NovinkyTiskové zprávy

Schůze bezpečnostního výboru: kyberútok na ministerstvo zahraničí, víc peněz na obranu

Výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost přijal na schůzi 13. srpna 2019 usnesení, kterým vyzývá vládu k řešení problému kybernetické bezpečnosti českých úřadů.

„Ministerstvo zahraničních věcí bylo opět terčem útoku ze strany cizí státní moci. Je nutné, aby vláda začala pracovat na zajištění kybernetické bezpečnosti našich úřadů – a to jak ve schopnosti útok odhalit, tak také ve schopnosti útokům předcházet. Vláda by měla také přehodnotit své rozhodnutí a posílit NÚKIB o další experty,“ říká předseda výboru Pavel Fischer. 

Výbor se zabýval také nedostatkem prostředků na obranu České republiky. O finančních potřebách a o strategii diskutoval se zástupcem Generálního štábu Armády ČR generálporučíkem Jaromírem Zůnou a ředitelem odboru bezpečnostní politiky Ministerstva zahraničních věcí Pavlem Vackem.

„Včera jsem navštívil vojáky naší armády v několika objektech. Na vlastní oči jsem viděl starou sovětskou techniku, se kterou dnes musí pracovat a která již značně zastarala. Armáda potřebuje modernizaci. Jinak je obranyschopnost naší země v ohrožení. Náš výbor chce proto apelovat na vládu, aby vyčlenila víc peněz na bezpečnost občanů. Zítra tento návrh předložím k hlasování všem senátorům,“ uvedl Pavel Fischer.