NovinkyProjevy

Proslov Pavla Fischera před volbou předsedy Senátu 19. února 2020

16. schůze Senátu ve 12. funkčním období, 19. února 2020

Vážený pane předsedající, dámy a pánové, milí přátelé,

v první řadě chci vzdát hold Jaroslavu Kuberovi. Odešel od nedokončené práce a o kulisách, které nám připravil, dnes už píše i agentura Reuters. Z dokumentů, které byly dnes zveřejněny na webu Aktuálně.cz, se totiž ukazuje, že náš předseda, předseda této komory, čelil velmi tvrdému tlaku kvůli přípravě své zamýšlené návštěvy Tchaj-wanu. V dokumentu se píše: „budete platit“. Pod dokumentem je razítko Čínské lidové republiky, resp. její ambasády.

Dokument přijala Kancelář prezidenta republiky. Zdá se mi, že nemáme příliš na výběr a musíme si položit otázku, co se s tímto dokumentem bude dít. Určitě se jednou bude vyučovat na diplomatické akademii, ale bude k němu chybět ještě jedna kapitola, a sice jak odpověděla Kancelář prezidenta republiky nebo české instituce. To nevíme.

Víme však, jak může zareagovat Senát. Stejně tak, jako cítíme, že Senát může být pojistkou demokracie a musí plnit svoji ústavní roli tam, kde je třeba, tak bychom se měli postavit za svého zesnulého předsedu. Protože ve hře je nejenom jeho jméno, ale suverenita naší země, autonomie, rozhodování demokratických institucí. Proto jsem chtěl, dříve než bude volba, poprosit naše dva kandidáty, aby se krátce vyjádřili k záměru navštívit Tchaj-wan, který Jaroslav Kubera měl tak na srdci. Jak víte, náš výbor k tomu přijal podpůrné usnesení. A protože už za chvilku budeme hlasovat, měl bych rád v této věci jasno. Protože se jedná skutečně o Ústavu a o instituce naší země.

Suverenita přece vychází z demokraticky otevřené debaty. Proto bychom se měli i k této otázce, která je tak citlivě dnes znovu zpátky na stole, nějakým způsobem vyslovit.

Děkuji vám.