NezařazenéNovinkyStínový prezidentTiskové zprávy

Schůze bezpečnostního výboru: schůzky politiků s čínskými komunisty i zákon o BIS

23. července 2019 se uskutečnila schůze Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Senátu Parlamentu České republiky, kterou řídil předseda výboru Pavel Fischer. Senátoři se zabývali například návrhem na novelu zákona o Bezpečnostní informační službě a zákona o Vojenském zpravodajství, o kterých diskutovali mj. s ředitelem Bezpečnostní informační služby Michalem Koudelkou. Úpravy zákona zajistí efektivnější boj proti terorismu a odhalování jeho financování, dále také zkvalitnění evidenční ochrany příslušníků služeb. 

„Terorismus je hrozba, které musíme systematicky čelit. Je naší politickou odpovědností usnadnit bezpečnostním složkám přístup k informacím, které pro svou práci potřebují. A nemáme důvod pochybovat: české bezpečnostní služby odvádějí skvělou práci, za kterou je oceňují i naši spojenci v NATO. Jsem rád, že byl návrh jednomyslně schválen,“ uvedl Pavel Fischer.

Dalšími bezpečnostními tématy bylo například zlepšení spolupráce mezi celními orgány, projednání mezinárodních smluv a jejich ratifikace. Objevila se nutnost podrobnějšího zkoumání bodu, kterým by byl vysloven souhlas mj. se stěhování ruské bankovní instituce na území EU.

„Musíme vzít do úvahy bezpečnostní záruky a rizika. Ptali jsme se zástupkyně ministerstva financí, proč bychom měli souhlasit se stěhováním ruské banky na území EU, ale stále nevidíme dostatek pádných argumentů. Pro Českou republiku to není nijak výhodné. Tento bod jsme odložili a vyžádali jsme si další informace,“ řekl k odloženému bodu jednání Pavel Fischer. 

K nejnovějším událostem, tedy k odhalení sběru dat o českých občanech čínskými firmami a utajeným kontaktům českých politiků se zástupci čínského komunistického režimu, řekl Pavel Fischer:

„Jedna a tatáž čínská firma sbírá citlivé údaje a předává je čínské ambasádě, zatímco například výhodně dodává mobilní telefony Pražskému hradu. Byl jsem velvyslancem ve Francii a vím, že kdybych se tam pokoušel získávat citlivé údaje o lidech od soukromých firem, do týdne bych byl vyhozen ze země,“ říká Pavel Fischer a dodává, že „to ale není jediný problém. Ministr vnitra Jan Hamáček se schází s významnými představiteli komunistické strany Číny a před českou veřejností o tom mlčí. Je jeho povinností vysvětlit, o čem a proč se zástupci čínské diktatury jedná. Komunisté z Číny nemohou neslyšně kroužit kolem českých politiků a utajeně s nimi spolupracovat.“ 

Příští jednání bezpečnostního výboru Senátu bude 13. srpna 2019.