NovinkyTiskové zprávy

Tiskové prohlášení Pavla Fischera ke schůzce předsedy Senátu Kubery s podnikatelem Kellnerem

V pondělí 27. května došlo ke schůzce mezi předsedou Senátu Kuberou a podnikatelem Kellnerem. O této schůzce na téma Huawei vím jen z médií. Informováni nebyli ani kolegové z bezpečnostního výboru, s nimiž jsem mluvil, a na schůzku nebyli pozváni. Jednalo se tedy za zavřenými dveřmi, jak to v České republice v případě zástupců PPF stále ještě bývá. Ostatně k podobné schůzce se snažil jiný představitel PPF po mém nástupu do Senátu přimět i mě a neuspěl.

V případě politického jednání by profesionální postup musel být zcela jiný. Předseda Kubera by se nechal informovat o posledním vývoji – o společnosti Huawei jsme naposledy jednali včera s partnery z Austrálie. Výbor Senátu, kterému předsedám a který má na starost bezpečnostní, obrannou a zahraniční politiku, by pro jednání předem připravil podklady.

Usuzuji proto, že muselo jít o privátní návštěvu, což pro pana Kellnera vzhledem k personálnímu obsazení kabinetu pana Kubery není zas tak těžké zařídit. Následná vyjádření v médiích kopírují dřívější slova zástupců PPF. To skutečně nejsou odpovědi na otázky, které chceme jako bezpečnostní výbor položit.

Oficiální pozvání podnikatele Kellnera na jednání výboru platí. Sdělíme mu termín schůzky a okruhy, na které se ho budeme ptát. Vedle dalších podnikatelů mu bude poskytnut prostor k dialogu se členy výboru. Naším cílem je budovat s Čínskou lidovou republikou vzájemně výhodné vztahy. Obrana a bezpečnost deseti milionů občanů musí za jakýchkoli okolností zůstat prioritou bez ohledu na obchodní zájmy i těch největších firem.