NovinkyTiskové zprávy

Tiskové prohlášení Pavla Fischera k výrokům Miloše Zemana, 10. prosince 2018

Jako předseda Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Senátu Parlamentu ČR jsem se rozhodl nenechat bez odezvy nejnovější výroky prezidenta České republiky Miloše Zemana. 
 
Už tu nejde o úvahy, kam patříme. Jde o vystoupení vrchního velitele ozbrojených sil, jímž zpochybnil zahraničněpolitické a bezpečnostní ukotvení České republiky jako spojence. A to zejména svým kritickým stanoviskem k výroční zprávě BIS za rok 2017 nebo rozhovorem pro ruskou televizi NTV.
 
Ve středu 12. prosince proto budu jednat s ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem. Tento týden jednám také s předsedou zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Lubomírem Zaorálkem. Setkávám se i s mimořádným a zplnomocněným velvyslancem České republiky v Ruské federaci. 
 
O výsledcích jednání budu informovat členy Výboru na schůzi, kterou jsem svolal na úterý 18. prosince. Výbor povede uzavřené jednání s ředitelem Bezpečnostní informační služby Michalem Koudelkou a s ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem. 
 
Je třeba jasně potvrdit spojenecký kurs České republiky. Proto na zvláštní setkání zvu do Senátu Parlamentu ČR velvyslance členských států NATO, a to večer v úterý 18. prosince.