu 360° na CNN Prima NEWS na téma česko-ruských vztahů a zahraniční politiky České republiky.
Nedodržování mezinárodních smluv ze strany Ruska uvedl Pavel Fischer do souvislosti s dostavbou jaderné elektrárny v Dukovanech: „Potřebujeme žít v prostředí, kde se dodržují mezinárodní dohody, například o uznaných hranicích. A Rusko uznané a mezinárodním právem garantované hranice v Gruzii nebo Ukrajině porušilo. To narušuje i naši bezpečnost. Ne všechno můžeme ovlivnit, ale něco ano – například kdo u nás bude dostavovat jadernou elektrárnu Dukovany. Měli bychom si všimnout, že mezi uchazeči může být i Ruská federace, resp. firma z této země, nebo také z Čínské lidové republiky. A to jsou země, které se k nám nechovají přátelsky. Proto bychom měli suverénně rozhodnout – a v tomto smyslu také jednal Senát.“
Česká republika vyhostila v souvislosti s tzv. ricinovou kauzou dva ruské diplomaty. Na otázku, jestli je spokojený s reakcí české vlády, Pavel Fischer odpověděl: „Jsem nespokojen s tím, kam to došlo. Ale vláda neměla na výběr a je dobře, že to udělala. A Senát, opět náš výbor (pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost) v tomhle vládu jasně podpořil, přijali jsme k tomu dokonce zvláštní usnesení.“
Dalším tématem pořadu byly události okolo odstranění Koněvovy sochy na Praze 6. „Ruská federace, resp. ministr zahraničí Lavrov a další, cílevědomě zneužívali napětí okolo sochy, resp. rozhodnutí zastupitelstva sochu sejmout a nahradit ji jiným památníkem. A to zneužívání situace šlo tak daleko, že se o tom dokonce zmiňoval velvyslanec Ruské federace na Srí Lance. Stalo se z toho světové téma. Ale my dobře víme, že to není světové téma, to je téma pro zastupitele, které zvolili ve svobodných volbách občané České republiky.
Tento rok slavíme velké výročí konce války. A tento rok začínal velkým konfliktem ve Varšavě okolo interpretace šoa a údajného podílu Poláků na vyhlazování Židů. Ten konflikt byl tak zásadní, že se za Polsko museli postavit velvyslankyně Spojených států, velvyslanec Izraele, Francie a Německa. Velmoci, které řekly Rusku: tady nemůžete přepisovat historii. Jsme uprostřed výročí, které je důležité pro Rusko, pro veřejné mínění, a které se od začátku využívá pro ruskou propagandu, která o některých věcech nechce kriticky mluvit. Má jednu oficiální verzi a basta,“ řekl Pavel Fischer.
9. června oznámil předseda Senátu Parlamentu ČR Miloš Vystrčil záměr odjet s podnikatelskou delegací na Tchaj-wan. Ambasáda Čínské lidové republiky v Praze reagovala vyjádřením, podle kterého se čeští politici nemají vměšovat do čínských politických otázek. „Připadá mi, že to oficiální vyjádření čínské ambasády v Praze můžeme rovnou otočit na ně. Můžeme doporučit diplomatům Čínské lidové republiky, kteří pracují v Praze, aby se nepletli do české politiky. Pletou se do ní způsobem, který je skandální, a je potřeba to pojmenovat.
Za druhé cesta na Tchaj-wan není rozhodnutí předsedy Senátu, to je rozhodnutí celého Senátu, který za předsedou stojí a odhlasoval podporu jeho úmyslu cestovat právě tam. Návštěva nebude oficiální, ale bude to návštěva se vší parádou a s patřičnou delegací. Pan předseda tam nepojede sám, doprovodí ho celá řada senátorů,“ uvedl Pavel Fischer, a dodává: „Příště se budeme, jestli tomu dobře rozumím, v Pekingu ptát na to, kam smíme cestovat, s kým smíme spolupracovat, jestli sem smíme přijmout další investory z Tchaj-wanu, který je šampionem z hlediska obchodování a investic v České republice? Vždyť to nedává smysl. Tady jde o suverenitu České republiky. Senát je suverén a ten může skutečně jet tam, kam uzná za vhodné a kde to dokonce pomůže českým firmám.“
Na otázku, jestli je česká zahraniční politika čitelná, jednotná a konzistentní, Pavel Fischer odpověděl: „Z Ústavy České republiky vyplývá, že je to prezident, kdo zastupuje stát navenek, je v tom nenahraditelný. Ale když čteme Ústavu dál, tak zjistíme, že prezident je povinen spolupracovat s vládou, že jí musí být v zahraniční politice loajální. Podívejme se na ten slavný skandální dokument nebo dopis nebo jak tomu budeme říkat, který půl roku zaměstnával českou politickou scénu a který je na oficiálním hlavičkovém papíře ambasády Číny. O tom dokumentu prezident, resp. jeho kancelář neinformovala po několik měsíců ministerstvo zahraničí. To je příklad nespolupráce, dokonce neloajality. Jinými slovy dokud si prezident dělá, co chce, a nespolupracuje s vládou, tak podle toho také vypadá zahraniční politika.“
Rozhovor na webu CNN Prima NEWS: https://cnn.iprima.cz/360-pavliny-wolfove-najit-spolecnou-rec-s-ruskem-bude-komplikovane-rekl-svoboda-4471