NovinkyTiskové zprávyZ akcí

Veřejné slyšení Národní bezpečnost a obchod s Čínou v Senátu 25. září 2019

Ve středu 25. září 2019 se v Senátu Parlamentu ČR uskutečnilo veřejné slyšení Národní bezpečnost a obchod s Čínou, které pořádal Výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Senátu.

Veřejné slyšení otevřel svým projevem místopředseda senátu Jiří Oberfalzer. Jednotlivé panely uváděli a moderovali senátoři Miroslav Balatka, Jan Sobotka, Jiří Dienstbier, předseda Výboru pro záležitosti Evropské unie Václav Hampl a předseda Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavel Fischer. 

V první části vystoupili zástupci velkých i malých firem, které na čínském trhu působí. Za společnost PPF a.s. vystoupil ředitel pro vztahy s veřejným sektorem Vladimír Mlynář, za společnost EVEKTOR-AEROTECHNIK a.s. místopředseda představenstva Josef Vávra a za společnost Zall JIHLAVAN airplanes, s.r.o. ředitel společnosti Radek Filip. První panel doplnil ředitel Divize investic agentury CzechInvest Pavel Chovanec. 

„Zájmy České republiky a zájmy Čínské lidové republiky jsou často velmi odlišné. Politika a obchod se přitom v případě Čínské lidové republiky do velké míry prolínají. Cílem první části dnešního veřejného slyšení bylo přizvat do diskuze v parlamentu podnikatele a zjistit, jaké zkušenosti v Číně učinili, co by doporučili ostatním a jaké mají poznatky ze spolupráce se státem. Nabízí jim Česká republika dostatečnou podporu? Jak moc jsou závislí na reprezentaci naší země v Číně? Jakou pomoc by přivítali? A vidí také bezpečnostní parametry, která by měli brát do úvahy?,“ říká k první části veřejného slyšení předseda výboru Pavel Fischer.

Ve druhé části slyšení diskutovali o obchodních vztazích s Čínou zástupci svazů. Senátního slyšení se zúčastnili viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar a prezident Svazu strojírenské technologie Jan Rýdl. Za Odbor zahraničně ekonomických politik Ministerstva průmyslu a obchodu celou problematiku uvedl ředitel Richard Hlavatý. 

Třetí část slyšení byla věnována tématu bezpečnosti z pohledu expertů. Pozvání přijali ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka, bývalý velvyslanec při NATO Jiří Šedivý a místopředseda Výboru pro obranu Poslanecké sněmovny Jan Lipavský. 

„Třetí panel uvedl předchozí dvě části veřejného slyšení do bezpečnostního kontextu. Pan ředitel BIS Koudelka promluvil o zkušenostech s čínskou rozvědnou činností u nás i v Číně a také o tom, co může českého vědce nebo podnikatele čekat při navazování vztahů s čínskou stranou. Varoval před praktikami, na které nejsme v evropském prostoru zvyklí. Pan velvyslanec Šedivý se s námi podělil o poznatky z NATO, kde na tématu bezpečnosti spolupracoval se špičkami našich spojenců.

Dnes se nám podařilo k jednomu stolu na veřejné jednání sezvat jak podnikatele, tak politiky a bezpečnostní experty. Aktuální situace totiž vyžaduje, abychom společně koordinovali postup a vzájemně se informovali. Jen tak můžeme pracovat na vzájemně výhodných česko-čínských vztazích. Zatím jsme této rovnováze vzdáleni a bezpečnostní otázky spojené se vztahy s Čínou jsou stále častější. Zdaleka to však není problém, se kterým se potýkáme jen u nás. Obdobná diskuze se vede v parlamentech napříč Evropskou unií.

Dnešní slyšení posunulo veřejnou diskuzi o Číně do konstruktivní roviny za účasti těch nejpovolanějších. Z toho mám velkou radost. Ale výměna informací a zkušeností jsou jen začátek, hodně práce je ještě před námi. Konkrétní kroky pak musí podniknout vláda, která má za bezpečnost občanů České republiky odpovědnost,“ uvedl po skončení veřejného slyšení Pavel Fischer.